Pradėjus kompensuoti didžiąją dalį medicininių produktų kainos su mitybos nepakankamumu susiduriantiems žmonėms, šia galimybe per du mėnesius pasinaudojo beveik pusšimtis žmonių.
Lietuvos parenterinės ir enterinės mitybos draugija sako, jog per metus šis skaičius gali išaugti iki 400.
„Per pirmuosius du mėnesius mes enteriniam maitinimui kompensavimą sutvarkę esam 44 asmenims. (…) Manom, kad per metus su enteriniu maitinimu pacientų turėsim apie 400“, – sakė gydytoja dietologė Edita Gavelienė.
Enterinė mityba laikomas gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų tiekimas per zondą į virškinamajį traktą.
Europos klinikinės mitybos ir metabolizmo draugijos duomenimis, su mitybos nepakankamumu susiduria 37 proc. vyresnių nei 70 metų ligoninėse gydomų pacientų, 35 proc. pacientų, sergančių onkologinėmis ir apie 30 proc. – lėtinėmis širdies, kraujagyslių, plaučių, virškinamojo trakto ligomis.
Viena iš efektyvių priemonių gydant šią būklę – enterinės mitybos mišiniai.
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojama 80 proc. enterinių mišinių bazinės kainos
Draugijos prezidentė, gydytoja dietologė Erika Šalčiūtė-Šimėnė tikisi, jog ateityje pavyks išplėsti ir parenterinės mitybos kompensavimą vėžiu sergantiems pacientams, kuomet maisto komponentai skiriami tiesiai į veninę sistemą per kateterį.
„Pati opiausia mūsų problema šiuo metu yra pacientai, kurie serga vėžiu. Jei tie pacientai jau yra pasiekę savo vėžio tokią stadiją, kuri nebėra aktyviai gydoma, kitaip tariant, tai yra paliatyvaus vėžio pacientai, jiems parenterinė mityba yra neskiriama“, – sakė gydytoja dietologė.
Kaip teigė specialistė, tokiose situacijose tikėtina, jog žmogus numirs ne nuo vėžio, o nuo bado, kadangi jo organizmui trūksta reikiamų maisto medžiagų.
„Norime pagerinti būtent šių žmonių gyvenimo kokybę ir suteikti jiems šansą paskutinius savo mėnesius ar netgi metus praleisti kokybiškai ir pasidžiaugti likusiomis dienomis“, – sakė E. Šalčiūtė-Šimėnė.
Gydytojos E. Gavelienės pateiktais duomenimis, šiuo metu parenterinis namų maitinimas skirtas šešiems suaugusiesiems ir septyniems vaikams.
„Jeigu pavyktų padėti onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, tai manau, kad šitas skaičius su namų parenteriniu maitinimu išaugtų iki 100-150 pacientų per metus“, – teigė specialistė.