Panevėžietis Ignas Jasas šachmatais žaidžia nuo tada kai jam buvo 3-eji. Dvylikamečio susidomėjimą šiuo žaidimu sužadino vyresnysis brolis, kuris taip pat žaidžia šachmatais ir pirmoje brolių partijoje nusileido siekdamas paskatinti tobulėti. Anot Igno, šachmatai – rimtas pomėgis ir galbūt – ateities karjera.
Aštuoneri metai žaidimo
Ignas pasakoja, kad šachmatų būrelį lanko jau aštuonerius metus ir šio sporto mesti neketina.
„Domėtis pradėjau 3-ejų, 4-erių pradėjau lankyti būrelį. Tuomet manęs priimti niekas nenorėjo, nes buvau per jaunas. Tačiau mama įkalbino mano pirmą trenerę Salviniją Gabrilavičienę suteikti man šansą ir man pavyko,“ – džiaugsmingai prisiminimais dalinasi Ignas.
„Vėliau mane treniruoti pradėjo mano dabartinis treneris Virginijus Lakiūnas,“ – priduria berniukas.
Šachmatai – bendra šeimos veikla, mat Ignas treniruotes lanko kartu su broliu Eimantu.
„Kartu nuolat stebime didmeistrių ir kitų žymių meistrų partijas namuose. Žaidžiame šachmatais, tačiau brolis dažnai nusileidžia leisdamas man laimėti,“ – sako Ignas.
Patirtis Lietuvoje ir užsienyje
Panevėžietis pasakoja, kad pirmose varžybose žaidė varžovais net dvejais metais vyresniais už jį.
„Pirmos partijos eigos nepamenu, bet puikiai žinau, kad žaidžiau varžybose „Meškiukas Rudnosiukas“. Laimėjau pirmą vietą U8 grupėje, nors tuo metu man buvo šešeri. Prizas buvo meškinas, kurį turiu iki šiol“, – prisimena I. Jasas.
Vaikinas treniruotes lanko keturis kartus per savaitę. Toks atkaklus darbas Ignui leidžia šachmatų varžybose dalyvauti itin dažnai.
„Esu pasiekęs tikrai aukštų rezultatų, ne kartą esu tapęs savo metų grupės Lietuvos šachmatų čempionu. Atstovavau Lietuvai Europos šachmatų čempionatuose net tris kartus: Austrijoje, Turkijoje ir Čekijoje,“ – džiaugiasi šachmatininkas. Austrijos čempionate Ignui sekėsi geriausiai – ten jis užėmė ketvirtą vietą U8 grupėje.
„Žaidžiant būna įvairių situacijų, kartais būna labai juokingų. Kartą su konkurentu partiją pradėjome tokiais ėjimais, kokiais niekas nepradeda. Tačiau žaisdamas partiją, strategiją dėliojuosi tik nuo žaidimo vidurio, tuomet žinau kaip gerinti figūrų poziciją,“ – žaidimo ypatybėmis dalinasi berniukas.
Šachmatais gali žaisti visi
Paklausus Igno kodėl jo nuomone šachmatai tokie populiarūs, jis atsako – dėl to, kad jais gali žaisti visi.
„Nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar socialinės padėties. Taisyklės paprastos, o galimybės begalinės. Jie skatina kūrybiškumą ir skatina smegenų veiklą, o tai padeda geriau spręsti uždavinius matematikos pamokose,“ – dalinasi šachmatininkas.
„Šachmatai ne tik lavina smegenų veiklą, bet ir išmoko susitaikyti su pralaimėjimais. Žinoma, pralaimėjęs stengiuosi per daug neliūdėti, bet jei pralaimiu prieš silpnesnį varžovą, išties būna liūdna. Tačiau gyvenime labai svarbu nepasiduoti ir toliau ieškoti naujų sprendimų,“ – dalinasi I. Jasas.