Atsisakydamos skaitytojo bilieto mokesčio, bibliotekos tikisi daugiau lankytojų

AutoriusDominykas Biržietis (bns)Fotobns

Nuo 2025-ųjų Lietuvoje naikinant mokestį už skaitytojo bilietą, viešosios bibliotekos pajamų, kurių neteks, nesureikšmina ir tikisi, kad šis pokytis pritrauks daugiau žmonių.

Kultūros ministro įsakymu nuo šių metų sausio 1 dienos visose valstybinėse ir savivaldybių bibliotekose vartotojo pažymėjimas, dar vadinamas skaitytojo bilietu, bus išduodamas nemokamai.

„Matome tai kaip simbolinį žingsnį ir tam tikrą priminimą žmonėms, kad jie bibliotekose yra labai laukiami“, – BNS pateiktame komentare nurodė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė.

Jos teigimu, dar yra žmonių, kurie nėra atradę visų bibliotekų teikiamų galimybių.

„Tad jeigu tai paskatins ateiti į bibliotekas pirmą kartą arba po ilgo laiko pamatyti, kiek pokyčių ten įvykę nuo pastarojo apsilankymo, šios nemokamos priemonės tikslas bus pasiektas“, – sakė A. Žilinskienė.

Praėjusiais metais Lietuvos nacionalinė biblioteka už fizinius skaitytojo pažymėjimus gavo 8,6 tūkst. eurų pajamų. Nuo 2025-ųjų negautas pajamas, pasak bibliotekos vadovės, planuojama amortizuoti perskirstant kitus biudžeto išteklius.

Ji pažymėjo, kad bibliotekų lankytojai, pageidaujantieji turėti kortelę, privalėdavo sumokėti vienkartinį mokestį ir su tuo pačiu pažymėjimu galėjo naudotis skirtingų bibliotekų paslaugomis, tad „tai jau buvo gana konsoliduotos vienkartinės išlaidos“.

„Kita vertus, skatiname skaitytojus būti atsakingus bei tvarius, todėl pirmiausia siūlome rinktis nemokamą skaitmeninį skaitytojo pažymėjimą“, – teigė A. Žilinskienė.

„Jaunimas nebenori plastiko“

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė Laura Šimkevičė BNS taip pat pabrėžė, kad bibliotekos skatina tvarumą, ekologišką elgesį vartotojų.

Apie ketvirtadalis naujų I. Simonaitytės bibliotekoje besiregistruojančių skaitytojų renkasi elektroninį bilietą.

„Vaikai, jaunimas, jie nebenori plastiko. Jie turi telefone ar kažkur kodus. Senjorams ir taip nemokamos plastikinės kortelės“, – kalbėjo uostamiesčio bibliotekos vadovė.

Skaitytojo bilieto išėmimą iš mokamų paslaugų sąrašo ji vadino puikiu sprendimu, kuris didelės įtakos bibliotekų pajamoms nepadarys, nes iš esmės fizinių pažymėjimų mokesčiais surenkamos lėšos nėra ženklios.

„Mokestis taikomas daugumoje bibliotekų ir dažnai tai būna simbolinis mokestis nuo vieno iki dviejų eurų, kartais siekia penkis, tai priklauso nuo pačios bibliotekos ir jos steigėjų“, – sakė L. Šimkevičė.

„Dažniausiai bibliotekos tą mokestį taiko (…) surenkant lėšas už kortelės savikainą arba kaip skaitytojų drausminimo prevencinę priemonę, kad jie turėtų kortelę, ją saugotų“, – pridūrė ji.

Per 2023-iuosius I. Simonaitytės biblioteka iš skaitytojo pažymėjimo bilietų surinko apie 1,4 tūkst. eurų.

„Kortelės (bibliotekai – BNS) daugmaž tiek kainuos. Ir tikimės, kad dar padidės elektroninių bilietų išdavimas. (…) Negali uždirbti iš skaitytojo bilietų, tiesiog daugmaž pasidengia kortelių gaminimo išlaidos. Reiks peržiūrėti turimą biudžetą ir patiems investuoti į kortelių pasigaminimą“, – kalbėjo L. Šimkevičė.

„Mes tikimės, kad atsivers didesnės galimybės tiems žmonėms, kurie galbūt nesiregistravo į biblioteką manydami, kad ta paslauga yra mokama ir registruojantis privalomai reikia dar porą eurų sumokėti“, – pažymėjo bibliotekos vadovė.

Tikisi geresnio bibliotekų įvaizdžio

Anot Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentės, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorės Danguolės Abazoriuvienės, bibliotekininkai pritaria mokesčio naikinimui, nes tai atlieps bibliotekų atvirumą, didins prieinamumą.

„Ir, žinoma, gerėtų bibliotekų įvaizdis“, – BNS sakė ji.

D. Abazoriuvienės teigimu, daug bibliotekų vartotojų jau turi pažymėjimus, o panaikinus mokestį savivaldybių bibliotekoms kortelių gaminimo kaštai gali siekti apie 500 eurų per metus.

„Nėra čia labai didelės numatomos išlaidos, nes mokestis už vartotojo pažymėjimą būdavo vidutiniškai imamas nuo vieno iki dviejų eurų suaugusiems, vaikams ar specialių poreikių žmonėms būdavo ir nemokamai pažymėjimas išduodamas“, – kalbėjo M. Katiliškio bibliotekos vadovė.

„Bet vartotojams tai didelė paskata ateiti į biblioteką ir pasinaudoti jos paslaugomis. Juolab, kad ir įvairūs teisės aktai, ir Tarptautinė bibliotekų asociacija (IFLA) rekomenduoja bibliotekų atvirumą ir tvarumą, (…) atsisakant plastikinių kortelių“, – pridūrė D. Abazoriuvienė.

Jos manymu, per metus ar dvejus būtų galima visiškai pereiti prie elektroninio skaitytojo bilieto.

L. Šimkevičė nurodė, kad vieną kartą bet kurioje šalies viešojoje bibliotekoje įgijus skaitytojo bilietą, jis galioja visą gyvenimą. Šiuo metu Lietuvos bibliotekose yra išduota apie 480 tūkst. skaitytojo bilietų.

Nuo 2020-ųjų registruodamiesi nacionalinėje internetinėje bibliotekų sistemoje gyventojai skaitytojo bilieto numerį gauna nemokamai. Jį pateikus, bibliotekos paslaugomis galima naudotis neturint fizinės kortelės.

Vartotojui pageidaujant, plastikinė kortelė nuo šių metų sausio toliau bus išduodama nemokamai. Dabar viešosios bibliotekos turi teisę imti mokestį už vartotojo pažymėjimo išdavimą.

Ministro lapkričio 26-osios įsakymu pakeitus valstybės ar savivaldybių įsteigtų bibliotekų mokamų paslaugų sąrašą, iš jo išbraukta vartotojo pažymėjimo išdavimo paslauga.

Kaip skelbė Kultūros ministerija, prieigos prie bibliotekų gerinimas yra ir vienas pagrindinių Europos Sąjungos prioritetų. Be to, šiuolaikinė biblioteka turi užduotį prisidėti prie kritiškai mąstančios, tinkamai informaciją interpretuojančios visuomenės ugdymo.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžietė bibliotekininkė L. Dubauskienė biblioterapijos džiaugsmą neša ir į kalėjimą

confident-noyce

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje – naujas S. Eidrigevičiaus piešinys

confident-noyce

Nuo kitų metų visos šalies bibliotekos vartotojų pažymėjimus išduos nemokamai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau