-3.4 C
Panevėžys
Antradienis, 11 vasario, 2025

Vasario 11-ąją minima Europos skubios pagalbos numerio 112 diena

AutoriusJP
FotoLRT.LT


Vasario 11-oji – Europos skubios pagalbos numerio 112 diena. Ji skirta priminti visuomenei apie numerį 112 ir galimybę juo išsikviesti skubiosios pagalbos tarnybas – policiją, priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą ir greitąją medicinos pagalbą – bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje.

Numeris 112 kaip oficialus skubios pagalbos numeris Europos Sąjungoje įsteigtas prieš daugiau nei 33 metus. Nors kai kuriose šalyse vis dar veikia ir vietiniai skubios pagalbos telefono numeriai, numeris 112 vis plačiau naudojamas visoje Europoje.

Europos Komisija 2024 m. pabaigoje paskelbė naujausią ataskaitą apie numerio 112 įgyvendinimo veiksmingumą. Pagrindinės jos išvados:

  • Skambučių į numerį 112 dalis, palyginti su 2021 m., reikšmingai padidėjo ir dabar sudaro 176 mln. arba 62% visų skubios pagalbos skambučių.
  • Numerį 112 naudojo 2,7 mln. tarptinklinio ryšio vartotojų, o tai sudaro 1,56% visų skambučių.
  • Tobulėja skambinančiojo vietos nustatymas pagal telefono įrenginio perduodamus duomenis. 2024 m. rugsėjo mėnesio duomenimis, jau 25 valstybės narės, taip pat Islandija ir Norvegija taiko šią technologiją.
  • Visos šalys modernizuoja savo nacionalines skubiosios pagalbos skambučių centrų sistemas, pereidamos prie paketinio komutavimo technologijų, kaip to reikalauja Europos Sąjungos teisės aktai.

Numatoma, kad iki 2027 m. šios technologijos bus įdiegtos visose valstybėse narėse, o pagalbos skambučių centrai galės priimti įvairių tipų skubios pagalbos pranešimus, gaunamus ne tik garso ryšiu, bet ir realiuoju laiku perduodamu tekstu bei vaizdu.

Nors ataskaitoje nepaminėtas dirbtinio intelekto taikymas pagalbos skambučių apdorojimui, verta atkreipti dėmesį, kad tokie techniniai sprendimai kaip kalbos atpažinimas ir vertimas, realiu laiku vykstanti transkripcija bei foninio triukšmo mažinimas jau po truputį diegiamos įvairiose Europos Sąjungos valstybėse.

Europos Komisijos ataskaita pabrėžė visų valstybių narių pastangas užtikrinti skubios pagalbos numerio 112 paslaugų efektyvumą ir prieinamumą gyventojams, todėl svarbu nuolat kelti visuomenės informuotumą ir skatinti naudoti šį numerį prireikus skubios pagalbos.

Primename, kad numeris 112 turi net kelis svarbius privalumus:

  • veikia visose Europos Sąjungos valstybėse;
  • galima išsikviesti visas skubiosios pagalbos tarnybas;
  • yra nemokamas;
  • veikia nenutrūkstamai;
  • turi pirmenybę ryšio tinkluose;
  • taikomi pažangūs vietos nustatymo metodai.

Lietuvoje numeriu 112 galima išsikviesti ne tik policiją, priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą ir greitąją medicinos pagalbą, bet ir aplinkos apsaugos specialistus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pernai Bendrasis pagalbos centras atsakė į 1 mln. 969 tūkst. 828 skambučius

JP Redakcija

Pirmąją Naujųjų metų dieną BPC užregistruota kone 8,3 tūkst. skambučių

JP Redakcija

BPC peržengė 50 milijonų skambučių ribą: išskirtiniu tapo grybautojos pagalbos šauksmas

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads