Vištų dedeklių ūkyje Šilutės rajone baigiamas likviduoti pavojingo paukščių gripo viruso židinys. Saugiai nugaišinti visi jame laikyti paukščiai, sunaikinti bus ir ūkyje buvę kiaušiniai, pašarai ir pakratai. Ūkis atnaujinti veiklą galės tik po visų dezinfekcijos, valymo ir plovimo darbų, kurie gali užtrukti ir iki mėnesio. Tik po to, kai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai įvertins, jog ūkyje nebeliko viruso šaltinių, apribojimai ūkiui bus nuimti.
Apie paukščių gripo virusą kalbiname VMVT priežiūros departamento vyresnįjį patarėją Žydrūną Vaišvilą.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2025/02/DSC_8779-960x640-1-1024x683.jpg)
– Virusas į ūkį galėjo patekti per prekybinius judėjimus iš jau užkrėstų teritorijų Lenkijoje. Gali šis virusas pasiekti Panevėžio kraštą?
– Kadangi laukiniai paukščiai migruoja, tai galimybė, kad pasieks Panevėžio kraštą, yra. Iš esmės per migruojančius paukščius ir nesilaikant saugos priemonių paukščių gripui pasiekti įvairias vietoves visada galimybė būna. Tik nereikia galvoti, kad pavojingiausi laikotarpiai yra pavasaris ir ruduo. Visus metus reikia stebėti naminius paukščius ir juos saugoti nuo kontakto su laukiniais paukščiais.
– Ką patariate ūkininkams, kad jų laikomi paukščiai neužsikrėstų paukščių gripu?
– Būtina laikytis saugos reikalavimų ir saugoti nuosavus paukščius nuo kontakto su migruojančiais paukščiais. Todėl jau dabar ūkininkų prašome, kad naminius paukščius laikytų uždarytus, nepaleistų iš aptvarų. Taip sumažins kontaktų galimybę su laukiniais paukščiais.
Reikia nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti, laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose, kad jis netaptų laukinių paukščių viliojimo vieta.
– Kokia rizika žmonėms? Ar gali jie apsikrėsti paukščių gripu?
– Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, žmonėms, kurie turi tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais paukščiais, rizika yra vidutinė, o visai visuomenei – maža. Tačiau į šiuos klausimus galėtų atsakyti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Žmonėms rizika užsikrėsti paukščių gripu kyla tik tiesioginio kontakto su užkrėstais paukščiais ar jų išskyromis metu, bet Lietuvoje iki šiol nėra registruota paukščių gripo atvejų tarp žmonių. Įrodymų, kad šis virusas gali būti perduodamas tarp žmonių, taip pat nėra.
![](https://jp.lt/wp-content/uploads/2017/11/jp-1.png)