Lietuviai vis dažniau į krepšelį įsideda besibaigiančio galiojimo prekių pirkdami internetu, rodo greitojo prekių pristatymą siūlančių „Bolt Market“ parduotuvių duomenys. Jau trečius metus specialioje kategorijoje programėlės „Bolt Food“ naudotojai gali rinktis iš nukainotų produktų, skirtų suvartoti tą pačią arba kitą dieną. Tokiu būdu Vilniaus ir Kauno gyventojai praėjusiais metais išgelbėjo 16 tonų maisto, kiekvieną mėnesį išsaugodami maždaug ketvirtadaliu daugiau maisto produktų nei ankstesniais metais. Apskritai šešiose šalyse, kur veikia šios parduotuvės, per praėjusius metus buvo išgelbėtos daugiau nei 164 tonos maisto.
Jungtinių Tautų Maisto švaistymo indekso duomenimis, pasaulyje kasmet išmetama maždaug milijardas tonų maisto, o tai reiškia, kad vienam žmogui per metus tenka apie 132 kilogramus išmetamo maisto. Skaičiuojama, kad maisto švaistymas sugeneruoja maždaug 8–10 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
„Maisto švaistymas – tai problema, kurią galime pradėti spręsti nedideliais, bet reikšmingais veiksmais. Pernai mūsų naudotojai įsigijo ketvirtadaliu daugiau besibaigiančio galiojimo produktų nei užpernai – tai rodo, jog Lietuvos gyventojai neabejingi šiai problemai ir vis dažniau renkasi sprendimus, kurie prisideda prie geresnės ateities“, – sako Jaagupas Jalakasas, pristatymo paslaugų platformos „Bolt Food“ generalinis vadovas Lietuvoje.
Remiantis atliktų užsakymų analize parduotuvėse „Bolt Market“ užtikrinamas toks prekių kiekis, kuris itin tiksliai atitinka klientų poreikius ir padeda ženkliai sumažinti atliekomis galinčių tapti maisto prekių perteklių. Siekiant dar labiau sumažinti maisto švaistymą, 2023 m. kovą buvo sukurta speciali kovai su maisto švaistymu skirta kategorija. Joje naudotojai gali rasti produktus, kurių galiojimo laikas arba tinkamumo vartoti terminas artėja prie pabaigos, su iki 50 proc. siekiančiomis nuolaidomis.
„Bolt Market“ duomenimis, pirkėjai šioje kategorijoje greičiausiai išperka daržoves bei vaisius, pieno produktus, kiaušinius, kepinius, vartojimui jau paruoštus patiekalus, pavyzdžiui, sumuštinius, bei saldumynus.
„Džiaugiamės, kad kategorija yra populiari ir ne tik prisideda prie kovos su maisto švaistymu, bet ir skatina atsakingą apsipirkimą prieinamomis kainomis. Šiais metais tikimės dar glaudžiau bendradarbiauti su verslais ir vietos bendruomenėmis kovoje su maisto švaistymu“, – sako J. Jalakasas.