-2.1 C
Panevėžys
Antradienis, 25 vasario, 2025

Bibliotekoje – tremties kasdienybės liudijimas



Apie tremtinius rašyta išties nemažai, pastatyta kino filmų… Dar vienas autentiškas liudijimas, artėjant Gedulo ir Vilties dienai, skambėjo Viešojoje bibliotekoje. Čia 87 m. panevėžietė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Dainora Urbonienė, padedama Eleonoros Matulaitės ir Eleonoros Koriznaitės, J. Miltinio dramos teatro aktorių dueto, pristatė savo prisiminimų knygą apie gyvenimą tremtyje – „Sibiras vaiko akimis“.

Tai pasakojimas apie skaudžią devynerių metų mergaitės patirtį, kai 1941 m. birželio 14 d. ji su visa šeima – vienerių metukų broliuku ir tėvais kaimo mokytojais ištremiama į Sibirą. Istorija atskleidžia tremtinių šeimos kasdienybę: gyvenimą „barakuose“ antisanitarinėmis sąlygomis, gyvenamosios vietos keitimą, nuolatinį nuovargį, šaltį, badą, tėvynės ilgesį, mergaitę, subrendusią ne laiku, nemačiusią šviesios vaikystės…

„Rytą pabudau nuo mamos verksmo. Pamačiau prie jos stovintį žmogų su šautuvu, tėčiui į nugarą taip pat buvo įbestas šautuvas. Susikrovę daiktus buvome išvaryti į kiemą, kur laukė sunkvežimis“, – šeimos gyvenimą pakeitusią dieną prisiminė D. Urbonienė.

Viešnia pasakojo apie kūrinio „Sibiras vaiko akimis“ parengimo aplinkybes: „Šaltą žiemos vakarą, važiuodama autobusu namo į Raguvą, pasižiūrėjau į saulę ir prisiminiau tokį pat vaizdą, kai raudona saulė leidosi Sibire, mus vežant į nuolatinę tremties vietą. Tą epizodą užrašiau. Tik praėjus keleriems metams po mamos mirties, paskatinta artimųjų bei Kultūros ministerijos, pasiryžau parengti knygą. Peržiūrėjau, ką buvau užsirašiusi iš pokalbių su mama, rinkau duomenis iš centrinio archyvo, ir pradėjau pasakoti savo išgyvenimus. Rašydama supratau, kad tragišką likimą daugiausia patyrė mokytojų karta, kūrusi lietuvišką švietimo sistemą. Savo kūrinyje pasakoju ir apie pokario metais grįžus į Lietuvą patirtą diskriminaciją ir persekiojimus“.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Apie lietuvių kalbą – inovatyviai ir žaismingai

JP Redakcija

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje „Įtariamas Padegimas”

JP Redakcija

Buvusi bibliotekininkė A. Saladūnaitė: „Išėjusi iš darbo naktimis sapnuodavau biblioteką“

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads