Per pirmąjį šių metų pusmetį padidėjo mirčių ir nelaimingų atsitikimų darbe skaičius lyginant su praėjusiais metais. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį buvo gauta 20 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė ir 66 pranešimai dėl sunkių sužalojimų sveikatai. Tai 5-kiomis mirtimis ir 11-ka sužalojimų daugiau negu praėjusiais metais.
Daugiausiai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko transporto ir saugojimo, apdirbamosios gamybos, statybos, žemės ūkio, miškininkystės, administracinės ir aptarnavimo veiklos, didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonėse.
„Daugiausiai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbuotojui nukritus iš aukščio <…>. Pastebima, kad iš aukščio krenta ne tik darbuotojai, dirbantys statybų, bet ir transporto ir saugojimo bei žemės ūkio įmonėse“, – teigia Lietuvos statistikos departamentas.
Valstybinės darbo inspekcijos darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas teigia, kad padidėjusio nelaimingų atsitikimų ir mirčių skaičiaus priežastis – užsitęsusi pandemija ir mažesnis bendravimas.
„Sumažėjus darbuotojų priežiūrai, matyt, kad darbuotojai palikti priimti sprendimus savarankiškai, o jie neturi pakankamai įgūdžių, kad juos priimtų saugiai. Galbūt nenori to daryti, nes taupo savo laiką, dažnai atrodo, kad galima greičiau“, – teigia jis.
Vienas iš S. Balčiūno pateikiamų pavyzdžių – trys darbuotojai stūmė automobilį į garažą, nes šis neužsivedė. Jiems to padaryti nepavyko, todėl du darbuotojai ėjo ieškoti kitų pagalbos palikdami vieną žmogų prilaikyti automobilį. Jis – sunkus, pajudėjo atgal ir prispaudė darbuotoją prie kitos mašinos jį traumuodamas.
„Buvo paliktas pavojingai užstrigęs nenupjautas medis, darbuotojai šalia dirbo ir pjaustė šakas. Užstrigęs medis užkrito, o pavojingos zonos nepažymėtos, akivaizdu – ten nebuvo galima leisti tiems darbuotojams dirbti nepažymėjus pavojingų zonų. Štai tas medis krenta ir mirtinai traumuoja darbuotoją“, – apie kitą nelaimingą įvykį pasakoja S. Balčiūnas.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad vykstant konkursams, statybų įmonės konkuruodamos mažina visus kaštus pradėdamos nuo darbų saugos išlaidų. Anot jo, tai viena iš nelaimingų atsitikimų statybvietėse priežasčių.
„Viešųjų pirkimų metu darbų sauga turėtų būti vertinama kaip nekonkuravimo objektas. Turėtų būti aiškiai sudėlioti kriterijai, kurie neleistų įmonėms sumažinti investicijų statybvietėje steigiant darbų saugos priemones“, – sako jis.
D. Gedvilas sako, kad tokios įmonės, kurios laimi viešuosius pirkimus už mažiausią kainą, dažnai atmestinai taiko arba visai netaiko ir individualių darbo apsaugos priemonių. Taip pat trūksta aptvarų, apšvietimų, žymeklių.