-1.8 C
Panevėžys
Antradienis, 18 vasario, 2025

Demokratai iš naujo siūlo pildyti KT teisėjų nusišalinimo pagrindus

AutoriusPaulius Perminas (BNS)
FotoBNS


Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Seimo frakcijos politikai pirmadienį registravo pataisas, kuriomis siūloma pildyti Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų nušalinimo ar nusišalinimo pagrindus.

Panašų projektą tuomet opozicijoje buvę politikai registravo 2023-iaisiais, kai ilgametis Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Stasys Šedbaras buvo paskirtas KT teisėju.

Kaip rašė BNS, jau būdamas KT teisėju, S. Šedbaras nenusišalino svarstant neteisėtų migrantų sulaikymą įteisinusias įstatymo pataisas, už kurias jis balsavo dar būdamas parlamentaru.

Dabar Konstitucinio Teismo įstatymo pakeitimais siūloma, kad teisėjas nusišalintų, jei dalyvavo rengiant ar balsavo dėl įstatymo, kurį nagrinėja KT, arba kai su byloje dalyvaujančiais asmenimis priklausė tai pačiai partijai ar frakcijai. Pastarasis reikalavimas galiotų metus po to, kai teisėjas nustojo eiti politines pareigas.

Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad pataisos parengtos reaguojant į Europos Komisijos (EK) 2023-iaisiais parengtą ataskaitą, kurioje atkreipiamas dėmesys, jog Lietuvoje, skiriant politikus KT teisėjais, nėra taikomas joks „atšalimo“ laikotarpis, todėl neužtikrinamas efektyvus valdžių, politinės bendruomenės ir teismų atskyrimo principo veikimas.

„Akivaizdu, kad KT politizavimo grėsmė tapo europiniu klausimu ir gautos EK pastabos dėl teisės viršenybės principo rodo, kad esama situacija Lietuvą diskredituoja tarptautinės bendruomenės akyse“, – rašoma jame.

Todėl, pasak pakeitimų rengėjų, siūloma pataisa padės užtikrinti, kad tarptautinėje bendruomenėje nekiltų abejonių, jog Lietuva įgyvendina teisės viršenybės principą, visuomenėje bus išlaikytas aukštas pasitikėjimas teismu.

Aiškinamajame rašte pažymima, jog tokios „pilkosios zonos“ situacijos, kuomet neaišku, kokiu etikos ir teisės standartu vadovaujasi KT teisėjai spręsdami dėl nusišalinimo, mažina pasitikėjimą ir pačiu teismu.

„Be to, Lietuvoje jau turėjome precedentą, kai KT teisėjas vertino įstatymą, už kurį pats neseniai balsavo Seime, ir, šiuo metu nesant imperatyvaus nusišalinimo reikalavimo, visuomenei pagrįstai kyla klausimų, kodėl teisėjas nenusišalino, kaip jis objektyviai ir sąžiningai interpretavo pakankamai abstrakčias nusišalinimą reguliuojančias nuostatas“, – teigia projekto rengėjai.

Šiuo metu KT įstatymas numato, kad teisėjas nusišalina ar gali būti nušalintas nuo bylos nagrinėjimo, jeigu jis yra dalyvaujančių byloje asmenų giminaitis, yra viešai pareiškęs, kaip turi būti išspręsta teisme nagrinėjama byla ar kai yra kitų aplinkybių, keliančių pagrįstų abejonių teisėjo nešališkumu.

Nuo 2008 metų Seimo nariu su konservatoriais rinktas S. Šedbaras KT teisėju paskirtas 2023 metų kovą. S. Šedbaras KT teisėju yra dirbęs 1993–1996 metais pirmojoje teismo kadencijoje. Tokiam trumpam terminui tada jis buvo paskirtas tam, jog prasidėtų teisėjų rotacija.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio apylinkės teisme darbą baigė teisėjas A. Jasonas

JP Redakcija

Prezidentas iš pareigų atleido teisėjo vardą pažeminusį A. Padvelskį

JP Redakcija

Klaipėdoje neblaivus prie vairo įkliuvo apygardos teismo teisėjas A. Padvelskis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads