Andrius Pranculis daugiau nei 22 metus dirba gydytoju ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, ir Kauno klinikose. Be to, jo pagalbos sulaukia ir kitos Lietuvos didžiosios ligoninės.
Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas 50-metis gydytojas radiologas dr. A. Pranculis garsėja profesionalumu, išskirtinėmis stentavimo operacijomis, kurias atlieka panevėžiečiams bei visiems pacientams, kuriems jų prireikia. Jis kasdien konsultuoja pacientus, kuriuos vargina neurologiniai simptomai.
Išgelbėjo gyvybę režisieriui
Visai neseniai, baigiantis 2024-iesiems, radiologas išgelbėjo gyvybę režisieriui, aktoriui Valentinui Masalskiui, kuris, statydamas spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre, pasijuto blogai – užslėpta sveikatos problema.
Diagnozė buvo grėsminga – kritinis miego arterijos susiaurėjimas, kuris galėjo sukelti insultą ar net mirtį.
Gyvybę žinomam Lietuvoje kūrėjui išgelbėjo gydytojas radiologas dr. A. Pranculis.
Gyvena tarp dviejų miestų
Panevėžio ligoninės radiologas A. Pranculis neslepia, kad per parą neretai tenka dirbti po 12 valandų – nuo aštuntos ryto iki aštuntos vakaro ir juokauja, kad gyvena tarp Panevėžio ir Kauno.
„Kol kas taip yra, bet laiko atžvilgiu tas buvimas abiejuose miestuose – vienodas. Šiaip esu kilęs iš Kauno rajono, iš Raudondvario. Kita vertus, kadangi pagrindinis darbas Panevėžio ligoninėje, tai daugiau gyvenu Panevėžyje, nes įvyko šiokie tokie pasikeitimai darbe. Todėl tikriausiai teks galvoti, kurią vietą pasirinkti gyvenimui“, – pasakojo garsus Lietuvoje medikas ir sako, kad Panevėžio ligoninėje dirba nuo 2002 metų.
Panevėžio miestas – patogus
Pasak gydytojo, Panevėžio miestas jam patinka ir aiškina – kodėl.
„Praktiškai tai labai optimalus miestas. Viskas ranka pasiekiama ir, kur reikia, galima pėsčiomis nueiti. Netgi automobilio nebūtina turėti. Labai patogu, – gyrė Aukštaitijos sostinę A. Pranculis. – Miestas pastaruoju metu labai išgražėjo. Todėl gyvenimas Panevėžyje yra absoliučiai komfortiškas. Drąsiai galiu sakyti, kad miestas – vienas iš komfortiškesnių Lietuvoje. Be to, kitus šalies miestus iš Panevėžio gali pasiekti beveik per valandą. Gal tik Baltijos jūra tolėliau. Pramogų pakanka, o jeigu jų reikia daugiau, galima nuvažiuoti ir į kitus miestus.“
Dalyvavo pasaulinėje konferencijoje
Praėjusiųjų metų pabaigoje kai kurie pacientai pasigedo gydytojo radiologo – mat A. Pranculis buvo išvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas.
„Tai buvo ne stažuotė – Čikagoje vyko pati didžiausia pasaulio mastu gydytojų radiologų konferencija. Žinoma, galima tą konferenciją vadinti ir stažuote, nes įgyji patirties, daliniesi savo žiniomis, sužinai, ko pasiekė kiti pasaulio radiologai. Įgyta patirtis padeda ir pačiam, ir kitiems. Iš kitų kolegų mokaisi, ne tiek iš klaidų, bet visokių situacijų. Tiesiog tai yra techniniai dalykai, kuriuos gali daryti kitaip. Juolab kad kiti būdai gali būti geresni negu tas, kurį pasirinkai“, – aiškina gydytojas ir sako, kad konferencijoje buvo ir praktiniai užsiėmimai bei sužinojo naujovių.
Tobulintis geriau užsienyje
Pasiteiravus, kaip ir kur pagal gydytojo radiologo specialybę galima tobulintis, medikas aiškino, kad dažniausiai tobulinasi užsienyje.
„Lietuvoje praktiškai pats esi daugumos įvykių galutinis taškas, nes į tave kreipiasi žmonės su problemomis. Negali negaluojančio žmogaus siųsti kitur – pačiam reikia priimti galutinį sprendimą. Todėl geriausia tobulintis užsienio ligoninėse arba internete. Yra susikūrusios medikų grupės, kurios dalijasi patirtimi. Pateiki ligos atvejį ir prasideda diskusijos, kurių metu gali gauti patarimą. Šiais technologijų laikais yra daug variantų, kuriais gali pasinaudoti. Žinoma, Lietuvoje gali paskambinti tos pačios profesijos medikui ir pasikalbėti. Tačiau tokios pačios profesijos medikų Lietuvoje nėra daug. Juos gali visus suskaičiuoti ir tam pakaktų dviejų rankų pirštų“, – aiškino A. Pranculis.
Vertina pagal dirbančius medikus
Kaip būtų galima balais įvertinti Panevėžio ligoninę ir Kauno klinikas?
„Vertėtų vertinti įstaigas pagal jose dirbančius žmones, o ne pagal apimtis, ligoninių dydžius. Juk ligoninė nėra toks vienetas, kurį galima vertinti. Vertini pagal dirbančius medikus, jų atsidavimą. Žinoma, didesniame mieste, kur šalia ligoninės yra universitetas, tobulėti galimybių daugiau. Tačiau mažesnėje ligoninėje sprendimai priimami greičiau, įdiegiamos naujovės greičiau. Norint vertinti, reikia turėti įdiegtus vertinimo kriterijus ir pagal juos žiūrėti, kuri ligoninė ko verta. Dar medicinos įstaigas vertina ir patys ligoniai“, – svarstė medikas.
Pailsi keliaudamas
Vis kalbėjomės apie darbą, todėl pasidarė smalsu, ar gydytojas radiologas, kuris užimtas per parą dvylika valandų, randa laiko laisvalaikiui. Koks tas jo laisvalaikis?
„Ypatingam laisvalaikiui ir pomėgiams laiko lieka nedaug. Nesu nei žvejas, nei medžiotojas. Todėl didesnis ir įdomesnis užsiėmimas bei pomėgis – kelionės. Jos labiausiai padeda pailsėti, bet tos kelionės ne Lietuvoje. Mat, pasilikus Lietuvoje nuo darbo atsiriboti sunku – vis tiek atsiras žmonių, kuriems reikės ištiesti pagalbos ranką. Aišku, buvimas su artimais žmonėmis ir su draugais irgi padeda atsipalaiduoti. Reikia pakeisti aplinką, nes kitaip neišgyvensi“, – prisipažino A. Pranculis.
Pasiteiravus apie jo profesionalumo įvertinimą, pašnekovas ramiai paaiškino, kad Metų panevėžiečio vardu, suteiktu 2020 metais, ir 2023 metais pelnyta nominacija „Tautos gydytojas“ didžiuojasi, džiaugiasi ir vertina.