Įgyvendinant ES direktyvą, dar 2017-ųjų vasario 4 d. Lietuvoje baigė galioti laminuoti senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimai. Nors nuo šio termino praėjo penkeri metai, tūkstančiai vairuotojų taip jų ir nepasikeitė. „Regitra“ skaičiuoja, kad 2019 m. iš viso nepasikeitusiųjų senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimų buvo apie 66 tūkst. Nors dabar tokia statistika nėra kaupiama ir naujesnių duomenų nėra, pastebima, kad tik pavieniai asmenys pastaruoju metu pageidauja pasikeisti senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą į naują.
Negali dalyvauti eisme
Vyriausybė 2012 m. priėmė nutarimą, kuriuo įpareigojo vairuotojus pasikeisti senojo tipo vairuotojo pažymėjimus į naujus. Tokiu sprendimu norėta suvienodinti vairuotojo pažymėjimus ES mastu, mat pastarieji yra saugesni ir juos yra sudėtingiau klastoti.
2017 m. vasario 4 d. buvo galutinis terminas, iki kada galiojo senieji vairuotojo pažymėjimai. Nespėjusieji jų pasikeisti iš esmės negalėjo dalyvauti eisme, kol neturės naujo tipo dokumento.
„Be abejo, didžioji dalis aktyvių vairuotojų senojo pavyzdžio dokumentus į ES reikalavimus atitinkantį vairuotojo pažymėjimą pasikeitė iki minėtos datos, tačiau liko dalis tokių, kurie to nepadarė. To priežastys gali būti įvairios.
Pavyzdžiui, galbūt asmenys yra išvykę gyventi į kitą šalį ir turi tos valstybės išduotą vairuotojo pažymėjimą, o gal nusprendė nebevairuoti dėl amžiaus, sveikatos problemų ar kt.“, – LRT.lt pasakojo „Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė.
Duomenų jau nekaupia
E. Bardauskienės teigimu, šiuo metu sudėtinga tiksliai įvardyti, kiek žmonių vis dar nėra pasikeitę senojo tipo vairuotojo pažymėjimų, mat „Regitra“ tokių duomenų jau nebekaupia. „Kadangi jau praėjo daugiau nei 5 metai, tokie atvejai šiuo metu yra pavieniai. Atsižvelgiant į tai, tokių asmenų statistika išskirtinai nebėra kaupiama“, – paaiškino ji.
Tiesa, paskutiniais turimais „Regitros“ duomenimis, 2019 m., t. y. praėjus dvejiems metams po termino įsigaliojimo, savo vairuotojo pažymėjimų dar nebuvo pasikeitę 66 tūkst. asmenų. 14,3 proc. jų sudarė 75–84 m., 17,7 proc. – 65–74 m. amžiaus asmenys, 22,6 proc. – 55–64 m., 21,9 proc. nepasikeitusiųjų vairuotojo pažymėjimų buvo 45–54 m. amžiaus, 18,6 proc. buvo 35–44 metų.
„Regitros“ atstovė atkreipė dėmesį, kad asmenys, iki šiol nepasikeitę vairuotojo pažymėjimo, neprarado teisės vairuoti. Ją asmuo gali atgauti, užsisakydamas naują dokumentą „Regitroje“.
„Senojo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus galima pasikeisti ir dabar, kadangi tam nėra numatyta jokio konkretaus termino. Tiesiog tokių asmenų turimi vairuotojo pažymėjimai yra negaliojantys, todėl, nepasikeitę jų, jie vairuoti negali nei Lietuvoje, nei užsienyje. Taigi, vairuotojus, kurie vis dėlto dar planuoja sėsti prie automobilio vairo, kviečiame nedelsti ir užsisakyti naują dokumentą“, – ragino E. Bardauskienė.
Būtinosios sąlygos
Anot E. Bardauskienės, norint pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, pirmiausia asmuo turi būti nuolatinis Lietuvos gyventojas.
„Tai galima įrodyti dviem būdais. Pirmasis – būti deklaravus savo gyvenamąją vietą Lietuvoje bent 185 dienas per kalendorinius metus. Antrasis – jei gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba ji deklaruota mažiau kaip 185 dienas, tuomet savo pasirinktu dokumentu galima pagrįsti asmeninius ar darbo ryšius su Lietuva. Pavyzdžiui, pateikti darbo sutartį“, – paaiškino pašnekovė.