Premjerė Ingrida Šimonytė sukritikavo prezidento Gitano Nausėdos siūlymą biudžete numatyti papildomą finansavimą mokytojų atlyginimams didinti. Politikė sako, kad prezidentas, teikdamas pasiūlymus Vyriausybei, turėtų mąstyti plačiau ir įvertinti faktą, kad biudžeto lėšos turi būti paskirstytos įvairioms sritims.
„Negali prezidentas vieną kartą atsistoti su mokytojais, kitą kartą atsistoti su medikais, trečią kartą atsistoti su pareigūnais, o ketvirtą kartą atsistoti su kultūros darbuotojais, jei jie nutars streikuoti. Vis dėlto, reikėtų matyti visą kontekstą, visus žmones, kurių darbo užmokestis yra mokamas iš valstybės ir savivaldybių biudžetų“, – žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.
„Man atrodo, reikia matyti bendrą biudžeto kontekstą, o ne pasiųsti Vyriausybę, kaip tą našlaitę, į mišką žiemą žibučių paieškoti ir kažkokių pinigų atnešti ir padėti ant stalo“, – pridūrė premjerė.
Trečiadienį mokytojams atnaujinus streiką, prezidentas Gitanas Nausėda paragino Vyriausybę įsiklausyti į pedagogų reikalavimus ir įsivertinti, ar nereikėtų biudžete numatyti papildomą finansavimą, leidžiantį nuo 2024 m. pradžios užtikrinti atlyginimų augimą 15 proc.
„Kylant abejonių, kad biudžeto projekte numatytas finansavimas leis užtikrinti užsibrėžtą atlyginimų lygį, Prezidentas siūlo biudžete numatyti papildomą finansavimą ir nuo 2024 m. sausio mėnesio užtikrinti atlyginimų augimą 15 proc.“ – teigiama komentare, kurį Eltai perdavė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.
Kitais metais bus galima tikslinti biudžetą
Premjerės I. Šimonytės teigimu, jei kitų metų vidutinis darbo užmokestis (VDU) bus didesnis, nei šiuo metu prognozuoja Finansų ministerija, bus galima peržiūrėti mokytojų atlyginimams didinti skirtą lėšų kiekį.
„Jeigu bus reikalas patikslinti atlyginimų didinimą nuo rugsėjo pirmos dienos, tas bus numatyta ir tai yra numatyta biudžete“, – pabrėžė I. Šimonytė.
Prezidentūra šią savaitę atkreipė dėmesį, kad Lietuvos banko bei Europos Komisijos (EK) kitų metų prognozės rodo, jog kitais metais VDU didės sparčiau nei yra numačiusi Vyriausybė. Finansų ministerija prognozuoja, kad darbo užmokestis kitais metais didės 6,5 proc., o Lietuvos bankas ir EK – virš 7 proc.
ELTA primena, kad Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) trečiadienį atnaujino mokytojų streiką, prasidėjusį rugsėjo pabaigoje. Sprendimas spalio viduryje paskelbti pertrauką buvo priimtas po to, kai profsąjungai nepavyko su rasti sutarimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) dėl pedagogų atlyginimo didinimo kitais metais.
Profsąjungos mokytojų netenkina švietimo ministerijos siūlymas darbo užmokestį kitais metais didinti 21 proc. – po 10 proc. nuo sausio ir rugsėjo mėnesių. A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga prašo kitų metų biudžete numatyti didesnį mokytojų atlyginimų kėlimą – po 15 proc. nuo sausio ir rugsėjo.
Streikas atnaujinamas tuo metu, kai Seime svarstomas Vyriausybės parengtas kitų metų valstybės biudžetas. Mokytojai tikisi, kad parlamento nariai išgirs jų prašymą labiau kelti atlyginimus kitais metais ir priims jiems palankias biudžeto korekcijas.