0.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 6 vasario, 2025

Lietuvoje trūksta slaugytojų, tačiau jų atlyginimai per 5 metus kasmet augo vos 16 proc.

AutoriusMilda Vilikanskytė, Vesta Tizenhauzienė (LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt)
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS

Slaugos specialistų trūksta visoje Lietuvoje, o problema vis gilėja, pabrėžia gydymo įstaigų vadovai ir savivaldybės. Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad 2030 m. Lietuvoje gali trūkti daugiau nei 3 tūkstančių slaugytojų, tačiau tikina – daroma viskas, kad ši prognozė neišsipildytų.

Janina Gustienė Pasvalio ligoninėje slaugytoja dirba jau daugiau nei 40 metų. Sako, dabar dirbti – fiziškai lengviau, tačiau atsakomybių ir intensyvumo – tik daugėja.

„Šiandien mes turėjom 11 venų operacijų, taip pat ortopedines operacijas, chirurgine, operacijos“, – teigia J. Gustienė.

Pasak jog, visgi ne darbo intensyvumas yra problema, o tai, kad vis mažiau yra su kuo darbais pasidalyti.

„Skyriuje šiuo metu trūksta jau dviejų slaugytojų. Kadangi išėjo dvi mergaitės į užtarnautą poilsį ir, deja, mes neturim kuo jas pakeisti“, – pastebi moteris.

Pasvalio ligoninės vadovas sako, kol kas slaugytojų užtenka, bet ateitis – nelabai šviesi.

„Turime dabar 93 slaugytojas, tačiau tarp jų 11 yra jau pensinio amžiaus. Ir nemažai dar yra netoli pensinio amžiaus“, – pažymi Pasvalio ligoninės Vyriausiasis gydytojas Rolandas Rastauskas.

Savivaldybių asociacija tikina – slaugytojų trūkumas yra ilgametė visos Lietuvos problema. Ir toliau gilėja.

„Mes dažnai girdime, kad, jeigu tektų uždaryti vieną ar kitą skyrių, tai ne dėl gydytojų, o dėl slaugytojų trūkumo“, – sako Savivaldybių asociacijos Sveikatos komiteto pirmininkas Skirmantas Mockevičius.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija, remdamasi darbo skelbimais, skaičiuoja, kad šiuo metu šalyje trūksta mažiau nei 100 slaugytojų. Jų atstovai sako, ne darbo skelbimuose, o realybėje trūkumas bent 5 kartus didesnis, nes esą didelė dalis esamų slaugytojų dirba padidintu krūviu.

„Jeigu slaugos ligoninėje turėtų būti 10 slaugomų pacientų – 1 slaugytojas ir padėjėjas, tai dažniausiai tas skaičius gali būti didesnis ir keletą kartų“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Diana Smaliukaitė.

Ministerija įsitikinusi, pačios gydymo įstaigos turi stengtis pritraukti darbuotojus. Esą čia svarbu ir darbovietės įvaizdis, ir įstaigos vertybės, darbo klimatas bei sąlygos. Slaugytojų organizacija atkerta – viso to negana, kol nėra oraus atlyginimo.

„Didėjant minimaliam atlyginimui, kai kuriose įstaigose slaugytojai gauna ne daug didesnį atlyginimą negu pagalbinis personalas, negu padėjėjai, negu valytojai“, – sako slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė D. Smaliukaitė pažymi, kad per pastaruosius 5 metus slaugytojų darbo užmokestis kasmet padidėjo vos 16 proc.

Slaugytojų atstovai teigia, išlaikyti bent jau esamus darbuotojus padėtų ne rekomendacija, kaip yra dabar, o įstatymiškai įtvirtintas maksimalus galimas pacientų skaičius vienam slaugytojui. Taip esą sumažėtų krūviai. Ministerija sako – dėl šio klausimo vyksta derybos.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio slaugos ligoninėse keičiasi tvarka: sunkūs ligoniai nebegalės gydytis 240 dienų

JP Redakcija

Dėl medikų trūkumo uždarytas Alytaus S. Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris

JP Redakcija

Į ligoninę pristatytas Panevėžio rajone karštu vandeniu apsiplikęs kūdikis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads