Reta įmonė turi tokius apyvartinių pinigų rezervus kaip viena žymiausių investicijų bendrovių „Berkshire Hathaway“, tačiau jų tiek ir nereikia, ypač – smulkiesiems verslams. Atvirkščiai, norint augti, specialistai pataria uždirbtus pinigus investuoti. Tačiau ką daryti, jei prisireikia naujų priemonių darbui ar automobilių. Ypač – laikinam periodui ir dabar pat?
Kodėl įmonėse pinigai nesimėto?
Įvairios menkesnės darbo priemonės, kaip antai kompiuteriai ar specifiniai įrankiai, nėra brangios, tad daugumą jų galima nusipirkti iš apyvartinių lėšų. Savo ruožtu automobiliai, ypač smulkesniems verslams, gali sukelti nemažą galvos skausmą, nes jie – brangūs, kainuoja ne vieną dešimtį tūkstančių eurų. Reta įmonė iš turimo rezervo gali įpirkti vieną naują automobilį, jau nekalbant apie visą transporto parką, dėl to populiariausias būdas įsigyti transportą yra lizingas.
Tačiau ir perkant automobilius lizingu reikia ant stalo padėti visai nemenką pradinį įnašą. Jis, ypač jaunam verslui, gali būti šiek tiek skausmingas. Pavyzdžiui, dar jauno verslo, elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą valdančios ir jas įrenginėjančios „Inbalance Grid“ įmonės bendrakūris Aurimas Pauga sako, kad, norint įsitvirtinti šioje sparčiai augančioje verslo aplinkoje, reikia investuoti, todėl taupymas, kad ir automobiliams, – ne išeitis.
„Mes nenorime kaupti pinigų. Norime investuoti į tai, kuo verčiamės, auginti infrastruktūrą, plėsti verslą. Visas darbo priemones norime turėti iš karto, tad ieškome būdų, kaip tai padaryti, ir į šias išlaidas žiūrime kaip į operacines“, – tikina pašnekovas.
Automobilis čia ir dabar: nuoma ir abonementas
Kokie yra būdai įmonėms iš karto gauti automobilį kaip darbo priemonę, neturint pradinio kapitalo? Trumpalaikė nuoma apsimoka tik tuo atveju, jeigu automobilio reikia kelioms dienoms ar savaitei. Jei automobilio naudojimo terminas siekia mėnesį ar ilgiau, jau verta žiūrėti į alternatyvas.
Populiariausios yra dvi: tai veiklos nuoma ir automobilio abonementas. Šios dvi paslaugos yra panašios, kadangi automobilį galima gauti be pradinio įnašo, mokėti už jį reikia fiksuotą mėnesinį mokestį. Tiesa, kai kurios automobilio veiklos nuomos ir išperkamosios nuomos paslaugas teikiančios bendrovės vis vien prašo 3–6 mėnesių vertės užstato.
Nors šios abi paslaugos iš pirmo žvilgsnio pagal mėnesio kainą gali pasirodyti esančios brangesnės už įprastą lizingą, reikia turėti omenyje, kad tiek į veiklos nuomą, tiek į automobilio abonemento paslaugas yra įskaičiuotos visos susijusios išlaidos: draudimas, techninė priežiūra, padangų keitimas. Užsakovui telieka pilti degalus. O, pasirašius lizingo sutartį, mokama tik už patį automobilį, visais eksploatacijos klausimais reikia rūpintis papildomai.
Tiesa, yra rinkoje ir tokių žaidėjų, kurie net ir nuomodami transporto priemonę bei pasirūpindami jos eksploatacija (padangomis, draudimu ir pan.), gali pasiūlyti mokėti mažesnę mėnesinę įmoką nei lizingo įmonė. Pavyzdžiui, norint lizingu nusipirkti 29 tūkst. eurų kainuojantį komercinį „Peugeot Partner“, tektų 5 metų laikotarpį mokėti 482 eurus per mėnesį. O „WeFleet“ tokį automobilį gali pasiūlyti už 420 eurų mėnesiui, imant jį bent ketvirčiui.
Abonemento privalumas – lankstumas
Skirtumai tarp veiklos nuomos ir automobilio abonemento išryškėja pradėjus kalbėti apie lankstumą. Veiklos nuoma sudaroma pasirašius ilgalaikę sutartį, tad šiuo būdu automobilį įsigijęs verslas turės mokėti įmokas visą sutarties laikotarpį. Priklausomai nuo bendrovės, jis gali trukti 1, 3 ar 5 metus.
„Sudarant ilgalaikes sutartis reikia įsivertinti jų kainą ir kylančias kitas rizikas. Pavyzdžiui, jei kada nors ją reikės nutraukti, teks mokėti baudą“, – sako A. Pauga.
O ką daryti tokiam verslui, kuris, pavyzdžiui, laimėjo kokį nors projektą ir užsakymams atlikti transporto priemonių jam reikės tik ribotą laiką? Čia išryškėja automobilių abonemento privalumai, mat transporto priemones galima užsisakyti tiksliau poreikį atitinkančiam laikotarpiui. Pavyzdžiui, „WeFleet“ siūlo abonemento paslaugą automobiliui lanksčiam terminui be pradinio įnašo.
Šis būdas suteikia ir didesnį lankstumą: leidžia transporto priemonę turėti tik tiek, kiek reikia, grąžinti ir vėliau vėl pasiimti, kas aktualu, pavyzdžiui, sezoniniam verslui – tai nėra ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, o tik fiksuotos mėnesio išlaidos. Taip pat, keičiantis poreikiams, automobilius galima keisti. Tai leidžia išlikti konkurencingiems greitai reaguojant į besikeičiančias verslo aplinkos sąlygas.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/jp-1.png)