-0.6 C
Panevėžys
Trečiadienis, 26 vasario, 2025

Per daugiau nei dešimt metų Panevėžyje, gyvybės langelyje, buvo palikti penki naujagimiai

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžyje esančiame gyvybės langelyje, nuo jo įkūrimo pradžios (2010 metų) gyvybės langelio signalas suskambo penkis kartus.

Kauno ligoninės Krikščioniškųjų gimdymo namų personalas praėjusią savaitę sulaukė naujagimio, kuriam vos dešimt parų. Jis buvo paliktas gimdymo namų gyvybės langelyje. Šiemet tai ketvirtas vaikas, paliktas gyvybės langelyje. Per trylika gyvybės langelio veikimo metų, Lietuvoje rasti 86 vaikai.

Panevėžyje esančiame gyvybės langelyje, nuo jo įkūrimo pradžios (2010 metų) gyvybės langelio signalas suskambo penkis kartus. Paskutinį kartą naujagimis čia paliktas prieš 5 metus. Tada galimybė gyventi buvo suteikta vos kelių dienų mergaitei. Sveiką ir išnešiotą mažylę pagimdžiusi motina paliko ne tik kraitelį, bet net ir naujagimės dokumentus.

Priima ir pasirūpina

Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namų (juose įkurtas gyvybės langelis) vadovas  Sigitas Juodzevičius džiaugėsi, kad, lyginant su didžiaisiais šalies miestais, paliktų naujagimių skaičius Panevėžyje nėra didelis ir patvirtino, kad gyvybės langelis veikia, darbuotojos visada yra pasiruošusios priimti ir pasirūpinti paliktais naujagimiais.

„Kada langelyje paliekamas naujagimis, jį nedelsiant vežame į ligoninę, būklės įvertinimui. Tada kitomis procedūromis rūpinasi Vaikų teisių tarnyba. Kiek man žinoma, dažniausiai palikti vaikučiai grįžta į savo biologines šeimas. Pamenu, kada darbuotojos spėjo pasikalbėti su mamytėmis, kurios paliko naujagimius gyvybės langelyje, išprašė duomenų, kas jos tokios, perdavė vaikų teisių specialistams, kurie susisiekė su šeimomis, jų artimaisiais ir vaikučiai buvo grąžinti. Kai mamas ištinka pogimdyvinė depresija – gyvybės langelis tampa kaip išeitis. Jis skirtas – ne vaikų palikinėjimui, o gyvybės išsaugojimui“, – sakė S. Juodzevičius.

S. Juodzevičius.

Pagalba moteriai

Gyvybės langeliuose praėjusią savaitę radus du naujagimius, vaiko teisių gynėjai kviečia skirti daugiau dėmesio besilaukiančioms ar tik pagimdžiusioms moterims. „Dėmesys itin jautriu metu saugos mamą nuo skausmingų sprendimų, o gal net išgelbės kūdikio gyvybę“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

Ji kviečia artimuosius, kaimynus, kolegas, matančius, kad būsima mama yra nerami, sutrikusi, nelikti abejingais. „Paklauskime, kuo galime padėti, o prireikus pasiūlykime apsilankyti pas specialistus. Gal ne visada žinios apie skubią psichologinę ar kitą galimą pagalbą pasiekia mamą, o gal ji nepajėgi nuvykti ir tuomet labai didelė parama būtų palydėjimas“, – teigia vaiko teisių gynėja.

Ji primena, kad į mamų būklę dėmesį turėtų atkreipti ir gimdyves prižiūrintys medicinos darbuotojai. „Pastebėjus, kad jos labai liūdnos ar apatiškos, arba priešingai – rodo labai stiprias emocijas, nepalikti jų vienų“, – pasakoja I. Skuodienė.

I. Skuodienė.

Gimdymas – didelis virsmas

Tarnybos psichologė Neringa Martišienė sako, kad pasirengimas būti mama, atsakomybės prisiėmimas yra emociškai imlus, todėl pagalba mamoms yra ypač svarbi. „Juk staiga tenka save suvokti ne tik kaip moterį, bet ir kaip mamą. Keičiasi moters asmeniniai santykiai, galimai ir aplinkinių priėmimas ir net socialinis ratas“, – pasakoja psichologė.

Jos teigimu, gimdymas ir yra didelis virsmas moters gyvenime, paliečiantis visas sritis nuo hormoninių pakitimų organizme, pasikeitusio kūno, kelia psichologinių, socialinių iššūkių.

Gyvybės langelis skirtas mamoms, neradusioms kitos išeities, kad galėtų pasielgti humaniškai ir suteikti gimusiam kūdikiui galimybę gyventi.

Langelis – galimybė gyventi

Gyvybės langelis skirtas mamoms, neradusioms kitos išeities, kad galėtų pasielgti humaniškai ir suteikti gimusiam kūdikiui galimybę gyventi. Naujagimio palikimas yra anonimiškas, tėvų neieškos teisėsauga ar vaiko teisių gynėjai. Svarbu žinoti, kad gyvybės langelyje paliktą kūdikį tėvai arba vienas iš tėvų gali susigrąžinti per tris mėnesius.

Reikia kreiptis į teritorinį vaiko teisių skyrių pagal kūdikio palikimo vietą. Jeigu tėvai neturi įtikinamų įrodymų dėl vaiko tapatybės, tėvystė nustatoma DNR tyrimu. Kai tik kreipiamasi dėl palikto kūdikio susigrąžinimo, vaiko teisių gynėjai tėvams arba mamai iš karto organizuoja psichologo pagalbą, rūpinasi ryšio su atkūrimu. Tokia pagalba būna reikalinga ir vėliau.

Šiuo metu Gyvybės langeliai Lietuvoje veikia maždaug dešimtyje įstaigų įvairiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje, Jonavoje, Alytuje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio ligoninėje dėl nudegimų gydomas kūdikis

JP Redakcija

Į ligoninę pristatytas Panevėžio rajone karštu vandeniu apsiplikęs kūdikis

JP Redakcija

Į Panevėžio ligoninę atvežtas nuo vystymo lentos nukritęs kūdikis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads