Artėjant Vėlinėms – laikotarpiui, kai prisimename ir pagerbiame mirusiuosius – prasideda ir intensyvesnis kapų tvarkymas ir puošimas. Kapinių tvarkymas prieš Vėlines turi gilias lietuvių liaudies tradicijas – kapavietės apgaubiamos žvakių šviesa ir pražysta rudeninių žiedų spalvomis, tokiu gestu siekiant pagerbti ir įprasminti artimųjų atminimą.
Nors kapų puošimas žvakėmis ir gėlėmis yra sena lietuvių tradicija, šiuolaikinis vartotojiškumas neretai sukelia perteklinio atliekų kiekio problemą. Todėl labai svarbu ne tik išlaikyti tradicijas, bet ir ieškoti būdų, kaip jas puoselėti atsakingiau ir tvariau, rūpinantis aplinka.
Atliekų rūšiavimas kapinėse – vis dar iššūkis
Per pastaruosius metus gyventojai tapo atsakingesni rūšiuodami atliekas, tačiau ši problema niekur nedingsta. Daugelis kapavietes tvarkančių gyventojų pakuotes, plastikinius maišelius ir stiklo atliekas tinkamai rūšiuoja mesdami į tam skirtus konteinerius. Tačiau pastebima, kad dažnai žaliųjų atliekų konteineriuose randamos sumaišytos atliekos – dirbtinės gėlės, plastikinės žvakidės ar net statybinės atliekos, tokios kaip betoninės plokštės, plytos ir gruntas. Toks atliekų maišymas tarpusavyje ne tik trukdo efektyviam atliekų rūšiavimui, bet taip pat, gali padaryti didelius nuostolius atliekų vežėjams, nes žaliųjų atliekų konteineriai tampa užteršti ir laiku nepastebėjus netinkamų atliekų, ištuštinat atliekų konteinerius, netinkamos atliekos gali sugadinti šiukšlių surinkimo automobilių mechanizmus ir tuo pačiu padaryti didelę žalą gamtai.
Siekiant išvengti atliekų maišymosi tikimybės, kapinėse yra pastatomi didelio tūrio žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai ar didmaišiai. Tačiau, gyventojai dažnai pamiršta ar net piktybiškai į tokius konteinerius meta įvairias plastiko (dirbtinės gėlės, plastikinės ir stiklinės žvakidės, maišeliai ir t.t.) statybinių medžiagų (betonas, gruntas, plytos ir t.t.) bei stiklo atliekas (stiklinės žvakės). Tokios atliekos užteršia žaliųjų atliekų konteinerius ir jas tampa sudėtingiau kompostuoti. Tinkamai rūšiuojant atliekas kapinėse, galima ženkliai sumažinti jų kiekį ir poveikį aplinkai.
Išaugantis atliekų kiekis per Vėlines
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ direktorius Rolandas Ramūnas pažymi, kad atliekų kiekis Vėlinių laikotarpiu ženkliai išauga. „2023 m. duomenys rodo, kad Vėlinių laikotarpiu atliekų kiekiai išauga 2–3 kartus. Kadangi gyventojai stengiasi išvengti spūsčių ir kapus tvarko iš anksto, pastebime, kad jau spalio viduryje atliekų kiekiai pastebimai auga.“
Nors palaipsniui daugėja gyventojų, kurie rūšiuoja atsakingai, atliekų surinkimo mastai vis dar išlieka dideli. „Atliekų konteinerius per Vėlines turime aptarnauti kasdien, nors įprastai tai užtenka daryti iki dviejų kartų per savaitę“, – dalijasi direktorius.
Kaip pagerbti artimuosius tvariau?
Norėdami tinkamai pagerbti mirusiuosius ir prisidėti prie gamtos išsaugojimo, kapus puošti patariama atsakingiau ir tvariau, ieškant gamtai draugiškų sprendimų. AB „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistai rekomenduoja vietoje plastikinės ar dirbtinės dekoracijos rinktis natūralesnes alternatyvas, o esant galimybei – pakartotinai naudoti turimas žvakides.
Keletas patarimų, kaip tvariai pasirūpinti kapavietėmis:
- Gyvos gėlės vietoje dirbtinių: natūralios gėlės ne tik estetiškesnės, bet ir lengviau suyrančios. Jos nesukelia perteklinio plastiko atliekų kiekio.
- Pakartotinis žvakių naudojimas: vietoje vienkartinių žvakidžių, naudokite daugkartines. Kai kurios žvakidės yra pritaikytos keisti vaško žvakes, todėl galite naudoti tą pačią žvakidę daugybę kartų.
- Ribotas kiekis dekoracijų ir žvakių: vietoje gausybės žvakių ar puokščių, rinkitės keletą, tačiau kokybiškų. Tai ne tik sumažins atliekų kiekį, bet ir padės išvengti perteklinio vartojimo.
- Tvarios kapų puošybos alternatyvos: dirbtinių gėlių ir vainikų alternatyvai galite naudoti natūralius gamtos elementus, tokius kaip eglių šakos, kankorėžiai, džiovintos gėlės ar medžių šakelės.
Paprasti ir kūrybiški sprendimai ne tik leis parodyti pagarbą mirusiesiems, bet ir prisidėti prie švaresnės ir tvaresnės aplinkos kūrimo.
Rūšiavimo patarimai kapinėse
Kad atliekų rūšiavimas būtų efektyvus, Panevėžio miesto ir rajono kapinėse yra įrengti konteineriai skirtingoms atliekų rūšims.
Gyventojai turėtų vadovautis šiais rūšiavimo patarimais:
- Į žaliųjų atliekų konteinerius galima mesti nužydėjusias gėles, augalus, sugrėbtus lapus, smulkias medžių, krūmų šakeles, žoles.
- Į stiklo atliekų konteinerius reikėtų mesti stiklines žvakides, kurias prieš tai patariama išvalyti nuo vaško likučių, ir kitus stiklinius indus.
- Į mišrių (buitinių) kapinių atliekų konteinerius mesti dirbtines gėles, plastikinius gėlių vazonus, krepšelius, vainikus ir kitas buitines atliekas.
- Į plastiko atliekų konteinerius reikėtų mesti plastikinę plėvelę į kurią būna įpakuotos žvakės, bei kitas plastiko pakuotes.
Rūpinimasis gamta – tai pagarba ateities kartoms
Lankydami savo artimųjų kapus, nepamirškime, kad pagarba gamtai ir aplinkai taip pat yra svarbi. Kiekvienas galime prisidėti prie sveikesnės ir švaresnės aplinkos, o tvarios puošybos sprendimai gali tapti prasminga tradicija, perduodama ateities kartoms. Rūpestingai tvarkydami kapus, rodysime pagarbą ne tik mirusiesiems, bet ir gyviesiems.