5.4 C
Panevėžys
Antradienis, 17 gruodžio, 2024

Vaistininkė – apie lūpų priežiūrą žiemą: kodėl vertėtų vengti priemonių su mentoliu ir rūgštaus maisto

AutoriusJP
FotoFREEPIK.COM

Šaltuoju sezonu, ypač vėjuotu ir žvarbiu oru daugelis pasirūpiname tinkamais drabužiais ir šilta avalyne. Tačiau veidas lieka atviras, o dažniausiai kenčia lūpos, kurios itin lengvai pažeidžiamos išorės veiksnių. Lūpų odelė itin plona, jautri, o kai kurie žmonės dar turi įprotį jas kramtyti, vilgyti seilėmis ar nudrėksti išsausėjusius odelės lopinėlius. Tad sausos, šerpetojančios lūpos, sutrūkinėję burnos kampučiai – itin dažna bėda, kuria skundžiasi ir vyrai, ir moterys.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Gabrielė Kripaitytė-Afanasjevienė pastebi, jog žiemą daugelis atidžiau rūpinasi rankų ir veido oda, o lūpas pamiršta. Visgi prasta lūpų išvaizda – ne tik estetinė problema, dažnai tai sukelia fizinį diskomfortą, taip pat gali liudyti apie nevisavertę mitybą, vitaminų trūkumą.

Lūpų pieštukas – kasdienis palydovas

Šaltuoju sezonu itin svarbu naudoti apsauginius, maitinančius lūpų pieštukus, balzamus su SPF apsauga. „Renkantis lūpų pieštukus žiemai, atkreipkite dėmesį į jų sudėtį. Lūpų balzamas turi būti pagamintas riebaliniu pagrindu, jo sudėtyje neturėtų būti vandens. Sudėtyje ieškokite pantenolio, vitaminų A ir E, alavijų sulčių, hialurono rūgšties, natūralių sviestmedžio, kokosų, avokadų, migdolų, šaltalankių, simondsijų, abrikosų, vynuogių kauliukų, jojobos aliejų“, – vardija G. Kripaitytė-Afanasjevienė.

Tokios sudėties lūpų pieštukai apsaugos, atgaivins sausą, suskeldėjusią lūpų odą, palaikys optimalų drėgmės lygį bei sukurs didesnį apsaugos barjerą nuo šalčio bei vėjo. Būnant lauke žvarbiomis dienomis, šias priemones patariama tepti kas 2-3 valandas. Specialistė nerekomenduoja rinktis lūpų priežiūros priemonių su mentoliu.

„Mentolis dar labiau išsausina lūpas. Verčiau rinkitės hipoalergiškas priemones, taip pat venkite pridėtinių skonių, kurie dažniausiai nėra natūralūs, aštrių kvapų, tarkime, cinamono, eukalipto“, – įspėja vaistininkė.

Pasak sveikatos specialistės, jautrią lūpų odą gali sudirginti net aštrus ar rūgštus maistas.

Padės naminės priemonės ir įpročių keitimas

Pajutus, jog lūpos išsausėjo, peršti ar dilgčioja, pagelbės ir naminės priemonės. „Skubiai pagalbai ar suskeldėjusių lūpų profilaktikai tinka kokosų aliejus, kakavos bei sviestmedžio (taukmedžio) sviestas, alavijų sultys, medus, žalioji arbata, agurkų sultys. Šie produktai pasižymi antibakterinėmis, priešuždegiminėmis, drėkinančiomis savybėmis ir žaizdų gijimą skatinančiu poveikiu“, – paaiškina G. Kripaitytė-Afanasjevienė.

Anot jos, įtakos lūpų išvaizdai turi kasdieniai įpročiai, apie kurių žalą net nepagalvojame. Tarkime, labai dažnai lūpos pažeidžiamos jas kramtant, laižant, įsikniaubiant į šiltą šaliką.

„Šaltuoju metu venkite šių dalykų, nes taip pažeidžiamas apsauginis lūpų sluoksnis, lūpos greičiau išsausėja ir pradeda skeldėti, šerpetoti. Kai kurie žmonės turi įprotį nusikramtyti odos atplaišėles, tačiau taip neleidžiama lūpoms pilnai sugyti, ir patenkama į savotišką užburtą ratą“, – įspėja ji.

Signalas, kad trūksta skysčių ar vitaminų

Kad lūpos gražiai ir sveikai atrodytų, būtina pasirūpinti ir pakankamu skysčių suvartojimu, primena vaistininkė. O kartais lūpos gali būti sausos dėl ką tik pasibaigusios ligos, kurios metu buvo karščiuojama, vemiama, viduriuojama.

„Tokiais atvejais, kai prarandama daug skysčių, labai svarbu organizme atstatyti jų kiekį, to nepadarius greičiausiai lūpų oda suskilinės. Jei lūpų išsausėjimas, šerpetojimas ir skeldėjimas kamuoja dažnai, greičiausiai žmogui trūksta vitaminų A ir E. Jie yra svarbūs antioksidantai, atsakingi bei palaikantys sveiką odos ir gleivinių būklę“, – dar vieną priežastį įvardija „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Vitaminų A ir E gausu žuvų taukuose, grūdinėse kultūrose, daržovėse, pieno produktuose. Tiems, kas šių produktų vartoja mažai, rekomenduojama pasirūpinti minėtais vitaminais papildomai. Be to, vaistininkė sako, kad trūkinėjantys lūpų kampučiai gali signalizuoti ir apie vitamino B2 (riboflavino) trūkumą. Jis padeda palaikyti normalią odos ir gleivinių funkciją. Vitamino B2 galima gauti valgant jūros gėrybes, pieno produktus, kiaušinius, žalias lapines daržovės ar mėsą.

Pūslelės nusėja nusilpus ar peršalus

Tie, kam bent sykį lūpas „papuošė“ pūslelės, liudijančios apie Herpes simplex viruso suaktyvėjimą, skundžiasi itin nemaloniais pojūčiais, ką jau kalbėti, kad lūpos išties neatrodo gražiai. Tai vargina daugybę žmonių, tik vienus dažniau, kitus rečiau. Bendrai skaičiuojama, jog apie 80-90 proc. pasaulio gyventojų yra Herpes simplex viruso, kuris ir sukelia lūpų pūslelinę, nešiotojai.

Pasak vaistininkės G. Kripaitytės-Afanasjevienės, lūpų pūslelinė gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku – tai priklauso nuo individualių organizmo savybių, aplinkos veiksnių, pervargimo, patiriamo streso, lėtinių ligų, vartojamų vaistų. Tačiau žiemą pūslelinė užklumpa dažniau nei kitais sezonais, tai lemia staigūs oro sąlygų pasikeitimai.

„Staigūs oro sąlygų pasikeitimai mūsų organizmui yra savotiškas stresas, silpninantis imuninę sistemą. Tada pasipriešinti virusams ir bakterijoms tampa vis sunkiau. Bet koks imuninės sistemos nusilpimas gali išprovokuoti lūpų pūslelinės atsiradimą ir dažnus jos pasikartojimus“, – sako vaistininkė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veterinarė pataria, kaip tinkamai apsaugoti augintinius nuo šalčio: ruoštis reiktų iš anksto

confident-noyce

Vairavimo ekspertas įvardijo, kaip išvengti slidaus kelio pavojų

confident-noyce

Žiemos keliai – ne lenktynių trasa: kaip užtikrinti savo ir kitų saugumą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau