-0.2 C
Panevėžys
Antradienis, 25 vasario, 2025

Lietuvoje darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų siekia 13 proc.

AutoriusŽygimantas Šilobritas (ELTA)
FotoFREEPIK.COM


Darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų Lietuvoje 2024 m. siekė 13 proc., teigia „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Ziteikytė. Tuo metu Vilniaus universiteto profesorė Jelena Stankevičienė tvirtina, kad nors šis skirtumas po truputį mažėja, vyrų ir moterų atlygiams susilyginti prireiktų kone šimtmečio. 

„Pastaruosius 7 metus fiksavome vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkio mažėjimą. Pernai ir užpernai tas atotrūkis sustojo ir vyrai uždirba 13 proc. daugiau nei moterys. Šiuo metu didesnį sumažėjimo pamatyti sudėtinga“, – antradienį LRT radijui teigė K. Ziteikytė.

„Tas rodiklis nuolatos svyruoja apie 13 proc. Ir yra skaičiavimai, kad jei nebus daroma ekonominių intervencijų, atotrūkis sumažės tik per 100 metų“, – kalbėjo J. Stankevičienė.

„Sodros“ duomenimis, vienas iš didžiausiu atotrūkių pasižymintis sektorius – IT veikla, kur skirtumas siekia 38 proc.

„Yra tokių pasikeitimų, kaip informacijos ir ryšių veikla, kai programavimo srityje tie skirtumai buvo daug didesni 2019 m., kai vyrai uždirbdavo 55 proc. daugiau. Dabar tas skirtumas siekia apie 38 proc. Ir šioje veikloje atsiranda vis daugiau dirbančių moterų. Jei 2019 m. jų buvo 5 tūkst. Tai dabar šioje srityje jų yra 11 tūkst.“ – kalbėjo K. Ziteikytė.

J. Stankevičienė: mažesni moterų atlyginimai nulemia didesnį skurdą pasiekus pensinį amžių  

Kaip aiškino J. Stankevičienė, mažesni atlyginimai yra tiesiogiai susiję su tuo, kad beveik pusė pagyvenusių moterų yra atsidūrusios ties skurdo riba. Pasak jos, dėl mažesnių atlyginimų moterys negali investuoti tiek pat, kiek vyrai ir užsitikrinti geras gyvenimo sąlygas išėjus į pensiją.

„Kuo moteris ilgiau uždirba mažesnę algą, turint omenyje dešimtmečiu ilgesnę moterų gyvenimo trukmę Lietuvoje, tuo didesnė tikimybė, kad jos vėlesniame amžiuje atsidurs ties skurdo riba. Fiksuojame 43 proc. moterų ties skurdo riba, tuo metu vyrų – 23 proc. Ir valstybė turės ilgiau teikti socialinę pagalbą“, – kalbėjo J. Stankevičienė.

„Kitas dalykas yra tai, kad moterys turi mažiau galimybių dalyvauti investicinėse veiklose, investuoti į geresnes sąlygas pasiekus pensinį amžių“, – teigė ji.

„Sodros“ duomenimis, darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų Lietuvoje 2024 m. siekė 13 proc.

Didžiausias vyrų ir moterų atlyginimų atotrūkis –  IT ir ryšių, finansų ir draudimo bei sveikatos sektoriuose, kur  vyrai uždirba maždaug 600–700 eurų į rankas daugiau. Tuo metu mažiausias atotrūkis švietime, čia vyrai uždirba 12 eurų daugiau.

Be to, anot „Sodros“, moterys sudaro tik 39 proc. asmenų, užimančių vadovų pozicijas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

EIMIN: Lietuvoje dirbančių ukrainiečių skaičius siekia 36 tūkst.

JP Redakcija

Panevėžyje – kvalifikuotų darbuotojų trūkumas

JP Redakcija

Užimtumo tarnyba: apgyvendinimo ir maitinimo sektoriuje – santūrios nuotaikos

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads