Tokie ar panašūs nustebusių šilumos vartotojų klausimai kartais pasirodo viešuose pokalbiuose ar laiškuose. Nors apie gyventojams aktualių kainų pokyčius komentarų netrūksta, tačiau retai paaiškinama, kas už tų skaičių slypi.
Šildymo sąskaitoje – daug sudedamųjų
Kad šildymo mėnesinę sąskaitą lemia pastate (bute) suvartotas šilumos kiekis (kWh/mėn), padaugintas iš šiluminės energijos vieneto kainos (ct/kWh) – tai jau turbūt visiems žinoma. Šilumos kiekis, patekęs į pastatą, tiksliai išmatuojamas apskaitos prietaisu, o kiekvieno mėnesio sąskaitos dydį galima pasitikrinti kiekvieno šilumos tiekėjo svetainėje.
Anot Velžio komunalinio ūkio direktoriaus Vaido Virbalo, didžiulę įtaką šildymo sąskaitos dydžiui turi pats pastatas. Esant tai pačiai šilumos vieneto kainai tą patį mėnesį sąskaita pastatų grupėse gali skirtis apie 4 kartus, o atskiruose pastatuose net 6 ar daugiau kartų. Suprantama, jog šiuos skirtumus ir jų pokyčius lemia pastato dydis, techninė būklė, vieta, eksploatavimo kokybė ir kiti faktoriai.
„Nepriklausomai nuo kiekvieną mėnesį suvartoto šilumos kiekio visa šilumos tiekimo infrastruktūra turi būti palaikoma darbinėje „karštoje“ būklėje – tai yra eksploatuojama, remontuojama, aptarnaujama, atnaujinama, saugoma, valoma. Tam perkamos atsarginės dalys, medžiagos ir įrankiai, susidaro personalo arba samdomų įmonių atlyginimai, apmokamos buhalterinės ir teisinės paslaugos, renkamos įmokos, išieškomos skolos, organizuojami įvairūs mokymai“, – aiškino jis.
Be to, reikia mokėti kilnojamojo ir nekilnojamojo turto, aplinkosaugos, žemės mokesčius, grąžinti bankams paskolas ir palūkanas už jas, mokėti GPM, įmokas „Sodrai“ ir t. t.
„Prie visų sąnaudų dar pridedamas PVM mokestis, keliaujantis kiekvieną mėnesį į valstybės biudžetą. Šios sąnaudos būtinos viso ūkio darbingumui užtikrinti ir nepriklauso nuo šilumos gamybos apimčių. Jų dydis maždaug vienodas kiekvieną mėnesį (EUR/mėn.), todėl jos vadinamos „pastoviosiomis“. Galutinėje šilumos kainoje jas atspindi „pastoviųjų sąnaudų dedamoji“, – pridūrė V. Virbalas.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2025/02/ZVL02518-1024x684.jpg)
Rekordų nebuvo
Esant šiltai žiemai, mažiau parduodama energijos (kWh/mėn.), todėl mažėja jos gamybai sunaudojamo kuro išlaidos, tačiau pastoviosios išlaidos dėl to praktiškai nesumažėja. Pastoviąsias ūkio išlaikymo sąnaudas ir PVM mokestį padalinus mažesniam kWh skaičiui pastovioji dedamoji tik padidėja. Taigi, vertinant kiekvienos įmonės pastoviųjų ir kintamųjų sąnaudų santykį galima prognozuoti, kokią įtaką šilumos kainai turės šilta žiema.
Paklausus, ar šį šildymo sezoną nustatyta kokių nors sąskaitų rekordų, pašnekovas tikino, kad tokių nėra.
„Turėjome rekordines šildymo kainas užpraeitame šildymo sezone, kai buvo fiksuojami kuro kainų rekordai. Didžiausias sąskaitas gauna tie klientai, kurie turi didžiausius šildomus plotus ir/ar suvartoja daugiausia šilumos energijos“, – teigė V. Virbalas.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/jp-1.png)