-0.3 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 13 vasario, 2025

Omikron, gripas ir peršalimas: kuo skiriasi šių ligų simptomai?

AutoriusDomantas Katelė (LRT.lt)
Fotofreepik.com


Šaltuoju metų laiku valstybėse ima plisti skirtingos ligos. Ši žiema – ne išimtis. Lietuvoje vis dar siaučiant omikron atmainai, dalis gyventojų užsikrečia ir peršalimo virusu bei gripu. LRT.lt kalbinti specialistai sako, kad vienintelis būdas išsiaiškinti, kokia tai yra liga – testas, nes jų simptomai – kone identiški.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas savo feisbuko paskyroje pasidalino lentele, kurioje pateikiama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir kitų tarptautinių organizacijų surinkta informacija apie užkrečiamų ligų simptomus.

S. Čaplinsko įraše teigiama, kad gripui būdingas didelis ir 3–4 dienas trunkantis karščiavimas, kuris gali siekti 38 laipsnius. Gripu užsikrėtęs žmogus dažnai jaučia bendrą silpnumą ir nuovargį, šaltkrėtį, krūtinės diskomfortą, stiprų raumenų, gerklės skausmą, kosti. Rečiau pasireiškia sloga ir čiaudulys. Simptomai pasireiškia itin greitai – per 12 valandų, o ligos trukmė – apie 6–7 dienas.

Peršalimu užsikrėtusiam žmogui dažnai pasireiškia nežymus karščiavimas – apie 37 laipsnius. Bendras silpnumas ir nuovargis nėra dažnas, o jei ir pasitaiko – nebūna didelis. Šaltkrėtis, galvos ir raumenų skausmas peršalimui nebūdingas. Dažniau pasireiškia kosulys, sloga, čiaudulys, gerklės skausmas. Ligos trukmė – apie 3–4 dienas.

COVID-19 omikron atmaina užsikrėtęs žmogus neretai karščiuoja. Sergančiajam dažnai pasireiškia bendra silpnumas, nuovargis, galvos ir gerklės skausmas, sloga ir čiaudulys. Simptomų pradžia – 3–5 dienos po užsikrėtimo.

Šeimos gydytoja Toma Kundrotė LRT.lt sako, kad omikron atmaina sumaišė kortas sveikatos specialistams. Šiam COVID-19 variantui būdingi simptomai yra labai panašūs į kitų ligų, kurios ypač sparčiai plinta šaltuoju metų laiku.

„Omikron atmainai būdingi lengvi simptomai – sloga, kosulys, gerklės skausmas, kai kurie pacientai karščiuoja, bet ne visi. Gana dažnas simptomas ir užkimimas“, – pabrėžia šeimos gydytoja.

T. Kundrotės teigimu, omikron atmainos simptomai visiškai nesiskiria nuo peršalimo.

„Gripo simptomai taip pat yra labai panašūs, tačiau gripas yra kiek agresyvesnis. Skirtumo didelio nėra. Kartais pasireiškia uoslės, skonio receptorių sutrikimas – šie simptomai nurodo, kad tai yra COVID-19 infekcija, bet ir tai nėra būdinga omikron.

Sergantys delta atmaina beveik visi skųsdavosi sutrikusia uosle ir prarastu skoniu, o dabar retas, kuris pasako, kad dingo visiškai. Šiek tiek susilpnėja, bet jie susilpnėja ir turint paprastą slogą. Nebėra to viruso išskirtinumo, iš simptomų nebegalime tiksliai pasakyti, kuri čia liga“, – tvirtina medikė.

Pasak jos, vienintelė išeitis yra atlikti greitąjį arba PGR testą, arba likti namie, kol yra jaučiami simptomai. Sergant svarbiausia – neišnešioti infekcijos, neiti į darbą ir izoliuotis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

NVSC: sergamumo gripu apimtys mažėja

JP Redakcija

Riebalai ant pilvo ne tik estetinė problema – gali išduoti apie širdies ir kraujagyslių ligą

JP Redakcija

Panevėžyje išaugo sergamumas virusinėmis infekcijomis

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads