2.7 C
Panevėžys
Sekmadienis, 22 gruodžio, 2024

„Big Brother Big Sister“ programa Panevėžyje: draugystės ir palaikymo galimybė autistiškiems vaikams

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Panevėžio autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ pristato unikalią „Big Brother Big Sister“ (Didysis Brolis Didžioji Sesuo) programą, skirtą autistiškiems vaikams ir paaugliams. Šios programos tikslas – suteikti vaikams galimybę patirti tikrą draugystę, bendrauti su vyresniu draugu už šeimos ribų, lavinti socialinius įgūdžius bei atrasti bendravimo džiaugsmą. Tai pirmasis tokio pobūdžio projektas Lietuvoje, pritaikytas autistiškiems vaikams ir jaunuoliams. Programos siekis – ne tik suteikti emocinę paramą, bet ir kurti prasmingą pokytį vaikų ir savanorių gyvenimuose.

Kaip gimė programa: poreikis draugystei ir ryšiui

Panevėžio autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Sandra Lopetaitė dalijasi, kad idėja kurti šią programą kilo iš noro suteikti autistiškiems vaikams galimybę užmegzti ryšius už šeimos ribų. „Mintis, kad mūsų vaikams reikia draugo, gimė gana anksti. Kai mano ir kitų bendruomenės narių vaikai pradėjo lankyti mokyklą, pastebėjome, kaip svarbu yra turėti žmogų, kuris nebūtų šeimos narys. Tas kitas žmogus leidžia vaikams atsiskleisti visai kitais būdais nei šeimoje,“ – sako Sandra Lopetaitė.

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį, jog autistiškiems vaikams dažnai tenka lankytis įvairiose terapijose, kur jie susiduria su specialistais, turinčiais lūkesčių. Tai sukuria jausmą, kad vaikai yra „taisytini“. „Mūsų vaikai dažnai gauna signalus, kad kažką privalo keisti ar gerinti. Natūralios draugystės jie patiria mažai, ir ši programa siekia sukurti atsvarą tam – leisti vaikams būti savimi,“ – teigia Sandra Lopetaitė.

2021 m. asociacija bandė projektą su asmeniniais asistentais autistiškiems vaikams, bet jam pasibaigus draugystės poreikis išliko. „Galiausiai nusprendėme, kad galime pabandyti „Big Brother Big Sister“ modelį, kuris sėkmingai veikia daugybę metų kituose miestuose. Nors ši programa nėra pritaikyta specialiai autistiškiems vaikams, manėme, kad tai galėtų būti vertinga patirtis ir mūsų vaikams,“ – dalijasi Sandra Lopetaitė.

Svarbi misija: draugystės ir pasitikėjimo ugdymas

Programos koordinatorė Kristina Ulianckienė pabrėžia, kad šios programos misija – padėti vaikams patirti tikrą draugystę, kokios jie dažnai neturi galimybės išgyventi. „Programos tikslas – būti draugu vaikui, kuriam trūksta socialinių ryšių ir kuris dažnai turi mažai draugų už šeimos ribų. Norime, kad kuo daugiau autistiškų vaikų turėtų artimą, nuoširdų ryšį,“ – sako Kristina Ulianskienė.

Programa naudinga ne tik vaikams, bet ir jų šeimoms, suteikdama joms galimybę šiek tiek atsipūsti ir žinoti, kad vaikas leidžia laiką prasmingai. „Tai savotiška atsipalaidavimo galimybė tėvams. Jie gali būti ramūs, žinodami, kad jų vaikas yra su žmogumi, kuris jam rūpi ir kuris sugeba teikti reikiamą emocinę paramą,“ – dalijasi Kristina.

Unikali mokymų programa savanoriams: pasiruošimas ir atsakomybė

Programos mokymų vadovė Vaida Gabė pasakoja, kad mokymai trunka dešimt savaičių ir jų metu ne tik įgyjama reikiamų įgūdžių, bet ir tikrinama, ar savanoriai yra pasirengę skirti laiko ir atsakomybės draugystei su vaiku. „Mokymai leidžia savanoriams įvertinti, ar tikrai jie gali skirti dvi valandas per savaitę. Kartais žmonės, nors ir labai norintys savanoriauti, mokymų metu suvokia, kad šiuo metu to laiko neturi,“ – sako Vaida Gabė, psichologė iš Vilniaus „Paramos vaikams centro“, kur ši programa vykdoma daugiau nei 20 metų. Panevėžyje mokymai vyks šiek tiek kitokiu modeliu, savanoriams suteiksime galimybe greičiau išklausyti mokymus, per 4 gyvus susitikimus.

