1.4 C
Panevėžys
Trečiadienis, 22 sausio, 2025

Rekomenduojamas lęšių troškinys: augalinės mitybos galima mokytis iš indų

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Nors mėsa daugelio racione yra itin dažna, tačiau didėjantis augalinės kilmės produktų pasirinkimas parduotuvėse skatina atkreipti dėmesį į šias alternatyvas gyvūninės kilmės maistui. Žinomas keliautojas ir kulinaras Vytaras Radzevičius sako, kad nereikia imtis drastiškų pokyčių ir keisti visko iškart. Pradžiai užtenka į lėkštę įsidėti daugiau daržovių ar ankštinių augalų garnyro.

„Netinkami mitybos įpročiai gali ne tik daryti neigiamą įtaką sveikatai, bet ir didinti neigiamą poveikį klimatui. Anksčiau nuo dažnesnio gyvūninių produktų pakeitimo į augalinius mus stabdydavo mažas pasirinkimas ir aukštos tokių produktų kainos. Šiomis dienomis tai nebėra problema, nes parduotuvių lentynose gausu maistingų ir įvairių augalinės kilmės produktų žemomis kainomis“, – dalinasi „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Anilionė.

Tarp mėgstamiausių – lietuviški rauginti produktai

Žinomas keliautojas ir kulinaras dažnai gamina maistą iš augalinės kilmės produktų ir dažniausiai tai yra grikių patiekalai, daržovių troškiniai, sriubos ir salotos su egzotiškais skoniais.

„Žiemą labai vertinu tradicinius lietuviškus raugintus produktus, tokius kaip kopūstai ir agurkai. Jie ne tik suteikia naujų skonių bei tekstūrų, bet ir yra sveiki – juose gausu prebiotikų, probiotikų ir kitų organizmui būtinų elementų“, – teigia V. Radzevičius.

Išalkęs žinomas kulinaras dažniausiai užkandžiauja riešutais.

Sveikesnės mitybos įpročiai

V. Radzevičius teigia dažnai net nesusimąstantis, kokią jo maisto raciono dalį sudaro augalinės kilmės produktai, kadangi tai jau yra patapę natūraliu įpročiu.

„Jei deduosi į lėkštę mėsos, paukštienos ar žuvies, šalia visuomet atsiranda ir daržovių, ankštinių augalų. Stengiuosi laikytis lėkštės proporcijų – ketvirtadalis baltymų, ketvirtadalis viso grūdo produktų ir pusė – daržovių. Tai, ką mes natūraliai esame įpratę vadinti garnyru, ir yra augalinės kilmės maistas. Todėl jo valgau nemažai“, – dalinasi V. Radzevičius.

Jis priduria, kad nors garnyras yra neatskiriama kiekvieno patiekalo dalis, lietuviai jo suvartoja per mažai. Be to, jų maisto racione trūksta įvairovės, nors galimybių – daržovių ir ankštinių produktų, tokių kaip lęšiai, avinžirniai, pupelės, pasirinkimo – yra labai daug.

Pamėgtų produktų alternatyvos

Kulinaras pasakoja, kad šiandieninis maisto produktų pasirinkimas prilygsta Lietuvos didikų stalui. Kiekvienas gali lengvai gauti tai, ko nori.

„Svarbu nuolat sau priminti, kad ant stalo yra ką padėti ir be bulvių. Juk pirmojoje 1893 metais lietuvių kalba išleistoje Liudvikos Didžiulienės-Žmonos receptų knygoje „Lietuvos gaspadinė, arba pamokinimai, kaip prigulinčiai suvartoti Dievo dovanas“ net nėra nė vieno patiekalo su bulvėmis. Yra daugybė daržovių, vaisių, riešutų, grūdų, kurie leidžia sukurti tikrą maisto šventę“, – sako V. Radzevičius.

Norint maitintis įvairiau, tereikia išmonės, smalsumo ir noro. O tam gali pasitarnauti atsigręžimas į skirtingų kultūrų virtuves, pavyzdžiui, Indijos. V. Radzevičius siūlo išbandyti itin paprastą šios šalies receptą – lęšių troškinį „Dal“.

Reikės (4 valgytojams):

450 g natūralaus jogurto;

1 šaukšto rudojo cukraus;

5 stiklinių vandens;

1 stiklinės lęšių (vandens kiekis gali skirtis priklausomai nuo lęšių, todėl vadovaukitės gamintojo rekomendacija);

½ šaukštelio ciberžolės miltelių;

2 laurų lapų;

druskos pagal skonį;

1 šaukšto lydyto sviesto (angl. ghee) arba aliejaus;

1 šaukštelio garstyčių sėklų;

2–3 šaukštelių paprikos miltelių;

1 šaukštelio tarkuoto imbiero.

Gaminimo eiga:

1. Jogurtą ir rudąjį cukrų sumaišykite su stikline vandens ir atidėkite į šalį.

2. Lęšius nuplaukite kiaurasamtyje ir suberkite į verdantį vandenį. Kai užvirs antrą kartą, pavirkite apie 10 minučių. Nugraibykite putas.

3. Suberkite laurų lapus, ciberžolės miltelius, druską, išmaišykite, uždenkite ir virkite ant silpnos ugnies, kol lęšiai išvirs. Išgriebkite laurų lapus.

4. Mažame puode įkaitinkite sviestą arba aliejų. Ant vidutinės ugnies pakaitinkite juodųjų garstyčių grūdelius. Puodą trumpam uždenkite – kol nutils grūdelių spragėjimas. Tada suberkite likusius prieskonius. Maišydami truputį pakaitinkite, tada supilkite šį padažą į jogurtą, išmaišykite ir supilkite jogurtą į puodą su lęšiais. Maišydami dar kartą užvirinkite.

5. Gamindami šį patiekalą stebėkite tirštumą – jis turi būti ne per skystas ir ne per tirštas. Prireikus, įpilkite daugiau vandens.

Skanaus!


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vis dažniau pirkinių krepšeliuose atsiduria augaliniai produktai: dietistė primena mitybos pamokas gerai savijautai

confident-noyce

Turtingas skoniu ir už gerą kainą: rudeniškas troškinys su dešrelėmis

confident-noyce

Pasigaminkite troškinį, kuris nukels į paprikos gimtinę – Ispaniją: prireiks vos kelių ingredientų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau