1.8 C
Panevėžys
Trečiadienis, 15 sausio, 2025

Atsaini augintinio priežiūra kartais baigiasi net tragiškai

AutoriusjpFotofreepik.com

Šiandien gyvūnai auginami kaip tikri šeimos nariai. Neretai jie turi savo lovą, yra lepinami sveiku maistu ir kartu keliauja atostogauti. Tiesa, iš didelės meilės gyvūnams gali būti suteikiama per daug laisvės ir per mažai kontrolės. Draudimo bendrovės „If“ statistika rodo, pastaruoju metu padaugėjo besikreipiančių dėl gyvūnų padarytų žalų tretiesiems asmenims. Kai kurie nemalonūs susidūrimai su neprižiūrimais gyvūnais net baigėsi tragiškai. 

„Svarbu yra tinkamai prižiūrėti savo augintinį lauke, ypač jei tai – didelis šuo. Vis daugėja atvejų, kai be pavadėlio vedžiojami šunys pargriauna šali einančius pėsčiuosius. Tokie įvykiai baigėsi sunkiais sužalojimais ir net mirtimi. Kitas pavyzdys – kai savininkas perduoda pavadėlį vaikui, o šis nenulaiko šuns. Vienu konkrečiu atveju, gyvūnas pabėgo ir užpuolė pravažiuojantį dviratininką. Turime suprasti, kad keturkojai, kad ir kokie protingi ar išauklėti bebūtų, tam tikrose situacijose yra neprognozuojami. Tik savininkai yra atsakingi už savo ir aplinkinių saugumą“, – teigia draudimo bendrovės „If“ vyriausioji žalų specialistė Elena Subelė.

Didžiausia saugumo problema yra šunų vedžiojimas be pavadėlio, antsnukio, savo jėgų neįvertinimas.

Už sugadintas duris – 3,5 tūkst. eurų

Gyvūnų sukeltos traumos – tik viena medalio pusė. Pastaruoju metu pastebima, kad padaugėjo atvejų, kai kreipiamasi dėl augintinių apgadinto turto. Žmonėms, mylintiems gyvūnus, sulaukti keturkojų svečių visada malonu, tačiau kartais tokie apsilankymai atsieina brangiai. Nemalonu būna ir gyvūnų šeimininkams, ir nukentėjusiems draugams. Ypač, kai žala siekia keletą tūkstančių eurų.

„Sudraskytos durys, apgadintos sofos, subraižytos grindys, baldai – tai tik keli pavyzdžiai, kaip nepaklusnūs ar susijaudinę augintiniai pridaro žalos svetimuose namuose. Didžiausią sumą, 3,5 tūkst. eurų, išmokėjome, kai šuo svečiuose apgraužė medines ąžuolines duris. Sugadintų užuolaidų žala siekė 600 eurų, apgadinta striukė – 300 eurų“, – apie pasitaikančius incidentus pasakoja „If“ vyr. žalų specialistė.

Tiksliai negalima atsakyti, kas priverčia gyvūnus taip elgtis, tačiau tai gali būti susiję su stresu, atsidūrus nepažįstamoje aplinkoje, tinkamos priežiūros ar ribų nebuvimo, teritorinio elgesio reaguojant į kitus naminius gyvūnus ir nepažįstamus kvapus ar tiesiog iš nuobodulio.  Be to, rutinos pokyčiai, emocijos, sutikus naujus žmones, gali prisidėti prie to, kad jūsų mylimas augintinis kitoje aplinkoje demonstruoja destruktyvų elgesį. Šių priežasčių supratimas gali padėti naminių gyvūnėlių savininkams imtis veiksmų, kad būtų išvengta nemalonių nutikimų tiek namuose, tiek svečiuose.

Gyvūnų ligos kainuoja šimtus ir tūkstančius eurų

Pasitaiko, kad augintiniai ne tik pridaro žalos, bet ir suserga patys. Vieni dažniausiai pasitaikančių gyvūnų negalavimų yra skrandžio bėdos apsinuodijus maistu arba paskanavus kažko nevalgomo. Pasak draudikų, tai nutinka kur kas dažniau nei gali pasirodyti, tad šeimininkai turėtų būti itin atsargūs ir įvairius vaistinius preparatus, smulkius vaikų žaislus, statybines medžiagas ir kitus smulkius daiktus laikyti gyvūnams nepasiekiamose vietose. Tokie nutikimai gali sukelti mirtiną pavojų jūsų keturkojui, o žala siekti ne vieną tūkstantį eurų.

„Kiekvienais metais tarp augintinių ragaujamų nevalgomų daiktų fiksuojame rankšluosčius, įvairius plastmasės gabaliukus, kojines, akmenis ir pagalius, konstruktorių, dėlionių detales. Neseniai buvo fiksuotas atvejis, kai Labradoro retriverių veislės šuo pasivaikščiojimo metu miške prisivalgė grybų. Šiuo atveju veterinaro išlaidos siekė net tūkstantį eurų“, – pasakoja draudimo bendrovės „If“ vyriausioji žalų specialistė Elena Subelė.

Nors tokių incidentų visiškai išvengti nepavyks, turime augintiniams sudaryti kuo saugesnes sąlygas, ypač, jei jie ilgą laiką būna vieni namuose ar nepažįstamoje aplinkoje. Vaikščiojant miške, parke reikia būti atidiems ir neleisti gyvūnui valgyti augalų, uogų ar grybų, kurie gali būti nenuodingi, bet gyvūno organizmui visiškai netinkami.

„Dažniausiai gauname informacijos apie skrandžio ir pilvo problemas, bet vasaros metu padaugėjus išvykų gamtoje, fizinės veiklos vis daugiau gyvūnų patiria galūnių traumas, taip pat daugėja ausų bei šlapimo takų uždegimų po pasiplaukiojimų ežere ar jūroje. 2023 m. dėl įvairių draudiminių nutikimų su augintiniais į mus kreipėsi daugiau nei 3000 šeimininkų. Gyvūno laikymas yra didžiulė atsakomybė: tiek moralinė, tiek finansinė. Prieš priimant tokį sprendimą, būtina gerai apsvarstyti, ar turėsite laiko gyvūno dresavimui, ar galėsite suteikti jam saugias ir tinkamas sąlygas“, – pataria draudimo bendrovės „If“ atstovė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ką svarbu žinoti prieš bėgiojimą su šunimi žiemą? Ekspertų patarimai

confident-noyce

Kodėl negalima dovanoti gyvūnų?

confident-noyce

Veterinarė pataria, kaip tinkamai apsaugoti augintinius nuo šalčio: ruoštis reiktų iš anksto

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau