Pirmą kartą Ėriškiuose vyko lietuvių liaudies sportinio žaidimo – ripkos – etno žaidynės „Ėriškių ripka 2021“. Renginys skirtas įvairaus amžiaus Panevėžio rajono ir miesto gyventojams. Šventės tikslas – priminti ir populiarinti senovės lietuvių sportinį žaidimą, taip prisidedant prie tradicijų puoselėjimo.
Ėriškių kultūros centro vadovė Justė Gusevaitė-Grižė atskleidė, kad šio žaidimo organizavimas – kultūros centro darbuotojų iniciatyva.
„Jie atrado šį žaidimą. Jiems pasirodė įdomu ir sugalvojo surengti žaidynes. Ateityje planuojame net plėsti šventę ir organizuoti daug senovinių žaidimų. Gaila, kad ripkos žaidimas – primirštas, todėl labai norėjome jį prikelti. Taip sveikuoliškai praleidome šeštadienį“, – pasakojo moteris.
Paklausta apie inventorių, kultūros centro vadovė tikino, kad viską pagamino darbuotojai. „Jie išdrožė ne tik ripkas, bet ir kitus žaidimo įrankius. Taip pat labai smagu, kad turėsime išdrožinėtą taurę laimėtojams“, – atskleidė ji.
Susipažinkite su ripka
Žaidimo tikslas – išritinti ripką per varžovų ginamą aikštės galinę liniją arba įritinti į vartus. Laimi komanda, surinkusi daugiausia taškų. Varžomasi 20 minučių be pertraukos. Ripka ridenama link varžovų komandos, oru skrieti gali ne daugiau kaip 10–12 metrų. Stabdyti ripką galima tik lazda (ritmuša), o kai ripka visiškai nesustabdoma lazda, galima stabdyti bet kuria kūno vieta. Sustabdžius ripką, per 10 sekundžių būtina ją ridenti atgal. Vartininkas vartininko aikštelėje gali sustabdyti ritmuša arba bet kuria kūno vieta, kitoje aikštės vietoje – kaip eilinis žaidėjas.
Jeigu komanda prasižengia, baudinys metamas iš prasižengimo vietos, o jeigu pražanga įvyksta vartininko aikštelėje, metamas baudinys į vartus nuo 16 metrų. Komandoje žaidžia 7 žaidėjai.