2.6 C
Panevėžys
Trečiadienis, 15 sausio, 2025

„Apple“ naujienos: kaip nauja greitesnės paieškos funkcija keičia jūsų nuotraukų privatumo taisykles?

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Jei jūsų telefono nuotraukų galerijoje tokia tvarka, kad „net velnias koją nusilaužtų“, „Apple“ turi jums reikalingą sprendimą. Patobulinta vaizdinė paieška (angl. Enhanced Visual Search) „iPhone“ nuotraukų aplikacijoje leis greičiau surasti reikalingus kadrus pagal juose užfiksuotus objektus. Vienintelis „kabliukas“ – mainais už šį palengvinimą savo duomenimis tenka pasidalinti su pačia „Apple“. Tačiau „Telia“ ramina, jog šis reikalavimas nėra toks grėsmingas, kaip gali pasirodyti.

„Per eilę metų savo nuotraukų galerijoje daugelis mūsų esame sukaupę ne vieną tūkstantį nuotraukų, todėl kiekvieno senesnio kadro suradimas užima nemažai laiko. „Apple“ yra pasirengusi palengvinti šią naštą, bet tam jai būtina nuotraukas dalinai apdoroti savo serveriuose. Nors tai vykdoma laikantis aukščiausių saugumo standartų, daugelis vartotojų apie savo duomenų perdavimą technologijų gigantei net nežino, nes patobulinta vaizdinė paieška aktyvuota pagal nutylėjimą“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Greitesnė ir išmanesnė paieška

Patobulinta vaizdinė paieška „Apple“ įrenginiuose padeda lengviau naviguoti savo nuotraukų galerijoje. Su ja nebereikia praleisti daug ieškant konkretaus kadro – sistema automatiškai analizuoja nuotraukose matome vaizdą, atpažįsta jame esančius objektus ir siūlo greitus sprendimus.

Pavyzdžiui, ieškodami nuotraukos, kurioje užfiksuota gėlė, gamyklinės „Nuotraukų“ programėlės paieškos langelyje galite klaviatūra įvesti žodį „rožė“ arba „gėlė“ ir sistema pateiks visas atitinkamas galerijos nuotraukas. Ši funkcija ypač naudinga grįžus iš kelionių, kai norite rasti nuotraukas pagal aplankytas vietas ar valgytus patiekalus.

Be greitesnės paieškos, patobulinta vaizdinė paieška leidžia vartotojams sužinoti daugiau apie objektus, esančius jų nuotraukose. Tai gali būti istorinio pastato aprašymas, knygos santrauka ar galimybė rasti konkretaus produkto pardavėjus internete. Funkcijos universalumas ir praktiškumas paverčia ją naudinga pagalbininke tiek asmeninėms, tiek profesinėms užduotims spręsti.

Pageidavimas nesinaudoti reikalaus veiksmų

Pristačiusi šį nuotraukų galerijos patobulinimą „Apple“ viešai pasidalino techniniu jo veikimo aprašymu. Jame neslepiama, kad patobulintos vaizdinės paieškos veikimas neapsiriboja įrenginyje veikiančiais dirbtinio intelekto (DI) modeliais ir reikalauja „Apple“ serverių skaičiavimo pajėgumų. Vis dėlto pati nuotrauka nėra tiesiog bukai perduodama ir pasiekiama svetimoms akims.

„Apple“ įrenginio DI identifikuoja objekto tipą ir jo atvaizdą, užšifravus failą, siunčia į kompanijos serverius tikslesniam apdorojimui. Šie duomenys nėra iššifruojami jokiame etape, o siunčiančiojo įrenginio IP adresas dar ir papildomai paslepiamas. Kitaip tariant, privačios vartotojo informacijos pasisavinimo tikimybė yra artima nuliui, o duomenų siuntimas į „Apple“ serverius pasirinktas tik tam, kad būtų taupomi vartotojo įrenginio skaičiavimo bei baterijos resursai. Net jei objekto vaizdas būtų dešifruotas, likusi nuotraukos dalis su žmonių veidais ar kita jautria informacija, nebūtų matoma“, – pastebi M. Baltušis.

Deja, nepaisant didelių pastangų užtikrinti informacijos saugumą, patobulinta vaizdinė paieška sulaukė nevienareikšmiškų vertinimų. Vartotojai piktinosi, kad gruodį jų įrenginius pasiekęs „iOS 18.2“ atnaujinimas ją aktyvavo pagal nutylėjimą, neatsiklausiant jų leidimo.

Jeigu baiminatės dėl savo privatumo ir nepasitikite naudojamais apsauginiais mechanizmais, funkciją galite išjungti. Tai galima atlikti nukeliavus į „iPhone“ nustatymų lango apačią, atvėrus skiltį „Programos“, ir joje suradus aplikaciją „Nuotraukos“ (angl. „Photos“). Šios aplikacijos nustatymų lango apačioje galėsite deaktyvuoti patobulintos vaizdinės paieškos funkcionalumą.

Dalinimasis duomenimis – vis dažnesnis diskusijų objektas

Bėgant metams, vartotojai vis dažniau susirūpina savo duomenų saugumu, todėl kritikos dėl slapto duomenų rinkimo sulaukia ne vien „Apple“. Praėjusių metų pabaigoje „Google Maps“ siūloma Lokacijos laiko juostos (angl. Location Timeline) funkcija tapo viena jautriausių technologijų pasaulio temų. Nepaisant to, kad šis sprendimas leidžia lengvai prisiminti lankomų kavinių pavadinimus ir pasitikrinti, kur bei kokiu metu asmuo buvo, žmonės jau kurį laiką piktinosi, kad „Google“ turi galimybę taip detaliai sekti jų judėjimą.

Skrupulingai registruojami lokacijos duomenys gali atskleisti ne tik žmogaus kasdienius įpročius, bet ir galimai paslaptyje norimus išlaikyti vizitus ar susitikimus, jau nekalbant apie jų gyvenamąją vietą. Todėl vartotojai baiminasi, kad ši informacija gali būti panaudota be jų žinios tiek komerciniais tikslais, tiek nusikaltimų atlikimui. Po ilgų metų „Google“ į tai netruko sureaguoti.

Su naujausiais „Google Maps“ atnaujinimais vartotojo buvimo vietos laiko juosta bus saugoma tik jo įrenginyje ir pagal nutylėjimą nebus keliama į „Google“ serverius. O kartu su tuo bus įjungtas ir automatinis lokacijos istorijos ištrynimas, kurio intervalas priklausomai nuo vartotojo pasirinkimo galės svyruoti nuo 3 iki 18 mėn.

„Ši naujovė atskleidžia, kad technologijų įmonės, reaguodamos į didėjantį vartotojų susirūpinimą dėl privatumo, ne tik keičia savo politiką, bet ir įgyvendina praktinius sprendimus, kurie užtikrina didesnę kontrolę. Automatinis lokacijos laiko juostos ištrynimas yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip galima išlaikyti balansą tarp paslaugų funkcionalumo ir vartotojo privatumo, tuo pačiu didinant pasitikėjimą savo produktais“, – pavyzdį pateikia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas M. Baltušis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nacionalinio telefonų ribojimo mokyklose ministrė imtųsi tik esant visuotiniam poreikiui

confident-noyce

Keičiasi telefonų numerių formatas ir išankstinio mokėjimo kortelių registracija: ką reikia žinoti?

confident-noyce

„Marinuokite“ agurkus, o ne telefonus: kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau