Už nelegalų alyvos deginimą administracinių nusižengimų kodeksas numato nuo 250 iki 540 eurų baudą. Padarius šį nusižengimą pakartotinai, gresia atsakomybė nuo 750 iki 2000 eurų. Dar didesnę baudą gali tekti sumokėti už neteisėtą atliekų perdavimą asmenims, kurie neturi teisės jų tvarkyti.
Remiantis KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto surinktais duomenimis, automobilių tepalus namuose vis dar keičia maždaug ketvirtadalis vairuotojų, o labiausiai stebina, jog net dešimtadalis automobilistų negalėjo atsakyti į klausimą, kur deda atitarnavusius naftos produktus.
„Visiems norisi priminti, jog pavojingų automobilinių atliekų negalima naudoti patalpų šildymui. Praktika rodo, kad dauguma žmonių žino, jog antrą kartą naudoti tepalus draudžiama, tačiau su jais dar dažnai elgiasi ne visada atsakingai, ieško kuo didesnės naudos ir neįvertina pavojaus savo ir kitų žmonių sveikatai bei neigiamo poveikio aplinkai. Perdirbant iš panaudotų tepalų gaminama bazinė alyva, o iš jos – įvairūs nauji tepimo produktai, skirti pardavimui, ir tokiu būdu saugomi gamtos ištekliai. Todėl visais įmanomais būdais turime skatinti transporto sektoriaus dalyvius su panaudotais tepalais elgtis itin atsakingai. Savo asociacijos nariams nuolat pateikiame visą aktualią informaciją apie reikalavimus, kurie taikomi konkrečioje veikloje susidariusioms atliekoms ir padedame jas legaliai ir civilizuotais būdais sutvarkyti, nekeliant pavojaus nei sau, nei aplinkai“, – teigia Rita Zdanevičienė, Autogamintojų ir importuotojų asociacijos (AGIA) direktorė.
Aplinkosaugininkai kiekvienais metais, rudenį ir pavasarį, rengia akcijas, kurių metu tikrina gyventojus ir verslo subjektus, ar jie nepažeidžia įstatymiškai įtvirtinto draudimo dėl bet kokio antrinio tepalų praktinio panaudojimo. Pareigūnai potencialiais atliekų degintojais dažniausiai laiko asmenis, kurie garažų bendrijose, pavieniuose garažuose, ūkiniuose pastatuose, fermose, angaruose ir gamybinėse patalpose vykdo transporto priemonių techninę priežiūrą, remontuoja ar ardo eksploatuoti netinkamas transporto priemones.
Ypatingai pavojingas alyvos atliekas privalu tvarkyti ir nukenksminti tik saugiu būdu. Jei deginama, palaikoma ne žemesnė kaip +1100 °C temperatūra, kurios dėka susiformavę organiniai junginiai sudega iki mažiau kenksmingų medžiagų. Deja, bet paprasti šildymo katilai nėra pritaikyti tokioms aukštoms temperatūroms, yra be oro valymo įrenginių, todėl šildyti patalpas atitarnavusiais tepalais tiek aplinkosauginiu, tiek ir sveikatos požiūriais yra pavojinga ir draudžiama.
Panaudotos alyvos turėtojams draudžiama:
- naudoti ją antrą kartą ir ne pagal paskirtį;
- išpilti ar išleisti į paviršinio bei požeminio vandens telkinius bei drenažo ir kanalizacijos sistemas;
- išpilti ar išleisti ant dirvožemio;
- perduoti asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokių atliekų;
- deginti alyvų atliekas, neturint teisės tai daryti.