-2.6 C
Panevėžys
Sekmadienis, 23 vasario, 2025

Dokumentikos cikle – krauju permirkusios Panevėžio gaujos ir pareigūnų karo istorija



bfa98d2af1b5cb2321f8472c81062d69bf7fd5241999 m. sausio 25 d. vakarą prie nušauto prokuroro G. Sereikos kūno stovintys policijos pareigūnai ir prokurorai suprato – nusikaltėliai metė iššūkį jiems visiems. Kartu – ir visai valstybei. Begalinį norą išsiaiškinti žudikus ir nusikaltimo užsakovus gesino niūri realybė: nebuvo jokių konkrečių įrodymų, mieste klaidžiojo gandai apie pačių policininkų vadovaujamas gaujas, siautėjančių nusikaltėlių įbauginti žmonės bijojo prabilti.

„Užeini į kavinę, padavėjai, žmonės prie staliukų, jeigu vienas kitas sėdi, iškart žiūri su baime akyse. Gatvėje vėl tas pats. Ko gero Lietuvoje kito tokio miesto su tokia įtampa nebuvo arba aš nežinau“, – tuometinę situaciją Panevėžyje prisimena buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius.

Atkuriamosios dokumentikos filmų cikle „Nematoma Lietuvos istorija“ nebus mėgaujamasi žiaurumu. Filmo herojai – ne nusikaltėliai, o kriminalinės policijos ir prokuratūros pareigūnai, kurie negailėdami jėgų dirbo kelerius metus, kad pelnytos bausmės sulauktų Panevėžio „tulpinių“ gaujos nariai.

„Mūsų techninis apginklavimas, jeigu palygintume su žemdirbyste, tai mes su kolegomis iš kriminalinės policijos tuo metu dirbome su kauptukais“, – apie amžių sandūroje vykusį tyrimą pasakoja generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis.

Aiškindamiesi garsiausius „tulpinių“ gaujos nusikaltimus – prokuroro G. Sereikos nužudymą, verslininko G. Kiesaus pagrobimą, policininko S. Piskunovo ir prokurorės V. Kazlauskaitės sušaudymą – pareigūnai daug ką darė pirmą kartą.

Kriminalistai nemiegodami paromis analizavo iš mobiliojo ryšio bokštų plaukiančius duomenis, kai dabar šį darbą akimirksniu atlieka kompiuteriai. Pirmą kartą buvo panaudoti psichologinio nusikaltėlių portreto modeliai, dėl šios bylos buvo keičiami įstatymai. Pareigūnams net teko kurti metodus, kaip aptikti prieš kelerius metus miškuose paslėptus nužudytų žmonių kūnus.

„Kartais pagalvoji, kad medalius laimėjusius krepšininkus mes pasitinkame ant rotušės. Pareigūnams reklamos nereikia, jie atlieka savo pareigą, bet šis dokumentinių filmų ciklas tegul bus įvertinimas žmonėms, kurie padarė didelį darbą“, – sako filmo idėjos autorius, pirmas Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas.

DELFI-logo-01


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

44-ajį gimtadienį švenčiančiam L. Somovui – M. Katlerio pagyros: „Turėsi papasakoti savo paslaptį“

JP Redakcija

D. Virbilaitė prisiminė „Kelio į žvaigždes“ laikus ir gyvenimą iškart po projekto

JP Redakcija

Laidos filmavime N. Pareigytė kolegoms sujaukė planus: suvalgė maisto gamybai reikalingą ingredientą

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads