Daugiausia į Velžio gimnaziją motorinėmis transporto priemonėmis atvažiuoja
gimnazistai, gyvenantys toliau nuo mokyklos.
Atšilus orams į Panevėžio miesto ir rajono mokyklas įvairiomis transporto priemonėmis rytais atrieda vis daugiau mokinių. Moksleiviai mokymosi įstaigas dažniausiai pasiekia dviračiais, paspirtukais, motoroleriais. Dvyliktoje ar vienuoliktoje klasėje išsilaikę vairavimo teises moksleiviai atvažiuoja ir automobiliais ar motociklais – tai ypač patogus būdas gyvenantiems toliau, tačiau mokyklų vadovams tai kelia nerimą.
Apie pažeidėjus praneša policijai
Velžio gimnazijos direktorius Rimtas Baltušis pasakoja, kad į mokyklą, ypač pavasarį, vaikai atvažiuoja dviračiais, paspirtukais, motoroleriais, motociklais ir lengvaisiais automobiliais. Daugiausia tai gimnazistai, gyvenantys toliau nuo mokyklos. Vaikai savomis transporto priemonėmis atvažiuoja iš Liūdynės, Staniūnų. Dėl parkavimo bėdų šioje gimnazijoje nėra – mokykla turi aikštelę, skirtą automobiliams, kitoms motorinėms transporto priemonėms, dviračiams laikyti. Pastarosiomis dienomis gimnazijos direktorius pastebi, kad mokyklos kieme transporto priemonių atsiranda vis daugiau, ypač atšilus orams, ir tai kartojasi metai iš metų.
„Mokykloje mokosi 700 vaikų. Vienuoliktoje, dvyliktoje klasėse vaikai jau laikosi vairavimo teises ir pereina prie automobilių ir motociklų, tai mus šiek tiek gąsdina. Jaunas kraujas verda, vaikai mėgsta ir palakstyti, dėl to kartais tenka pasipykti, nelaimingų atsitikimų pakankamai daug buvę. Daug kalbame ir aiškiname, kad saugumas yra pirmoje vietoje. Perspėjame, kad ypač reikia saugoti ir save, ir kitus. Vaikus esame informavę, jei mokyklose teritorijoje matysime, kad viršijamas greitis, iš karto informuosime policiją, prašydami atkreipti dėmesį į tam tikrus vairuotojus“, – teigė R. Baltušis.
R. Baltušis.
Tuštėja mokykliniai autobusiukai
Raguvos gimnazijos direktorė Inesa Vietienė skaičiuoja, kad šiuo metu savomis transporto priemonėmis į mokyklą atvažiuoja apie 15–20 procentų gimnazistų ir tai vyresniųjų klasių mokiniai. Didžioji dalis naudojasi mokykliniu autobusu.
„Atšilus orams mokiniai, kurie gyvena miestelyje ar netoli gimnazijos, atvažiuoja dviračiais, paspirtukais ar motociklais. Pavasarį pradedame matyti, kad transporto priemonių stovėjimo aikštelėse yra ir automobilių, kuriuos vairuoja neseniai teisę vairuoti įgiję gimnazistai. Pastebime, kad natūraliai sumažėjo pavėžėjamų vaikų mokykliniais autobusiukais, jie tapo šiek tiek tuštesni“, – teigė I. Vietienė.
Anot gimnazijos direktorės, mokyklos kieme yra įrengta aikštelė, todėl dėl transporto priemonių parkavimo jokių problemų čia nekyla.
Panevėžio moksleiviai į mokyklą – dviračiais, motociklais ir automobiliais.
Vyksta vairavimo pamokos
Savo transporto priemonėmis, pasak I. Vietienės, gimnazistai naudodavosi ir ankstesniais metais, geresniu oru, o tai, kad vairuojančių mokinių visada yra, įtakoja ir tai, kad Raguvos gimnazijoje vyksta vairavimo pamokos. Čia tokia praktikai taikoma jau daugiau nei 40 metų. Vairavimo pamokas lankyti galima jau nuo trečios gimnazijos klasės.
„Raguvos gimnazijoje nuo 1979 m., pagal Panevėžio rajono savivaldybės tarybos sprendimą, sudaryta galimybė mokyklai organizuoti B kategorijos vairuotojų mokymą. Šia galimybe pasinaudoja dauguma gimnazijos trečios klasės mokinių, kadangi mokykloje sudaromos tinkamos ir saugios vairavimo mokymo sąlygos, taikomi pažangūs metodai. Mokiniai, išklausę Kelių eismo taisyklių teorijos kursą, pagal suderintą tvarkaraštį toliau praktinių užsiėmimų metu susipažįsta su transporto priemonės techninėmis savybėmis ir pradeda praktinio vairavimo pamokas. Pirmosios pamokos vyksta Raguvos miestelio apylinkėse. Patikrinus vairavimo įgūdžius, mokiniai su vairavimo mokytoju važiuoja vairuoti į Panevėžio miestą“, – kalbėjo I. Vietienė.
Atšilus orams į Panevėžio miesto ir rajono mokyklas įvairiomis transporto priemonėmis rytais atrieda vis daugiau mokinių.
Vairuoja atsakingai
Pasak gimnazijos direktorės, vaikai savomis transporto priemonėmis naudojasi labai atsakingai.
„Džiaugiamės, kad neturėjome nė vieno nelaimingo nutikimo ar kitų nelaimių. Mokinių sąmoningumas tikrai jaučiamas ir manau, kad tam didelę reikšmę turi dėstomas dalykas. Praktinius mokymus organizuoja mūsų vairavimo mokytojas Aleksandras, o teoriją dėsto technologijų mokytojas Algirdas, kuris net ir technologijų pamokų metu kalbasi su vaikais, primena ir akcentuoja saugumą. Mokytojas taip pat organizuoja ir dviračių, ir motokartų būrelius, kurie yra visiškai užpildyti, vaikai aktyviai juos lanko. Tad didžioji gimnazijos vaikų dalis tikrai žino apie drausmę, saugų ir atsakingą vairavimą įvairiomis transporto priemonėmis“, – tvirtino I. Vietienė.
Atšilus orams į Panevėžio miesto ir rajono mokyklas įvairiomis transporto priemonėmis rytais atrieda vis daugiau mokinių.
Nėra galimybių
Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos vadovė Jurgita Zalatorienė pasakoja, kad į mokyklą savomis transporto priemonės atvažiuoja vos keli, ir tai – vyresnių klasių mokiniai.
„Mokykloje daug vaikų mokosi ne iš Upytės. Jei mokykliniu autobusu atvažiuoja iš miesto, tolimesnių vietovių, todėl pasiekti mokyklą savomis transporto priemonėmis, pavyzdžiui, dviračiais, jiems nėra galimybių, per dideli atstumai. Turime mokyklinius autobusus, vaikai jais naudosi. Dviračiais atvažiuoja vos keli mokiniai. Jie gyvena Upytėje ir yra vyresnių klasių. Mokyklos teritorijoje yra įrengti dviračių stovai ir jų visiškai pakanka“, – kalbėjo J. Zalatorienė.
J. Zalatorienė.
Džiugina ir neramina
Įvairiomis transporto priemonės mokiniai rieda ir į miesto mokyklas. Štai Panevėžio „Vilties“ progimnazijose tįsta dviračių ir paspirtukų eilės. Progimnazijos direktorė Danutė Valiukienė sako, kad vaikus į mokyklą dažniausiai savo automobiliais atveža tėvai. Dalis vaikų ir mokyklos personalas įstaigą pasiekia dviračiais ir paspirtukais.
„Vidiniame kieme turime dviračių aikštelę, bet mažai kas ja naudojasi, todėl dviračiais aplipdytos visos mokyklos tvoros. Be to, šiuo metu mokykloje vykdoma stadiono renovacija. Kai ji bus baigta, priekinėje mokyklos pusėje numatyta įrengti dviračių laikymo aikštelę“, – sakė D. Valiukienė.
Progimnazijos direktorė stebi, kad atvažiuoti savomis transporto priemonėmis – nauja tradicija ir toks bumas pirmi metai. Vaikai atvažiuoja net ir „Bolt“ paspirtukais, bet tai mokyklos administracijai nepatinka, nes vaikai nebesilaiko progimnazijos nustatytų taisyklių ir pertraukų metu dažnai išvažiuoja iš mokyklos teritorijos. Įstaigos vadovę neramina ir pačių mokinių saugumas.
„Iš vienos pusės, kadangi esame aktyvi ir sveikatą stiprinanti mokykla, kad vaikai atvažiuoja dviračiais, mus džiugina, bet iš kitos pusės ir neramina – vaikų amžius nėra didelis, gąsdina nuolat girdimi nelaimingi atsitikimai, kyla nerimas dėl saugumo užtikrinimo, – sako D. Valiukienė ir tęsia: – Kitą vertus, vaikai išvažiuoja iš namų, vadinasi, juos išleidžia tėvai ir jie prisiima atsakomybę už vaiko atvykimą į mokyklą.“
Atšilus orams į Panevėžio miesto ir rajono mokyklas įvairiomis transporto priemonėmis rytais atrieda vis daugiau mokinių.
Nelaimių neišvengė
Progimnazijos direktorė prisimena, kad būta ir tokių atvejų, kai už gatvės gyvenantis mokinys į mokyklą atvažiavo dviračiu ir mokyklos kieme elgėsi neatsakingai, sužalojo kitą vaiką. Įvykį užfiksavo mokyklos kieme įrengtos kameros. Vėliau paaiškėjo, kad vaikas iš namų į mokyklą išvažiavo be tėvų žinios.
„Turime labai daug nerimo. Neramina tiek dviratininkų, tiek paspirtukininkų elgesys gatvėje. Retas kuris laikosi kelių eismo taisyklių, nors, manau, visose mokyklose kalbama apie saugumą. 5–7 klasių mokiniams pagal programą yra vedamos žmogaus saugos pamokos. Tokios pamokos integruojamos ir pradinių klasių mokiniams, jiems nuolat kalbama apie saugų elgesį gatvėje“, – sakė D. Valiukienė.
Prasidėjus šiltajam metų laikui gatves užpildė mokyklinio amžiaus vaikai, į ugdymo įstaigas vykstantys elektriniais paspirtukais, dviračiais, riedučiais ir kitomis transporto priemonėmis. Dažnai galime pastebėti juos nesilaikant Kelių eismo taisyklių, nedėvint šalmų, šviesą atspindinčių liemenių, važiuojant po kelis vienu paspirtuku.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė primena Kelių eismo taisykles.
O. Jukniūtė.
„Važiuojant elektriniu paspirtuku draudžiama vežti keleivius, iki 18 metų privaloma dėvėti šalmą. Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi elektriniu paspirtuku, dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o turintiems mokyklos išduotą dviratininko pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims.
Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų vaikams. Važiuojant važiuojamąja dalimi privaloma dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus.
Deja, pasitaiko ir tokių atvejų, kai nesilaikydami Kelių eismo taisyklių jaunuoliai skaudžiai nukenčia ir patiria įvairias traumas. Jau greitai prasidės moksleivių vasaros atostogos, pasitikime ir praleiskime jas saugiai!
Siekiant sudrausminti Kelių eismo taisyklių nesilaikančius jaunuolius, policija pradėjo patruliavimą elektriniais paspirtukais miesto parkuose ir kitose viešose erdvėse.“
Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. SutiktiSkaityti daugiau