Panevėžio rajonas ruošiasi neįprastam grožio konkursui. Ramygaloje tradiciškai bus renkama gražiausia šalies ožka. Raguotųjų šeimininkai jau kviečiami registruotis į konkursą, kuris vyks liepos 1 dieną Ramygalos miesto parke. Papuoštos ožkelės dalyvaus eisenoje, o meninės programos metu po vieną bus pristatomos žiūrovams ir vertinimo komisijai.
Šventės dalyvių ir konkurso komisijos narių lauks nelengva užduotis. Reikės išrinkti protingiausią, fotogeniškiausią, drąsiausią, elegantiškiausią, draugiškiausią, talentingiausią, simpatiškiausią ir, žinoma, pačią gražiausią ožką. Visi dalyviai bus apdovanoti rėmėjų dovanomis, o gražiausia ožka arba ožys karūnuojamas.
Tradiciją – pasveikinti konkurse dalyvaujančius raguotųjų šeimininkus – tęsia ir savaitraštis „Tėvynė“, visiems dalyviams skirdamas po metinę laikraščio prenumeratą.
Registracija prasidėjo
Šiemet Ramygalai sukanka 653 metai, o gražiausia ožka renkama jau keturioliktą kartą. Pirmą kartą „Ožkų paradas“ įvyko 2010-aisiais, kai Ramygaloje plevėsavo Lietuvos kultūros sostinės vėliava. Šie rinkimai pusantro tūkstančio gyventojų turinčioje Ramygaloje – rimta šventė ir kasmet pritraukia būrius smalsuolių.
Renginio organizatorė Ramygalos kultūros centro direktorė Loreta Kubiliūnienė džiaugėsi, kad kasmet į konkursą sugrįžta tie patys dalyviai, kuriems tai irgi tapo tradicija.
„Įprastai kasmet gražiausių rinkimuose varžosi iki dešimties ožkų. Kiek dalyvių bus šiemet, pasakyti dar negalime, nes tik prasidėjo registracija. Ankstesniuose konkursuose dalyvavo ožkelės iš Ramygalos, Uliūnų, Bistrampolio dvaro, Kėdainių ir kitų aplinkinių vietovių“, – kalbėjo L. Kubiliūnienė.
Ožkos tikrai užsispyrę
Nors konkursui dar neužsiregistravo, bet jame dalyvauti ruošiasi nė vieno konkurso nepraleidusi ožkų augintoja Ksaverija Dobrovolskienė.
„Būtinai dalyvausime ir šiemet, tik niekaip neapsisprendžiu, kurią ožkytę į konkursą leisti, kuri čia pas mane geriausia. Reikia labai daug pastangų įdėti norint pasiruošti šiam konkursui. Reikia su ožkytėmis ir bėgioti, ir drabužėlius pasiūti. Jei nesiruoši, tai nieko ir nebus. Jos labai užsispyrusios, nepasiduoda dresūrai, todėl ir sunku. Bet visą vargą atperka, kai po konkurso jos keliauja raudonu kilimu, gražiai stovi ir pozuoja fotografams“, – pasakojo šiuo metu devynias ožkas auginanti Ksaverija.
Raguotųjų augintoja skaičiuoja, kad nuo konkurso pradžios jos ožkytės karūnuotos net keturis kartus.
„Vieną ožkytę į konkursą vedžiau du kartus, nes ji buvo paklusni, išauklėta, pasiduodanti. O šiaip kasmet stengiuosi išleisti vis kitą. Va tik šiemet renkuosi iš trijų ir nežinau katrą“, – vis dar svarsto Ksaverija.
Konkursui ruošiasi iš anksto
Konkursui ruošiasi ir praėjusiais metais gražiausia ožka išrinkta gražuolė Kola. Jos šeimininkė panevėžietė Lina Palaitienė sako, kad konkurso laukia su nekantrumu, Kola mokosi naujų triukų, ruošiasi grožio procedūroms.
„Tai mano vienintelė ožkytė, ir mes jau pradedam ruoštis konkursui. Pernai mus papuošė ir įvaizdį sukūrė menininkė, dizainerė, o šiais metais dar galvoju, kaip visus nustebinti. Nebegalime pasirodyti taip pat kaip pernai, bus neįdomu, todėl reikia kažko naujo, kažkaip išsiskirti iš kitų. Reikia kitaip, todėl pabandysiu šukuoseną padaryti, tik kol kas dar neišduosiu kokią“, – kalbėjo Kolos šeimininkė.
Pasak L. Palaitienės, ožkytė mokosi ir naujų triukų, tik nežinia, ar Kola tądien bus nuotaikoje ir norės parodyti tai, ką moka geriausiai.
„Su ožkytėm taip yra – tai jos nori, tai nenori. Jeigu užsispiria – tai ir nedaro, kad ir puikiausiai moka. O pas mus ji tikra karalienė, tai išvis sunku susikalbėti. Turim jai pasitarnauti, pataikauti, bet bandysim kažką pasiruošti ir žiūrėsim, kiek pati norės. Su ožkytėmis būti, jas mokyti įdomu, bet niekada negali prognozuoti, vat užsispirs ir sakys – nenoriu. Tada jau nieko nepadarysi, gali stengtis, kiek tik nori“, – pasakojo L. Palaitienė.
Kolai vasario mėnesį sukako ketveri ir jos veislė niekuo neypatinga. „Ji maišyta dviejų veislių, bet mums ji pati pačiausia, brangiausia ir mylimiausia“, – sakė šeimininkė.
L. Palaitienė su Kola konkurse dalyvaus antrą kartą. „Negalvojam apie jokius titulus. Mūsų tikslas – populiarinti šventę. Svarbiausia dalyvauti, pamatyti, pabendrauti su kitais ožkininkais. Man labai patinka pati šventės idėja, todėl ją palaikydama ir dalyvauju“, – kalbėjo Kolos šeimininkė.
Arkliukus vadino ožkomis
Ramygala nuo seno vadinama ožkų kraštu, čia vykdavo cibaragių turgūs. 2010-aisiais, kai miestas pelnė Lietuvos kultūros sostinės titulą, čia buvo surengtas pirmasis šurmulingas ožkų grožio konkursas. Plataus atgarsio sulaukusi atrakcija tapo tradicija, o Ramygala dar pradėta vadinti ir ožkų sostine.
Seniau Ramygalos ožkomis vadindavo mažus arkliukus, kuriuos šio krašto gyventojai laikė, kad būtų lengviau bristi per aplink plytinčias pelkes. Didesni arkliai jose būtų užklimpę. Pasakojama, kai ramygaliečiai atvažiuodavo į Panevėžio, Kauno ar Kėdainių turgus, miestiečiai šaipydamiesi jų arkliukus (greičiausiai tai buvo žemaitukai) vadindavo ožkomis.