-1.1 C
Panevėžys
Antradienis, 11 vasario, 2025

Prie sklandaus prisijungimo su Europos elektros tinklais prisidėjo ir Panevėžys

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖ
FotoVILMANTAS BIELIŪNAS, rimvydas ančerevičius, LRV
Prie sklandaus persijungimo su Europos elektros tinklais prisidėjo ir Panevėžys.

Savaitgalį Baltijos šalys sinchronizavosi su kontinentinės Europos elektros tinklais, prieš tai atsijungusios nuo Rusijos sistemos ir atlikusios bendrą izoliuoto darbo bandymą. Siekiant užtikrinti elektros tiekimą, Lietuvoje savaitgalį veikė po 2 Elektrėnų ir Mažeikių elektrinių blokus, buvo aktyvuota ir Panevėžio elektrinė.

Vyko izoliuoto darbo bandymas

Kad buvo aktyvuota Panevėžio elektrinė, naujienų portalui JP patvirtino bendrovės „Panevėžio energija“ generalinis direktorius Tomas Jukna.

„Panevėžio elektrinė buvo įjungta vasario 7–9 dienomis, atliekant izoliuoto darbo bandymą. Jo metu Baltijos šalių elektros sistema veikė „salos“ režimu, nes buvo atsijungta nuo BRELL sistemos – bendros Baltijos šalių elektros sistemos su Rusija ir Baltarusija, o tinklai su Europa dar nebuvo sinchronizuoti“, – aiškino T. Jukna ir tęsė:

„Nuo vasario 7 dienos, 18 val., Panevėžio elektrinė buvo aktyvuota 48 valandas, o pagaminta elektros energija parduodama „Nord Pool“ elektros energijos biržoje. Parduotos elektros energijos kiekis sudarė apie 1174,7 MWh. Vasario 9 d. 14 val. Baltijos valstybių elektros energijos sistema sinchronizuota su Europos elektros sistema ir izoliuoto darbo bandymas Panevėžio elektrinėje buvo baigtas.“

T. Jukna.

Panevėžio elektrinė gamina elektros energija ir pardavimui

Pasak įmonės „Panevėžio energija“ vadovo, Panevėžio termofikacinė elektrinė eksploatuojama nuo 2008 metų.

„Nuo 2023 m. Panevėžio termofikacinė elektrinė teikia elektros energijos gamybos įrenginių prieinamumo paslaugą, pagal kurią privalo nuolat būti pasiruošusi pradėti gaminti elektros energiją. Esant palankioms elektros energijos biržos supirkimo kainoms elektros energija gaminama pardavimams „Nord Pool“ elektros biržoje“, – pasakojo T. Jukna.

Prie sklandaus persijungimo su Europos elektros tinklais prisidėjo ir Panevėžys.

Prisijungė prie Europos elektros tinklų

Iki praėjusio šeštadienio 9 val. 9 min. Lietuva, Latvija ir Estija veikė elektros sistemoje BRELL – elektros žiede, kuriame buvo sujungtos Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos ir Latvijos sistemos.

Kaip pranešė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“, Baltijos šalys sekmadienį prisijungė prie Europos elektros tinklo, aptarnaujančio daugiau kaip 400 mln. vartotojų 26 šalyse, ir visam laikui nukirto elektros energijos jungtis su Rusija ir Baltarusija, artimiausiu metu jos bus išmontuotos.

Valdyti galės nepriklausomai nuo Maskvos

Baltijos šalys prie Europos sinchroninės zonos prisijungė per „LitPol Link“ sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Nors elektros iš Rusijos Lietuva nebeperka nuo 2022-ųjų, iki desinchronizacijos nuo BRELL Baltijos šalių elektros sistemos dažnis centralizuotai buvo valdomas iš Maskvos. Todėl nuo šiol Baltijos šalys sistemos įtampą ir dažnį valdyti galės nepriklausomai, tai didins regiono energetinį saugumą.

„Litgrid“ duomenimis, sekmadienį 9-10 val. suminė elektros gamyba Baltijos šalyse siekė 3024 MW, suminis vartojimas sudarė 3143 MW. Likusi dalis energijos buvo užtikrinta elektros jungtimis su Švedija, Lenkija ir Suomija.

BRELL sutartį Lietuva nutraukė vasario 7 d., penktadienio vakarą, 23 val. 59 min. Siekiant užtikrinti elektros tiekimą, Lietuvoje savaitgalį veikė po 2 Elektrėnų ir Mažeikių elektrinių blokus, buvo aktyvuota ir Panevėžio elektrinė, energija buvo importuota iš Skandinavijos – iš Švedijos ir Suomijos per „NordBalt“ ir „Estlink“ jungtis.

Iki praėjusio šeštadienio 9 val. 9 min. Lietuva, Latvija ir Estija veikė elektros sistemoje BRELL – elektros žiede, kuriame buvo sujungtos Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos ir Latvijos sistemos.

Kaštus padengė ES

Visas sinchronizacijos procesas Baltijos šalims kainavo maždaug 1,6 mlrd. eurų, iš kurių 1,2 mlrd. eurų arba 75 proc. visų kaštų padengė Europos Sąjunga (ES).

Sklandžiam perėjimui į kontinentinės Europos elektros sistemą Lietuvoje jau veikia Telšių ir Alytaus sinchroniniai kompensatoriai, o trečiąjį Neries kompensatorių planuojama paleisti pavasarį.

Latvijoje ir Estijoje taip pat veiks po tris kompensatorius. Taip pat planuojama iki 2030-ųjų įrengti naują 700 megavatų (MW) galios jungtį su Lenkija „Harmony Link“, kuri padės užtikrinti Baltijos ir Vakarų šalių elektros rinkų integraciją.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

R. Masiulis: sinchronizacija su Vakarais įvyko net sklandžiau nei tikėjomės

JP Redakcija

NKVC: dėl dezinformacinio pobūdžio žinučių apie sinchronizaciją įspėtos dvi įmonės

JP Redakcija

V. Zelenskis: Rusija nebegali išnaudoti energijos kaip ginklo prieš Baltijos šalis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads