Ar muzikos per ausines klausotės saugiu garsu? Kelios klaidos gali lemti suprastėjusią klausą

Autoriusjp
Fotofreepik.com

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie naudoja ausines triukšmingoje aplinkoje, turi net 4,5 karto didesnę tikimybę patirti klausos sutrikimų. Nors iš esmės ausinės – saugus ir patogus būdas klausytis mėgstamos muzikos ar kitų garso įrašų, saugant savo sveikatą svarbu žinoti, kaip jomis teisingai naudotis. Anot Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, svarbu ne tik investuoti į kokybiškas ausines, bet ir parinkti saugų garsą, klausymo trukmę bei jokiu būdu su ausinėmis nemiegoti.

„Ausinės, o ypač dabar rinką užkariavusios belaidės ausinės, suteikia galimybę muzikos, tinklalaidžių, garsinių knygų ir kitų įrašų klausytis bet kur. Tačiau, kad ir kokios patogios jos būtų, ilgalaikis ir pernelyg dažnas ausinių naudojimas gali kelti rimtą pavojų jūsų klausos sveikatai. Ypač į šį iššūkį svarbu dėmesį atkreipti tiems, kurie ausines naudoja jau ir taip triukšmingoje aplinkoje – lauke, viešajame transporte, darbe ir kitur“, – pastebi A. Lukošius.

Žmonių ausys – subtilus ir sudėtingas organas, gebantis aptikti įvairius garsus. Tačiau jos taip pat yra pažeidžiamos aplinkos triukšmo. Ilgalaikis didelio garso poveikis gali sukelti įvairių klausos problemų, pavyzdžiui, klausos praradimą, spengimą ausyse ir hiperakuziją (padidėjusį jautrumą garsui).

„Vienas iš pagrindinių ausinių naudojimo pavojų yra tas, kad garsas sklinda tiesiai į ausies kanalą. Tai reiškia, kad net ir vidutinio stiprumo garsas gali turėti didelį poveikį jautrioms vidinės ausies struktūroms, ypač jei garsas sklinda dažnai ir ilgai“, – sako ekspertas.

Taigi, koks garsumo lygis yra iš tiesų saugus jūsų ausims? Specialistai sutinka, kad muzikos ar garso įrašų galima klausytis 60 proc. didžiausio garsumo ne ilgiau kaip 60 minučių. Tiesa, individualus tolerancijos lygis gali skirtis, o saugiam klausymosi ilgiui įtakos gali turėti ir tokie veiksniai kaip foninis triukšmas ir klausomo turinio tipas.

Pasak A. Lukošiaus, norint padėti išlaikyti saugų klausymosi lygį, verta apsvarstyti galimybę naudoti garsumo ribojimo funkcijas, kurias siūlo dauguma šiuolaikinių išmaniųjų įrenginių. Šios funkcijos leidžia apriboti maksimalų garsą ir taip apsisaugoti nuo atsitiktinio pavojingo triukšmo.

„Tele2“ Inovacijų ekspertas dalijasi patarimais, kaip užtikrinti, kad ausinėmis naudotumėtės saugiai.

Darykite reguliarias pertraukas. Jei ausinėmis naudojatės ilgai, periodiškai jas ištraukite iš ausų ir leiskite ausims kelias minutes pailsėti.

Naudokite triukšmą slopinančias ausines. Triukšmą slopinančios ausinės padeda blokuoti išorinius garsus ir triukšmą. Tokiu būdu galima klausytis mažesniu garsu, palankesniu ausims, ir tuo pačiu neprarasti garso kokybės.

Investuokite į aukštos kokybės ausines. Žemesnės klasės ausinės gali iškraipyti garsą, jei jis tylus, todėl jums automatiškai norėsis jį padidinti. Investicija į aukštos kokybės ausines gali padėti užtikrinti aiškų garso atkūrimą esant mažesniam garsumui. Tokie ausinių gamintojai, kaip „Apple“, „Samsung“, „Xiaomi“, „JBL“ ar „Bang&Olufsen“ užtikrina aukštą garso kokybę ir suteikia daugiau galimybių įrašų klausytis saugiai.

Laikykitės tinkamos ausinių higienos. Reguliariai valykite ausines, pašalinkite susikaupusius nešvarumus. Taip atsikratysite bakterijų, kurios gali sukelti ausų infekcijas ir kitas komplikacijas.

Nemiegokite su ausinėmis. Užmigus su ausinėmis gali padidėti pažeidimų rizika dėl ilgo garso poveikio, taip pat įsipainiojimo ir susižalojimo rizika.

Reguliariai tikrinkitės klausą. Reguliariai pasikonsultuokite dėl savo klausos su sveikatos specialistais ir visas kilusias problemas išspręstumėte laiku. Dalis klausos sutrikimų yra negrįžtami, todėl pajautus pirmuosius simptomus delsti nereikėtų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu

JP Redakcija

Gydomoji garso galia: kaip muzika ir išmaniosios technologijos gali prisidėti prie sveikatos gerinimo?

JP Redakcija

Pristatytos belaidės ausinės „Huawei FreeBuds 6i“: nauji triukšmo slopinimo standartai ir išskirtinė garso kokybė

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads