Nuo įstatymo pakeitimo, nustatančio draudimus rūkyti daugiabučių namų balkonuose, kai tam prieštarauja bent vienas namo gyventojas, praėjo daugiau nei treji metai. Konfliktus tarp kaimynų keliantis rūkymo klausimas itin aktualus šiltuoju metų laiku, kai kone kasdien norisi praverti langus ir vėdinti patalpas.
Gražiuoju susitarti nepavyksta
Ateities gatvėje gyvenantis Aurimas rūkančiųjų kaimynystėje – jau du dešimtmečius. Šiais metais Aurimo iniciatyva daugiabutis paskelbtas nerūkymo zona, tačiau, anot vyro – naudos mažai, nes žmonių sąmoningumas žemas.
„Vasarą įsileisti gryno oro neįmanoma, vietoj to – rūkalų kvapas, ir ne tik dieną, bet ir naktį, paryčiais pabundi nuo smarvės. Gražiuoju su kaimynais susitarti nepavyksta, jei primeni, kad daugiabutis tapo nerūkymo zona, tai rūko balkono tarpdury, kad, esant reikalui, galėtų pasislėpti“, – pasakojo vyras.
Aurimas sako neketinantis rašyti skundo Savivaldybei – nesinori pyktis su kaimynais. Problemą vyras sprendžią taip – rečiau vėdina patalpas, kadangi negali praverti langų – įsigijo ventiliatorių.
Jaučiasi įkaitais
Kaimynų įkaitais jaučiasi ne tik nerūkantieji, savo teises aršiai gina ir rūkaliai, tačiau kardiologas Mindaugas Čepulionis pabrėžia – rūkymas nėra nekaltas malonumas, neigiamą jo poveikį jaučia šalia esantys.
„Pasyviai rūkant gali paūmėti lėtinės ligos, tokios kaip bronchinė astma, vaikams padidėja rizika susirgti bakterinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, plaučių ar vidurinės ausies uždegimu, invazine meningokokine infekcija. Tyrimai rodo, kad pasyvus rūkymas pažeidžia arterijas, maitinančias širdies raumenį, smegenis, inkstus ir kitus organus, todėl kyla rizika susirgti kardiovaskulinėmis ligomis. Kaip žinia, pasyvus rūkymas susijęs ir su padidėjusia plaučių vėžio rizika“, – pasakojo kardiologas.
Rūkaliai baudžiami
Šiuo metu Panevėžio mieste yra 104 daugiabučiai, kuriuose pareikštas prieštaravimas rūkyti balkonuose, terasose ar lodžijose.
11-oje daugiabučių šis prieštaravimas yra panaikintas (prieštaravimas gali būti panaikintas keliais būdais: jei asmuo atšaukia savo prieštaravimą arba pakeičia gyvenamąją vietą).
Panevėžio miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis teigia, kad nusiskundimų dėl rūkymo sulaukia kelių dešimčių per metus. Anot jo, tokio pobūdžio pranešimams sezoniškumo nėra.
„Dažnu atveju skunde pateiktų duomenų yra per mažai pradėti administracinę teiseną. Reikia kuo daugiau informacijos – vizualinės medžiagos, galimo pažeidėjo duomenų, tikslaus pažeidimo laiko, kitų kaimynų liudijimų ir t.t. Šiemet dviem asmenims surašyti protokolai“, – pasakojo T. Martinatis ir pridūrė, kad už tokį tvarkos pažeidimą taikomas įspėjimas arba bauda iki 120 eurų.
Nerūkymo zona
Kad gyvenamasis namas ar daugiabutis būtų paskelbtas nerūkymo zona užtenka vieno gyventojo prieštaravimo. Pasirašytą prieštaravimą reikėtų pateikti Panevėžio miesto savivaldybei, jame turi būti nurodytas asmens vardas, pavardė, gimimo data ir deklaruota gyvenamoji vieta.
Jei pastebėjote, kad jūsų deklaruotoje gyvenamoje vietoje, kurioje yra paskelbtas prieštaravimas rūkyti yra nesilaikoma tvarkos, šią informaciją perduokite policijai arba Savivaldybei.