Vis daugiau Lietuvos verslininkų sudaro galimybę savo klientams už prekes ir paslaugas atsiskaityti mokėjimo kortelėmis. SEB bankas skaičiuoja, kad verslo klientų naudojamų banko kortelių skaitytuvų per trejus metus išaugo daugiau kaip 40 procentų – nuo 17,5 tūkst. skaitytuvų pirmą 2016 metų ketvirtį iki 25 tūkst. šių metų pradžioje.
Tokios tendencijos atskleidžia vykstantį visuomenės ir verslo įpročių lūžį: nors grynieji pinigai tebėra populiarūs, ir vartotojai, ir verslininkai vis dažniau pirmenybę teikia mokėjimams kortelėmis.
„Vis daugiau įmonių įvertina atsiskaitymo kortelėmis privalumus. Galimybė mokėti kortele gyventojams reiškia patogumą, o verslui – efektyvesnę veiklą ir išlaidų ekonomiją. Naudojant kortelių skaitytuvus greičiau aptarnaujami klientai, nereikia kasos operacijų žurnalų, pinigų tikrinimo aparatų ir inkasavimo paslaugų. Be to, verslininkai išvengia nuostolių dėl padirbtų pinigų, išnyksta būtinybė mokyti darbuotojus dirbti su grynaisiais pinigais, atlikti kontrolinius perskaičiavimus keičiantis pamainoms. Verslas tai vertina, ir atsiskaitymo kortelėmis infrastruktūros plėtra pastaruoju metu vyksta sparčiau negu bet kada iki šiol“, − komentuoja Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.
SEB banko duomenimis, pirmą šių metų pusmetį mokėjimai kortelėmis sudarė 48 proc. visų atsiskaitymų vertės ir, palyginti su tuo pačiu 2018 metų laikotarpiu, išaugo 4 procentiniais punktais. Per pirmus šešis šių metų mėnesius kortelėmis buvo atsiskaitoma 17 proc. dažniau negu pernai tuo pat metu.
Sparčiai populiarėja ir atsiskaitymas bekontakčiu būdu. Pirmo šių metų ketvirčio duomenimis, mokėjimai bekontaktėmis kortelėmis sudarė 31 proc. visų atsiskaitymų kortelėmis. Jei pirmą 2017 metų ketvirtį bekontakčiu būdu buvo atsiskaityta apie 600 tūkst. kartų, tai pirmais šių metų mėnesiais tokių atsiskaitymų skaičius priartėjo prie 16 milijonų.
Daugiau negu 9 iš 10-ies SEB banko tinklui priklausančių elektroninių kortelių skaitytuvų prekybos vietose suteikiama galimybė atsiskaityti bekontakčiu būdu. Bankas nuolat atnaujina skaitytuvų tinklą, naujus aparatus klientams įrengdamas nemokamai.
Pasak SEB banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovo, kortelių skaitytuvus vis dažniau įsigyja individualią veiklą vykdantys asmenys, paslaugų teikėjai – taksi vairuotojai, kirpėjai, manikiūrininkai, kosmetologai, įvairiose mugėse savo kūrinius parduodantys menininkai, ūkininkai.
Net jei vienoje patalpoje pagal individualią veiklą dirba keli asmenys, visi jie gali naudotis vienu kortelių skaitytuvu. Tokiu atveju pinigai iškart įskaitomi į atskiras sąskaitas, o komisinį mokestį galima pasidalinti. Kartu pastebima, kad mokėjimo kortelėmis apyvarta auga ne taip sparčiai kaip mokėjimų kortelėmis skaičius. Tai reiškia, kad daugiau pirkėjų kortelėmis moka mažesnes sumas. Per pastaruosius pusantrų metų atsiskaitymų, kurių vertė nesiekia 10 eurų, padaugėjo penktadaliu.
„Dar prieš kelerius metus kai kurie pirkėjai patirdavo nepatogumų, nes kortelėmis buvo leidžiama atsiskaityti tik nuo tam tikros sumos. Ši problema jau beveik išspręsta. Kita vertus, nemažai mitų, susijusių su kortelėmis ir jų skaitytuvais, tebėra gajūs. Pavyzdžiui, kai kurie prekybininkai ar paslaugų teikėjai vis dar linkę manyti, kad nuomotis skaitytuvą ir sudaryti galimybę juo atsiskaityti klientams yra brangu, nors, pavyzdžiui, komisinis mokestis, apskaičiuojamas nuo atsiskaitymo sumos, dažnai siekia vos kelis centus, o abonementinio skaitytuvo mokesčio naujoms įmonėms pirmuosius metus apskritai netaikome. Sugedusį skaitytuvą nauju pakeičiame nemokamai, taip pat atnaujiname jį, jei rinkoje atsiranda naujų technologijų, tad nuomoti skaitytuvą beveik visuomet pigiau negu įsigyti. Verslininkai turėtų įvertinti tendenciją, kad grynųjų pinigų naudojimas visuomenėje apskritai mažėja, ir suteikti galimybes klientams atsiskaityti patogiais būdais kartu gaunant naudos patiems“, − teigia V. Žagūnis.
SEB banko atstovas pabrėžia, kad, siekiant tolesnės šiuolaikinių atsiskaitymo būdų plėtros ir mažesnio grynųjų pinigų naudojimo, būtinas ir visuomenės, ir verslo, ir bankų indėlis. Pirkėjai turėtų reikalauti prekybininkų sudaryti galimybes atsiskaityti kortele, mokyti vyresnio amžiaus artimuosius naudotis elektroninės bankininkystės paslaugomis.
Verslininkai turėtų aktyviau diegti konkurencinį pranašumą suteikiančias modernias atsiskaitymo priemones, o bankai ir toliau kryptingai investuoti į elektroninių atsiskaitymų sprendimus, kurie užtikrina greitesnius, patogesnius ir saugesnius mokėjimus.