Nenuostabu, kad bėgant metams ir augant naujoms kartoms vaikai, moksleiviai bei jaunimas tampa vis modernesni, inovatyvesni, atranda daug naujų galimybių šiuolaikinei savirealizacijai bei savo pašaukimo radimui. Tačiau net ir tada, atrodo, kažko trūksta, o dažnas ir nežino, ko. Kiekvienas, turėdamas savo hobį ar veiklą, galų gale kažkada pasigenda papildomų būdų prasmingai ir įdomiai praleisti dieną, ramiai ir jaukiai pasėdėti kokioje nors poilsio zonoje mieste.
Turbūt ne kartą esame išgirdę tokias frazes kaip „Mieste nėra ką veikti“, „Kodėl centre niekas nevyksta?“, „Ai, ten neįdomu“ ir „Kas čia per…?“.
Dažnai jos girdimos iš moksleivių lūpų, kurie, būdami ne itin patenkinti esama situacija, siekia į tai atkreipti dėmesį. Ne kartą teko stovėti šalia tokio jaunimo ir stengtis pateikti priešingus argumentus, taip siekiant nupasakoti žymiai kitokią ir tikrovišką realybę, kuri kartais visuomenės ir moksleivių būna nematoma.
Tačiau nuolat girdint nepasitenkinimą, patiems ateina abejonės – o gal tikrai tokia tiesa? Galbūt tikrai iki geresnės kasdienybės ir moksleivių poreikių patenkinimo kažko trūksta? O gal mes patys galime prie šios problemos sprendimo prisidėti jau dabar?
Norėdami labiau įsigilinti į esamą situaciją gimtajame mieste ir atsakyti į aukščiau iškeltus klausimus, apžvelkime keletą rodiklių, kurie rodo sėkmingai pradėtą idėjų įgyvendinimą Panevėžyje, bei pateikime statistinių duomenų, kurie buvo sudaryti iš pačių moksleivių nuomonės.
Šiuo metu tiek Panevėžyje, tiek visoje Lietuvoje yra sėkmingai plėtojamos įvairios darbo su jaunimu formos, jaunimo užimtumo, fizinio aktyvumo skatinimo, sveikos gyvensenos, savanorystės bei pasirengimo darbo rinkai aktyvinimo programos.
Taip pat mieste veikia net 5 neformaliojo vaikų švietimo ugdymo mokyklos, o jų teikėjų siūlomos programos tenkina net 28 procentų bendrojo ugdymo įstaigų moksleivių poreikius įvairiose srityse. Svarbu paminėti, kad savivaldybėje įgyvendinamas jaunimo savanoriškos tarnybos modelis, veikia atviras jaunimo centras ir atvira jaunimo erdvė, kuriuose vykdomas atviras darbas su jaunimu, užtikrinamas darbo su jaunimu gatvėje vykdymas, mobilių jaunimo užimtumo veiklų organizavimas, skiriamas finansavimas nevyriausybinių jaunimo ir nevyriausybinių su jaunimu dirbančių organizacijų bei pagal galimybes – neformalių jaunimo grupių veikloms (programoms, projektams, iniciatyvoms ir pan.) įgyvendinti, taip pat įgyvendintos priemonės, skirtos jauniems žmonėms paskatinti gyventi ir dirbti savivaldybėje.
Taipogi, mieste aktyviai veikia daugiau nei 10 jaunimo nevyriausybinių organizacijų, kurios stengiasi savo iniciatyvomis ir rengiamomis veiklomis sudominti ne tik miesto moksleivius, bet ir visa čia esantį jaunimą. Ir visa tai tik keletas pavyzdžių iš visos daugybės. Iš šių duomenų matome, kad moksleiviai vis labiau įsitraukia į tokias veiklas. Tad galima daryti išvadą, kad savirealizacijos galimybių mieste vis daugėja bei naujų jaunimo užimtumo programų atsiradimo ir finansavimo poreikis Panevėžyje aiškiai pastebimas.
Žinoma, svarbu pastebėti, kad siekiant efektyvaus jaunimo politikos įgyvendinimo Panevėžio miesto savivaldybėje, sistemingai vertinama kintanti jaunimo situacija mieste, t.y. vykdomos apklausos, tyrimai ir jų analizės.
Lietuvos moksleivių sąjungos Panevėžio mokinių savivaldų informavimo centras (MSIC) gegužės mėnesį atliko apklausą Panevėžio miesto bendrojo ugdymo įstaigų moksleiviams dėl Panevėžio mieste vykdomų neformalaus vaikų švietimo (NVŠ) veiklų įvairovės ir kokybės vertinimo. Apklausoje dalyvavo 321 bendrojo ugdymo įstaigų moksleiviai, kurie išreiškė savo nuomonę dėl NVŠ teikiamų paslaugų kokybės, naudingumo, įvairovės ir pačių paslaugų tikslingų programų trūkumo ar kitų teigiamų bei neigiamų rodiklių teikiamose paslaugose. LMS Panevėžio MSIC išsiaiškino, kad net 23 procentai moksleivių mieste pasigenda sporto programų paslaugų teikėjų ir pačių paslaugų įvairovės. Iš šio rodiklio galima teigti, kad moksleiviai yra labai suinteresuoti į fizinio aktyvumo skatinimą ir to gerinimo galimybes, tad didesnis jaunimo užimtumo veiklų orientavimas tokia kryptimi tikrai sulauktų jaunimo ir moksleivių dėmesio.
Tad norėdami apibendrinti, jaunimo užimtumo, veiklos pobūdžio ir savirealizacijos galimybių mieste tikrai daugėja. Žinoma, tobulumui ir perspektyvoms ribų niekada nebus, tačiau patys prisidėdami prie šios problemos sprendimo, manome, kad didesnis, sistemingesnis ir tikslingesnis atsirandančių veiklų bei renginių viešinimas ir aktyvesnis tarpinstitucinis struktūrinių savivaldybės organų bendradarbiavimas žymiai efektyviau prisidėtų prie veiklos trūkumo mito griovimo ir tenkintų dar didesnį ir įvairesnį moksleivių poreikį.
Na, o per vasaros atostogas moksleiviams ieškant naujų veiklų, kaip aktyviai ir naudingai praleisti bėgančias dienas, LMS Panevėžio MSIC vykdo projektą „Moksleivių užimtumo ir fizinio aktyvumo skatinimas“, kurio metu organizuojamos sportinės veiklos miesto jaunimui.
Pirmoji veikla – 3×3 krepšinio turnyras – jau įvyko birželį, o jau liepos 30 dieną ir rugpjūčio 5 dieną Jūsų laukia dviračių orientacinės varžybos „Arka“ bei 6×6 tinklinio turnyras.
Tikimės, kad šie renginiai atkreips nemažą moksleivių dėmesį ir suteiks jiems progas patenkinti savo lūkesčius, ne tik leidžiant dienas su artimaisiais ar atostogaujant su draugais, bet taip pat ir varžantis tokiose varžybose.
JP už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė. |