Mokymuose aptariamos temos, kaip konfliktų ir krizių sprendimas, jautrių temų nagrinėjimas su vaikais, emocinis palaikymas ir bendravimo ypatumai. „Mokymų metu daug dėmesio skiriame praktiniams užsiėmimams ir diskusijoms, per pavyzdžius analizuojame realias situacijas. Tai suteikia savanoriams galimybę pasiruošti būsimoms draugystėms su vaikais ir priimti autizmo spektro vaikus tokius, kokie jie yra,“ – teigia Vaida Gabė.

Socialinės vertės kūrimas ir iššūkių mažinimas autistiškiems vaikams

Programos koordinatorė, psichologė Lina Motūžienė, atkreipia dėmesį į programos svarbą autistiškiems vaikams, nes ji padeda mažinti jų patiriamą socialinę izoliaciją. „Turėti artimą žmogų, su kuriuo gali dalytis ir mokytis įvairių socialinių situacijų, yra itin svarbu autistiškiems vaikams. Buvimas su savanoriu plečia jų pasaulio suvokimą ir padeda geriau bendrauti,“ – dalijasi Lina Motūžienė.

Programa ne tik suteikia vaikams emocinį palaikymą, bet ir padeda jiems ugdyti pasitikėjimą savimi bei mažina patiriamą stresą. „Draugystė gali pakylėti, sujungti ir įvesti į naują patirties pasaulį. Tai ne tik pagerina vaikų emocinę gerovę, bet ir suteikia savanoriams neįkainojamos patirties,“ – sako Lina Motūžienė.

Nauda savanoriams: asmeninis augimas ir prasmingas įsitraukimas

„Big Brother Big Sister“ programa yra vertinga patirtis ne tik vaikams, bet ir savanoriams. Pasak Linos Motūžienės, mentorystė plečia savanorių supratimą ir įtraukia juos į naują bendravimo modelį. „Savanoriai čia atranda savo vidinį potencialą, ugdo empatiją ir išmoksta išbūti net sudėtingose situacijose. Tai ne tik galimybė duoti, bet ir gauti“.

Vaida Gabė pastebi, kad dauguma savanorių ateina čia ieškodami prasmės. „Į programą ateina labai skirtingų žmonių, tačiau visus vienija noras padėti ir būti naudingu. Ši programa suteikia savanoriams galimybę sąmoningai kurti prasmingą draugystę su vaiku, taip prisidedant prie didesnio bendruomenės atsakingumo ir sąmoningumo“.

„Big Brother Big Sister“ programa, Panevėžio “Lietaus vaikų” projekto dalis

Ši „Big Brother Big Sister“ programa yra dalis projekto „Strateginių veiklų vystymas Panevėžio autizmo asociacijoje „Lietaus vaikai“, kurį finansuoja Atviros Lietuvos fondas. Projekto tikslas – mažinti socialinę izoliaciją, su kuria dažnai susiduria vaikai ir jaunuoliai su Autizmo spektro sutrikimais (ASS), bei padėti jiems lavinti socialinius įgūdžius ir integruotis į visuomenę. Panevėžio autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, vienijanti daugiau nei 40 šeimų, siekia per šį projektą įgyvendinti dvi svarbias veiklas: pritaikyti „Big Brother Big Sister“ mentorystės programą autistiškiems vaikams ir vykdyti informacinę kampaniją, kuri supažindintų visuomenę su autizmo spektro ypatumais.

Tai projektas, kuris skatina solidarumą, lygybę ir socialinę įtrauktį, prisideda prie lygiaverčių galimybių visiems ir suteikia galimybes autistiškiems vaikams ir jų šeimoms aktyviau dalyvauti bendruomenės gyvenime.

Kviečiame prisijungti prie „Big Brother Big Sister“ programos Panevėžyje

Šiuo metu ieškome naujų savanorių, ypač vyrų, kurie galėtų suteikti autistiškiems vaikams skirtingą bendravimo patirtį ir palaikymą. Jei esate pasirengęs skirti bent 2 valandas per savaitę draugystei su autistišku vaiku, prisijunkite prie šios prasmingos iniciatyvos ir tapkite jų „Didžiuoju Draugu“. Užpildykite savanorystės anketą iki lapkričio 12 d. Savanorių mokymai prasideda nuo lapkričio 15 d.

Taip pat prasidėjo ir vaikų registracija į „BBBS“ programą. Registracijos anketas rasite Panevėžio autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ socialinėje medijoje.

Norėdami sužinoti daugiau informacijos arba prisijungti į savanorių gretas, rašykite el. paštu: savanorystė@paneveziolietausvaikai.lt. ir apsilankykite mūsų svetainėje www.paneveziolietausvaikai.lt ar socialinėse platformose „Facebook“ ir „Instagram“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vaikų fantazija pavirto „Lego Panevėžys“ miesteliu

confident-noyce

Nuo gegužės vietoje pietų miego vaikų darželių auklėtiniai galės rinktis ramias veiklas

confident-noyce

Dvigubai išaugus kreipimųsi skaičiui, Vaiko teisių linija dirbs šešias dienas per savaitę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau