-3.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 13 vasario, 2025

Gražiausių Panevėžio rajono sodybų konkurso laimėtojai – apie norą kurti grožį

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ, panevėžio rajono savivaldybė
Kaimų (gyvenviečių) sodybų kategorijoje pirmąja vieta įvertinta Vaivadus (Panevėžio sen.) gražinanti Sonatos ir Laimučio Kupčinskų sodyba.

Įvyko Panevėžio rajono savivaldybės organizuojamas konkursas gražiausiai tvarkomoms sodyboms ir bendrosioms erdvėms išaiškinti.

Miesto ar miestelių sodybų kategorijos nugalėtojais tapo Irena ir Albertas Daunoravičiai iš Vadoklių, Kaimų sodybos kategorijoje pirmąją vietą užėmė vaivadiškių šeima – Sonata ir Laimutis Kupčinskai, Vienkiemių sodybų kategorijoje geriausiai pasirodė Rimaisų kaime (Ramygalos sen.) esančios Čiplių sodybos savininkai.

Daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų bendrųjų erdvių kategorijoje laimėjo Ramygalos Kaštonų g. 7 namo bendrija. Nominaciją „Etnokultūros tradicijų puoselėtojams“ gavo ramygaliečiai Laima ir Antanas Kiškiai.

Bendro darbo rezultatas

Meras Povilas Žagunis, sveikindamas šventės dalyvius, sakė, kad jų pastangos kurti ir gražinti aplinką, skleisti kraštovaizdžio kūrimo patirtį vertos įvertinimo ir pagarbos. Patys aplinkos puoselėtojai tikino, kad tai – savaime suprantamas kasdienis veiksmas.

P. Žagunis.

Ramygalos Kaštonų gatvės 7-ojo namo bendrijos pirmininkė Zita Šegamogienė tikino, kad jų laimėjimas – tai visų kaimynų nuopelnas.

„Šiuo metu daugiabutyje gyvena tik trys šeimos, kurios čia apsigyveno tada, kai buvo pastatytas pastatas. Tačiau visi kaimynai labai malonūs ir prisidedantys prie darbų. Tiesa, mūsų gyventojų amžiaus vidurkis ~ 70 metų, tad tikrai nesame jaunuoliai. Vis dėlto žiemos metu visi kas savaitę budime ir kasame sniegą, kad būtų tvarkinga. Na, o šiltuoju sezonu kiekvienas butas turi savo darbelį ir plotelį, kuri turi prižiūrėti. Žinoma, turime gyventojų, kuriems sveikata jau nebeleidžia dirbti, tad, be abejo, jie jau tik grožisi aplinka“, – kalbėjo ji.

Tai, pasak pirmininkės, nėra vienos dienos darbas. „Aplinką puoselėjame jau daugelį metų. Mums pasisekė, kad mūsų kiemas – ne į gatvės pusę, todėl labai patogu jį tvarkyti. Vis dėlto labai smagu, kad mūsų kiemą pastebėjo ir įvertino. Tokia nominacija išties pamalonino mūsų širdis“, – teigė Z. Šegamogienė.

Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo tik ji viena, tad ir diplomą atsiėmė pati. „Visgi norėjau, kad diplomą turėtų kiekvienas, nes tai mūsų visų bendro darbo rezultatas. Tad gautąjį atspausdinau visiems butams, įrišau į įmautes bei įteikiau kiekvienam asmeniškai. Tie, kurie aktyviai prisideda, jiems šis diplomas bus padėka už darbą, o tie, kurie labiau tingi, tikiuosi, bus labiau motyvuoti daugiau veikti“, – teigė ramygalietė.

Kaimų (gyvenviečių) sodybų kategorijoje pirmąja vieta įvertinta Vaivadus (Panevėžio sen.) gražinanti Sonatos ir Laimučio Kupčinskų sodyba.

Visada gyveno amatininkai

Kita ramygaliečių šeima – Laima ir Antanas Kiškiai – džiaugiasi puoselėdami dar „anos Lietuvos“ laikais statytą sodybą, kuri dabartinių šeimininkų yra be galo mylima, prižiūrima ir gražinama.

„Jaučiamės labai laimingi, turėdami autentiškus trobesius, menančius ankstesnius jų gyventojus. Amatininkai jie buvo, auksines rankas turėjo, taigi labai norime išsaugoti senųjų laikų dvasią. Tai – pagarba buvusių sodybos gyventojų atminimui“, – sakė „Etnokultūros tradicijų puoselėtojams“ nominaciją laimėjusi L. Kiškienė.

Čia ir augalai, ir vaistažolės, ir medžiai – seni. „Be to, turime ir įvairių senų rakandų. Kai ką dovanojo patys ramygaliečiai. Ypač noriu pasidžiaugti senosios keramikos kolekcija. Sodyboje vykdome ir programas apie keramiką“, – dėstė lietuviškosios keramikos tradicijų tęsėja ir puoselėtoja, kuri programas veda ištisus metus pagal lankytojų pageidavimą. Į Ramygaloje vasarą organizuojamus keramikų plenerus, simpoziumus suvažiuoja šios meno šakos atstovai ne tik iš Lietuvos.

Apdovanoti gražiausiai tvarkomų Panevėžio rajono sodybų šeimininkai.

Sodybą tvarkyti padeda ir vyras. „Dirbame tik mes. Pagalbos nei fiziškai, nei finansiškai neprašėme“, – pridūrė ji.

Ši sodyba, pasak Kiškių, visuomet priklausė amatininkams. Pirmieji senosios sodybos šeimininkai buvo Urbonai, čia įsteigę vilnų karšyklą. Jų laikus mena išlikęs milo gaminimo įrenginys. Antrieji – Šlekiai – buvo aludariai. Tiesa, alų gamindavę tik išskirtinės kokybės ir ne visiems. Kiškiai, būtent iš Šlekių šeimos atžalos, dabar gyvenančios JAV, ir nusipirko šią sodybą.

Svarbu visa visuma

Sonata ir Laimutis Kupčinskai, laimėję gražiausios Kaimų sodybos kategorijoje, džiaugiasi netikėtai gauta nominacija. „Bendruomenės pirmininkė pasiūlė dalyvauti. Sutikau, nors tikrai nemaniau, kad kažkas pavyks. Na, bet štai, laimėjome! Labai smagu, kad mūsų su vyru darbas buvo taip įvertintas“, – džiaugėsi pirmą kartą šiame konkurse dalyvavusi S. Kupčinskienė.

Pasiteiravus, į ką labiausiai atkreipia dėmesį, puoselėdama savąjį kiemą, moteris tikino, kad svarbu – visuma. „Negalėčiau kažko išskirti, nes svarbu viskas. Pagrindinės dekoracijos – akmenys. Taip pat labai puoselėjame gėles, kurias pati ir daiginu. Mėgstu eksperimentuoti. Šeimoje aš esu užsakovė, o vyras – vykdytojas. Tad taip mudu kartu ir dirbame, – juokėsi floristės specialybę įgijusi vaivadiškė. – Mūsų akimis viskas nėra taip tobula ir gražu, bet aplinkiniai turbūt viską mato kitaip.“

„Kieme turime ir daržą, tačiau aplink jį esu pasodinusi levandas, kad vaizdas būtų gražesnis. Man svarbu, kad būtų ne tik gražu, bet ir naudinga“, – pridūrė ji bei pasidžiaugė, kad gražinamą aplinką dažnai giria ir kaimynai.

Pasak S. Kupčinskienės, toks aplinkos puoselėjimas atima nemažai laiko. „Šiltuoju sezonu tenka darbuotis kiekvieną dieną. Tačiau mums tai – malonumas. Na, o žiemos metu atlikome pagrindinį darbą – eglišakiais apdengėme augalus, kurie bijo šalčio. Taip pat pastatėme keturias lesyklėles ir lesiname paukštelius. Be abejo, žiemą pagrindinis darbas kieme – sniego kasimas“, – atviravo moteris.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

K. Binkis – Panevėžio rajono bendruomenių lyderis, kūrėjas ir kolekcininkas

JP Redakcija

Gyvenimą kaime pasirinkusi panevėžietė dekoratorė R. Sereikienė: „Gyvenimo kaime nekeisčiau į nieką kitą“

JP Redakcija

S. Pulkauninkienė iš Kartanų kaimo: fotografijos grožis ir gyvenimo džiaugsmas Šilų krašte

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads