Dažnas šuns šeimininkas nori palepinti savo augintinį, tad ne išimtis ir prieššventinis laukimas, kurio metu netrūksta kalėdinių susibūrimų, kai pastalėse sugula mylimi keturkojai. Šunų mokyklos įkūrėja Diana Makarovaitė sako, kad nevertėtų augintiniams dalinti šventinių vaišių – šunis geriau saikingai palepinti jiems pritaikytais skanėstais. O prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė tikina, kad populiarėja įvairūs šventiniai atributai gyvūnams – tarp jų ir advento kalendoriai, rūbai ir aksesuarai.
Kokybiškus skanėstus svarbu dalinti saikingai
Nors skanėstai gali būti puikus būdas užmegzti ryšį su keturkoju ir motyvuoti jį dresuojant, svarbu pasirinkti tinkamus produktus ir laikytis saiko. Šunų mokyklos „Hepidogo“ įkūrėja pabrėžia, jog pernelyg dažnas skanėstų vartojimas arba netinkama jų sudėtis gali turėti neigiamų pasekmių augintinio sveikatai.
„Renkantis skanėstus svarbu atidžiai įvertinti jų sudėtį – pasirinkite produktus su kuo švaresne sudėtimi, didesniu mėsos kiekiu ir be papildomų priedų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į gamybos būdą ir naudojamą terminį apdorojimą. Venkite pasirinkti balintus ar dirbtiniais dažais nudažytus skanėstus. Nors gamintojai dažnai pateikia rekomenduojamą normą ant pakuotės, nepamirškite ją įtraukti į šuns kasdienės maisto porcijos kiekį, ypač jei šuo linkęs greitai priaugti svorio“, – atkreipia dėmesį D. Makarovaitė.
Dresuotoja taip pat teigia, jog nemažiau svarbios saikingos skanėstų dozės net ir mokant šunį naujų komandų – jei augintinis noriai valgo savo pagrindinį maistą, daug dalykų galima išmokyti ir be dažnų skanėstų.
„Be to, nepamirškite laikytis ant pakuotės nurodytos normos – galite sukurti ir ritualą, pavyzdžiui, duoti skanėstą prieš miegą arba ryte po pusryčių kaip desertą. Tačiau dažniausiai per didelis skanėstų kiekis gali sukelti virškinimo problemų“, – įspėja specialistė.
Šventinio stalo vaišės – tik svečiams
Šventiniu laikotarpiu daugelis augintinių šeimininkų nori palepinti savo keturkojus, prie to prisideda ir už šventinio stalo susėdę geros nuotaikos svečiai. Vis dėlto, D. Makarovaitė pabrėžia, jog nors skanėstai gali tapti puikia proga parodyti dėmesį ir meilę savo augintiniui, svarbu nepamiršti, kad net ir nekaltas palepinimas ar taisyklių nesilaikymas šventiniu laikotarpiu gali sukelti ilgalaikių pasekmių.
„Labai svarbu suprasti, kad tokie „nekalti“ šventiniai palepinimai (pavyzdžiui, maisto dalijimas nuo stalo ar perteklinis šėrimas specialiais skanėstais) ilgainiui gali suformuoti netinkamus įpročius, tokius kaip įkyrus maisto reikalavimas iš svečių ir pan. Todėl švenčių metu namų taisyklės neturėtų keistis, nes šuo nesupranta, kad tokie pokyčiai galioja tik šventėms ir atsiranda viltis, kad tai bus galima kartoti kaskart šeimininkams sėdint prie stalo ar atėjus svečiams“, – sako dresuotoja.
Verta lepinti žaismingai
Anot D. Makarovaitės, vienas kūrybiškesnių būdų, kaip pradžiuginti augintinius – tai pasitelkti specialų struktūruotą žaislą, į kurį įdedamas gardėsis – tuomet keturkojis turi pats išsiaiškinti, kaip jį „pasiimti“.
„Šie žaislai sukurti taip, kad užimtų šunį tiek fiziškai, tiek psichologiškai, lavindami pagrindinę jo juslę – uoslę. Tokios užduotys padeda nurimti ir atsipalaiduoti bei formuoti teigiamas asociacijas su veiklomis, kurios paprastai nėra labai malonios, tokios kaip narvo naudojimas, šukavimas ar nagų karpymas. Be to, jie skatina protinį aštrumą, apgalvotą situacijų sprendimą, pasitikėjimą savimi, lėtina valgymo tempą, mažina nuobodulį“, – vardija dresuotoja.
Tačiau, anot specialistės, kaip ir su bet kokiu kitu skanėstų dalijimu, su žaislais svarbu laikytis saiko, mat pernelyg dažnas jų naudojimas gali sukelti obsesiją, kuri pasireikš ne tik nuolatiniu žaislo prašymu, bet ir nerimu, destruktyvumu bei nesugebėjimu savarankiškai atsipalaiduoti: „Be to, labai svarbu prisiminti, kad žaislai negali atstoti fizinės ir socialinės treniruotės – šunims būtinas tiesioginis kontaktas su šeimininku.“