3.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 23 sausio, 2025

J. Miltinio dramos teatro premjera „Priešinimosi melancholija“: kaip žmonės reaguoja į santvarkos žlugimą?

AutoriusJP
FotoARVYDAS GUDAS

Vasario 27 ir 28 dienomis Juozo Miltinio dramos teatro didžiojoje scenoje įvyks Adomo Juškos spektaklio „Priešinimosi melancholija“ premjera. Pagal žymaus vengrų autoriaus László Krasznahorkai romaną sukurtas spektaklis scenoje analizuos, kaip žmonės reaguoja į nusistovėjusios santvarkos žlugimą.

Į mažą Vengrijos miestelį atvažiuoja cirkas, kurio vienintelis eksponatas – miręs banginis. Sklinda gandai, kad paskui šį cirką sekioja šimtinė minia, nusiaubianti kiekvieną gyvenvietę, kurioje pasirodo trupė, tad miestą užvaldo įtampa ir katastrofos laukimas. Išsigandę gyventojai kabinasi į paskutines jiems likusias tvarkos apraiškas: buityje, muzikoje, kosmose.

Valuška, miestelio „idiotas“ ir tyros sielos keistuolis, kuriam rūpi tik kosminių kūnų judėjimas, negeba apsisaugoti nuo artėjančios grėsmės; Estera, nuo pasaulio užsidaręs ir iš lovos nesikeliantis muzikos profesorius, mizantropas, besidomi tik senosiomis instrumentų derinimo sistemomis; jo žmona, Esternė, prisidengdama „moraliniu perginklavimu“ ir „švarinimu“ siekia prasimušti į valdžią; o Pflaumnė, savo butą pavertusi kambarinių augalų džiunglėmis, užsirakinusi laukia, kol apokalipsė praeis jos nepalietus.

László Krasznahorkai (g. 1954 m.) – garsus vengrų rašytojas, žinomas dėl tankaus, poetinio stiliaus ir apokaliptinių temų. Savo kūryboje autorius dažnai nagrinėja žmogaus atsparumą ir visuotinės tvarkos griūtį, meistriškai derindamas egzistencinį nerimą su juodu humoru. 2015 metais rašytojas tapo pirmuoju vengrų autorių įvertintu tarptautine „Bookerio“ premija.

Adomas Juška – jaunosios kartos režisierius, vienas paskutiniųjų Eimunto Nekrošiaus mokinių. 2018-aisiais, trečiaisiais režisūros studijų metais, menininkas debiutavo ir pirmuosius penkis savo darbus pristatė Jaunimo teatre. A. Juškos dėmesio centre neretai atsiranda sudėtingi, didelės apimties XX a. literatūros klasikos kūriniai, o jo sceninei kalbai būdingi simboliai ir metaforos, pirmenybę teikiant veiksmui, o ne žodžiams. Pernai A. Juška buvo įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi, kaip geriausias 2023 metų režisierius.

Pasak režisieriaus Adomo Juškos, jį domina, kaip žmonės reaguoja į nusistovėjusios santvarkos žlugimą. Kaip gyventi šalia jėgas viršijančios grėsmės? Ar gali žmogus kurti savo vidinę, asmeninę tvarką ir ar tai turi prasmę visuotinio chaoso apsuptyje?

Kartu su režisieriumi A. Juška spektaklį kuria scenografijos dailininkė Lauryna Liepaitė, kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė, kompozitorius Vygintas Kisevičius, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas, vaizdo projekcijų autorius Eitvydas Doškus. Vaidina: Mindaugas Ancevičius, Kamilė Galkutė, Dainius Jankauskas, Albinas Kėleris, Ligita Kondrotaitė, Eleonora Koriznaitė, Rokas Pijus Misiūnas, Mantas Pauliukonis, Urtė Povilauskaitė, Aušra Pukelytė, Laimutis Sėdžius, Julius Tamošiūnas, Joris Zaliauskas, Donatas Želvys.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio lėlių vežimo teatre – premjera, kurią vienija vienintelis žodis – „gyvenimas“

confident-noyce

Į J. Miltinio dramos teatro vadovo kėdę taikosi septyni pretendentai

confident-noyce

Skelbiamas Juozo Miltinio dramos teatro vadovo konkursas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau