-0.8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Naujajam Seimui – jau 100 dienų: kadencijos pradžią lydėjo valdančiųjų skandalai

AutoriusAugustė Lyberytė (ELTA)
FotoELTA


Penktadienis, vasario 21-oji – 100-oji spalį vykusiuose rinkimuose išrinkto naujojo Seimo darbo diena.

Praėjusių metų lapkričio 14 d. iškilmingo posėdžio metu prisiekė į parlamentą išrinkti Seimo nariai. Naujojo parlamento vadovu tapo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis. Pirmąją darbo dieną Seimas paskyrė ir 6 iš 7 parlamento vicepirmininkų – jais socialdemokratai Juozas Olekas, Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, dar tuomet „Nemuno aušrai“ priklausiusi Agnė Širinskienė, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Paskutinioji vicepirmininko pozicija liko neužimta – pagal koalicinę sutartį ji priklauso „aušriečiams“.

61 Seimo nariui ši kadencija – pirmoji parlamente. Daugiausiai naujokų – net 32 – yra didžiausioje socialdemokratų frakcijoje.

Koalicijos formavimą lydėjo piketai, užsienio partnerių ir prezidento kritika

Naujajame Seime dirba trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – parlamento rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turi užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Tiesa, prieš rinkimus LSDP lyderiai žadėjo į koaliciją su „aušriečiais“ neiti. Dar po pirmojo Seimo rinkimų turo socialdemokratai vedė pokalbius su „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Visgi, vėliau, Vilijai Blinkevičiūtei atsisakius tapti premjere, sutarta plėsti konsultacijų ratą – diskutuota ir su liberalais, ir su „aušriečiais“. Galiausiai priimtas sprendimas dėl trijų jėgų koalicijos – LSDP, „Nemuno aušra“ ir „Vardan Lietuvos“.

Toks sprendimas sulaukė aštrios kritikos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Prie Seimo porą kartų rengti ir piketai – aktyvistai reikalavo nutraukti valdančiosios koalicijos sutartį su „Nemuno aušra“.

Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda LSDP sprendimą formuoti koaliciją su „Nemuno aušra“ pavadino klaida.

Kilo įtampos dėl vicepirmininko posto: R. Žemaitaitis grasino palikti koaliciją

Naujajam Seimui dar nebaigus pirmosios sesijos, koalicijos gretose kilo ginčai dėl paskutiniojo parlamento vicepirmininko posto.

Prieš Kalėdas R. Žemaitaitis pareiškė, jog jo vedama politinė jėga svarstys trauktis iš koalicijos, jeigu Seimui nebus pateikta jo kandidatūra į parlamento vicepirmininkus.

Pagal koalicinę sutartį, „Nemuno aušrai“ priklauso du Seimo vicepirmininko postai. Anksčiau koalicijos partneriai teigė, kad R. Žemaitaitis į Seimo vicepirmininko pareigas galėtų būti teikiamas tik tuomet, kai išsispręs jo teisinės problemos.

Visgi, R. Žemaitaitis nesitraukė nuo savo pozicijos ir akcentavo – panaikinus jo teisinę neliečiamybę, trukdžių siekti Seimo vicepirmininko pareigų nebeliko. Be to, jis kartojo, kad dar prieš pasirašant koalicinę sutartį valdančiosios daugumos lyderiai sutarė, jog vienas iš Seimo vadovybės postų atiteks jam. Vėliau S. Skvernelis užsiminė, jog tokio susitarimo būta.

Netrukus po to R. Žemaitaitis sušvelnino savo poziciją ir patikino, kad klausimo dėl galimos koalicijos griūties nebeliko – esą jam buvo svarbiausia S. Skvernelio pareiškimas, jog žodinis susitarimas dėl jo kandidatūros buvo.

Vykstant ginčams dėl posto ir tvyrant įtampoms koalicijoje, viena R. Žemaitaičio bendražygių A. Širinskienė nutarė palikti partiją ir jos frakciją Seime – politikė prisijungė prie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.

Ji taip pat tikina artėjant pavasario sesijai atsisakysianti „aušriečių“ kvotai priklausančio Seimo vicepirmininko posto. Todėl „Nemuno aušra“ turės teikti dvi kandidatūras – R. Žemaitaitis yra ne kartą teigęs, jog nesitraukia nuo planų dirbti Seimo vadovybėje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Socdemai po susitikimo su policijos vadovybe: komisariatų jungimas ir stambinimas žadėtų rezultatų nedavė

JP Redakcija

Demokratai „Vardan Lietuvos“ siūlo mažinti Seimo narių parlamentinei veiklai skirtas išlaidas

JP Redakcija

A. Bagdonas siūlo išplėsti jauno žmogaus amžiaus ribą: į tokį statusą galėtų pretenduoti ir 12-mečiai

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads