Erkės Panevėžio krašte tampa vis pavojingesnės

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, FREEPIK.COM, bns


Lietuva, deja, Europoje pasižymi didžiausiu sergamumu erkiniu encefalitu. Net ir šio sezono susirgimų skaičiai liūdina. Vien Panevėžio infekcinių ligų klinikoje šiemet nustatyta daugiau kaip dvidešimt susirgimų, o Laimo liga – dar daugiau.

Erkės – visur

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro entomologė Milda Žibutienė pabrėžė, jog erkių Lietuvoje galima rasti visur. „Ko gero, nėra vietos, kur jų nebūtų. Jei kadaise galėdavome kalbėti, kad mieste yra saugiau, dabar tikrai taip sakyti nebegalima, nes erkės gausiai sutinkamos ir čia. Jos išplito plačiai: parkuose, soduose, kiemuose, paplūdimiuose“, – pasakojo ji.

Nors gyventojai neretai mano, jog pavojingiausios jos būna vasarą, entomologė šį teiginį paneigė. „Erkių aktyviausias gyvavimo metas – kovo mėnuo, nes tuomet jos nubunda po žiemos miego, būna alkanos ir piktos. Tuomet jų aktyvumas didžiausias. Tačiau ir dabar jos pavojingos. Tos erkės, kurios pasimaitino kovo mėnesį, jau spėjo išsivystyti į sekančią augimo stadiją ir dabar nori pasimaitinti antrą kartą. Per sezoną jos pasimaitina vieną–du kartus, o gyventi gali net kelerius metus“, – aiškino M. Žibutienė.

Platina ne vieną ligą

Laimo liga ir erkinis encefalitas nėra vienintelės erkių platinamos ligos. Kita pavojinga liga – babeziozė. Tiesa, šią diagnozę dažniausiai sutinkame pas veterinarą, kuomet liga užsikrečia šuo ar katinas, tačiau babezioze gali susirgti ir žmonės.

„Rimčiausiai serga tie žmonės, kuriems išoperuota blužnis. Erkės platina ir išties retai girdimą virusą – kačių įdrėskimo ligą. Nors ją dažniausiai platina kačių blusos, erkės irgi padeda platinti ligą. Nors ji retai girdima, iš tiesų, pasitaiko labai dažnai. Simptomai: padidėję limfmazgiai, negyjančios žaizdelės“, – kalbėjo moteris.

Ji taip pat pabrėžė, kad geriausias apsisaugojimo būdas nuo erkių platinamo encefalito – skiepas. „Džiugi žinia, kad ir vakcina nuo Laimo ligos jau kuriama, tad sėkmės atveju ją galėsime naudoti jau 2025-aisiais“, – teigė specialistė.

V. Dambrauskienė.

Skiepas – vienintelis apsisaugojimo būdas

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų skyriaus infektologė Violeta Dambrauskienė atskleidė, kad pasakyti tikslų susirgimų erkinio encefalitu ar Laimo liga skaičių – sunku, nes ji ištiriama ir patvirtinama net keliose medicinos įstaigose. Vis dėlto vien jos darbo vietoje šį sezoną nustatyta daugiau kaip dvidešimt erkinio encefalito atvejų. „O kalbant apie Laimo ligą, tai šiuo metu dėl jos į poliklinikas ateina apie 85 proc. pacientų, kurie nori konsultacijos ar ištyrimo“, – pasakojo ji.

Iš minėtų susirgusiųjų erkiniu encefalitu tik vienas buvo pasiskiepijęs. Tačiau primename, jog skiepas yra kol kas vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios infekcijos. Skiepas padeda apie 98 proc. Deja, nuo Laimo ligos skiepo kol kas nėra.

„Užsikrėtusiųjų amžius – įvairus. Yra ir jaunų, ir senų. Vis dėlto pastebima, kad Laimo liga dažniau suserga vyresni žmonės, o erkiniu encefalitu – jauni“, – kalbėjo V. Dambrauskienė.

Skiepas – vienintelis apsisaugojimo būdas.

Pagrindiniai simptomai

Pasiteiravus, kada pacientai dažniausiai kreipiasi į medikus dėl susirgimų, infektologė patikino, jog neretai gyventojai ateina į priimamąjį dar su pačia erke, kad ji būtų pašalinta profesionalų.

„Vis dėlto tai nėra itin geras sprendimas, nes būtina erkę pašalinti kaip įmanoma greičiau, o vykstant pas gydytojus, pacientai dar gaišta laiką. Na, o tie, kurie kreipiasi jau vėliau, tą daro, kuomet pastebi kokius nors simptomus. Erkinio encefalito pagrindinis simptomas – dviejų bangų karščiavimas. Antros bangos metu gali būti padaryti negrįžtami veiksniai, paralyžius, gali būti paveikti nervai. Taip pat atsiranda galvos skausmas, vėmimas, pacientas negali pastovėti ant kojų. Laimo ligos simptomai dažniausiai pasireiškia po dviejų savaičių nuo įkandimo. Pagrindinis simptomas – didelė žiedo formos dėmė aplink įkandimo vietą. Vėliau seka ir didelis sąnarių skausmas“, – dalijosi V. Dambrauskienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Rugsėjį nuo erkinio encefalito nemokamai pasiskiepijo virš 10 tūkst. 50–55-mečių

JP Redakcija

Statistika negailestinga: drastiškai išaugo susirgimų Laimo liga skaičius

JP Redakcija

NVSC: per mėnesį 60 proc. išaugo fiksuotų erkinio encefalito atvejų skaičius

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads