Mažėja verslo liudijimų populiarumas. Savivaldybės pastaraisiais metais iš šių veiklų į biudžetus surenka vis mažiau pinigų. Ekspertai sako, kad tam įtakos turi dabartinė darbo rinka, kai įmonės viliodamos darbuotojus moka gerus atlyginimus, užtikrina socialines garantijas, o verslo liudijimai to nesuteikdavo.
Panevėžietė Zita dvidešimt metų dirba prekybininke turgavietėje, išsiėmusi verslo liudijimą. Nors už jį moka nedaug, tačiau sako – jau nebeapsimoka, eis į pensiją.
„Ligonių kasai daug sumokame, gi viskam. Nieko čia nelieka, kad čia pirkėjų nieko nebėra Panevėžy“, – sako prekybininkė.
Panevėžio apskrityje turinčių verslo liudijimus per metus sumažėjo puse tūkstančio. Miesto savivaldybė stebi, kad jau antrus metus verslo liudijimų populiarumas menksta.
„Verslo liudijimų skaičiaus pardavimai mažėja. Tai yra matoma iš biudžeto perspektyvos, kad taip, mažėja surenkamos lėšos už parduotus verslo liudijimus. Galima tikėtis, kad tie žmonės, kurie seniau pirkdavo verslo liudijimus savo smulkiai veiklai vykdyti, galbūt įkūrė juridinius asmenis ir per juos vykdo tas veiklas“, – sako Panevėžio savivaldybės atstovas Jokūbas Leipus.
Vieni tokių – statybininkai, anksčiau galėję dirbti pagal verslo liudijimą. Tačiau prieš pusantrų metų daugeliui jų veiklų buvo panaikinti verslo liudijimai ir jie privalėjo rinktis kitą veiklos formą.
„Didelė dalis darbuotojų, jie tiesiog išsiimdavo verslo liudijimą ir dirbdavo kaip statybininkai, kitas dalykas, jie sudarydavo brigadas ir dirbdavo kaip statybos įmonės, nors atsakomybės kažkokios prisiimti kaip normali įmonė jie tiesiog negalėjo“, – pasakoja Panevėžio apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Aldas Skvarnavičius.
Ekspertai sako, kad verslo liudijimų mažėjimą lėmė kelios priežastys. Regionuose mažėja gyventojų, siaurinamas sąrašas veiklų, kuriomis galima verstis turint verslo liudijimą. Tačiau bene pagrindinė priežastis – anksčiau iš esmės nelegaliai dirbę pagal šią veiklos formą, perėjo prie darbo santykių dėl geresnių socialinių garantijų ir garantuoto atlygio
„Dabar pastaruosius porą metų darbo rinka tiesiog siurbia visus, kas sugeba dirbti, darbo užmokestis kyla, darbuotojų trūksta visiems ir aš manau, kad dalis tų žmonių grįžo į normalią darbo rinką“, – antrina „EY“ mokesčių praktikos partneris Kęstutis Lisauskas.
Pernai verslo liudijimus turėjo 92 tūkst. šalies gyventojų, 19 tūkst. mažiau nei 2020-aisiais.