Teniso gerbėjai ir lažybos dėl teniso, žinoma, prisimena tokias praeities legendas kaip Bjornas Borgas, Johnas McEnroe ir Jimi Connorsas, tačiau tarp šių milžinų buvo ir dar vienas – lietuvis Vitas Gerulaitis, kurio 70-80-aisiais nebuvo. Praėjusio šimtmečio prilygsta žiniasklaidos buvimui ir žavesiui, kartu su neįprasta išvaizda, visa tai sukėlė sprogusios bombos efektą. Šiandienos straipsnyje papasakosime apie Vito Gerulaičio gyvenimą, likimą, pergales ir pralaimėjimus.
Vitas Gerulaitis gimė 1954 m. liepos 26 d. Niujorke, jo tėvai – lietuviai emigrantai, 1949 metais pabėgę į JAV iš Sovietų Lietuvos. Nepaisant to, kad nei paties Vitas, nei jo tėvai po emigracijos Lietuvoje nebuvo, jiems pavyko išlaikyti šiltą požiūrį į savo šalį. O šiandien Vilniuje yra Vito Gerulaičio vardo memorialinis teniso centras. Beje, Vitas turi seserį Rutą, kuri taip pat buvo profesionali tenisininkė, meilę šiai sporto šakai vaikams įskiepijo tėtis, kuris, kaip ir jie, buvo tenisininkas ir laimėjo Lietuvos čempionatą.
Gerulaičio išskirtinumas tas, kad jam pavyko suderinti aukšto lygio vaidybą ir pašėlusius vakarėlius su šou verslo atstovais legendiniame naktiniame klube „Studio 54“, kur susirinko visa Niujorko aukštuomenė, net pravardžiuojamas „Vitas iš Brodvėjaus. Žinoma, neapsieidavo be alkoholio ir merginų . 1980 metais Vitas nugalėjo Jimmy Connorsą, kuriam prieš tai po pergalės pralaimėjo 16 kartų iš eilės, Gerulaitis žurnalistams sakė: „Niekas negali nugalėti Vito Gerulaičio 17 kartų iš eilės“, – ši frazė iškart nuskriejo tarp žmonių ir tapo skambia fraze.
Verta atkreipti dėmesį į Gerulaičio išvaizdą, jo firminiai ilgi plaukai kartu su ryškia išvaizda suteikė nepaprasto žavesio. Vitas yra tiesioginis „Holivudo išvaizdos“ koncepcijos įsikūnijimas. Nereikia nė sakyti, kad sąžiningos pusės atstovams nebuvo galo?
Vieną dieną Gerulaitis nusprendė savo gimtadienį atšvęsti pakviesdamas visus savo gerbėjus į viešbutį pižamų vakarėliui. Merginos atėjo, bet ne tokiais skaičiais, kokių tikėjosi tenisininkas, jis net spėjo šiek tiek nusiminti, tada vienas draugas nuvedė jį prie lango ir atidarė uždangą. Šimtai gerbėjų stovėjo ten ir dainavo dainą „Happy Birthday“.
Pagrindinė Vito Gerulaičio aistra buvo automobiliai. Jo garaže buvo tokie pavyzdžiai kaip Rolls-Royce, Cadillac, Lamborghini, Mercedes 450SL, Porsche 914 ir Datsun 240-Z. Gerulaitis taip pat buvo mylimas menininko Andy Warholo, kuris jį fotografavo.
Tarp savo sportinių laimėjimų Gerulaitis laimėjo 26 vienetų turnyrus, įskaitant 1977 m. Australijos atvirąjį čempionatą. 1978 metais Vitas tapo trečiąja pasaulio rakete. Gerulaitis 1975 metais Vimbldoną laimėjo dvejetų varžybose kartu su Sandy Mayeriu. Gerulaitis du kartus pralaimėjo ir Didžiojo kirčio turnyrų finaluose – 1979 m. Johnui McKinroe „US Open“ ir Bjornui Borgui „Roland-Garros“ turnyre 1980 m. Beje, Vimbldone įvyko labai vaizdinga istorija, nusakanti, koks buvo Gerulaitis. 1977 m. Vitas tada pusfinalyje pralaimėjo savo draugui Bjornui Borgui ir, tiesą sakant, būtų galėjęs nesunkiai skristi namo, bet taip nebuvo: Kai Borgas atėjo į treniruotę, Vitas jo laukė aikštėje, kuris norėjo padėti draugui apšilti prieš finalines rungtynes. Borgas laimėjo Vimbldoną.
Deja, Vitas Gerulaitis atsivėrė kaip gėlė ir taip pat greitai nuvyto, jo gyvybę nusinešė absurdiška nelaimė: Gerulaitis nuėjo pas draugą padėti paruošti vakare turėjusio įvykti vakarėlio. Lietuvis kažkuriuo metu atsigulė pailsėti viename iš svečių namų ir užduso anglies monoksidu. Reikalas tas, kad katilą baseino šildytuvui sumontavusi įmonė po kondicionieriumi pravedė vamzdį, kuris traukė orą tiesiai į vietą, kur miegojo Vitas. Toks absurdas nusinešė 40-mečio „Vito iš Brodvėjaus“ gyvybę.
Į Lietuvos tenisininko laidotuves atvyko per 500 žmonių, o karstą su kūnu nešė jo draugai – Bjornas Borgas, Johnas McEnroe, Jimmy Connorsas.