Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse 20 kilometrų atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Vyriausybė siūlo švelnesnę tvarką.
Ministrų kabinetas pritarė Aplinkos ministerijos išvadai, siūlančiai 20 kilometrų atstumu iki sienos su Kaliningrado sritimi ir Baltarusija leisti plynuosius kirtimus tik iki 1,5 hektaro ploto biržėse.
Nauja pagrindinių miško kirtimų biržė šalia anksčiau iškirstos turėtų būti šliejama, kai pastarojoje atkurto miško medžių vidutinis aukštis siekia bent 2,5 metro.
Be kita ko, siūloma uždrausti prie valstybinės reikšmės magistralinių ir krašto kelių kirsti želdinius ne miško žemėje, išskyrus pažeistus ir ligotus bei pavojų eismui ir elektros linijoms keliančius medžius. Taip pat nebūtų galimi plynieji pagrindiniai miško kirtimai 100 metrų atstumu nuo tokio kelio.
Ministerijos Miškų politikos grupės patarėja Zita Bitvinskaitė sausį BNS teigė, kad projektas koreguojamas dėl su kariškais suderintų priežasčių: siekiant iš biudžeto nemokėti miškų savininkams didelių kompensacijų, dėl šviesamėgių medžių atkūrimo galimybių bei sanitarinės miško apsaugos.
Vyriausybės išvados dėl Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pataisų paprašė Seimas, svarstantis praėjusią kadenciją grupės Seimo narių inicijuotus pakeitimus dėl kirtimų.
Jais siūloma iki 2035 metų pabaigos uždrausti plynuosius miško kirtimus miškuose 20 kilometrų atstumu nuo valstybės sienos su Baltarusija ir Rusija. Aplinkos ministerija mano, kad toks terminas nereikalingas.
Be to, parlamentarai siūlo drausti prie magistralinių ir krašto kelių kirsti medžių alėjas, išskyrus keliančius pavojų medžius, ir vykdyti plynuosius pagrindinius miško kirtimus 80 metrų pločio miškų juostose.
Valstybinės miškų tarnybos skaičiavimais, kompensacijoms tokiu atveju reikėtų apie 570 mln. eurų, o Valstybinių miškų urėdija kasmet prarastų 31,4 mln. eurų.
20 kilometrų atstumu nuo Lietuvos-Rusijos sienos yra apie 27 tūkst. hektarų miškų, iš jų privačių – 7,7 tūkst. hektarų, nuo Lietuvos-Baltarusijos sienos – atitinkamai apie 40 tūkst. ir 16,7 tūkst. hektarų.