-3 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 13 vasario, 2025

Profesorius apie omikron plitimą ir saugumą švenčiant su artimaisiais: ką būtina žinoti

AutoriusLRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt
FotoBNS, FREEPIK.COM


Toliau plintant naujai koronaviruso atmainai omikron, dalis šalių šventiniu laikotarpiu ėmėsi griežtesnių priemonių virusui suvaldyti. Lietuvoje pokyčių dėl to nėra. Ar tai tinkamas sprendimas ir ką galima patarti žmonėms, kurie visgi nuspręs kartu minėti žiemos šventes?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas prof. Saulius Čaplinskas pabrėžia – galime apgauti viens kitą, bet viruso tikrai neapgausime. Privalu nepamiršti, kad vis labiau plintanti koronaviruso atmaina omikron yra labiau užkrečiama.

„Virusas mutavo taip, kad plinta gerokai greičiau, 4-5 kartus gerokai greičiau, nei buvo. O omikronas plinta 70 kartų greičiau nei delta atmaina ir jis dauginasi mūsų bronchuose. Užsikrėtimo tikimybė sparčiai išaugo.

Gera žinia ta, kad visgi tiems, kurie buvo susidūrę su virusu arba buvo paskiepyti, vis tik jie turi ryškiai mažesnę tikimybę susirgti sunkiai“, – sako S. Čaplinskas.

ULAC vadovas akcentuoja, jei jaučiate bent kokius peršalimo simptomus, nevykite švęsti su kitais. Jei jaučiatės gerai ir visgi nusprendėte šventes minėti su žmonių grupe, patartina prieš tai atlikti testą.

„Prašau padarykite savotišką atrakciją, įsigykite ir atlikite greitąjį antigeno testą, kad bent padarytumėte viską, kas įmanoma, kad iki minimumo sumažintumėte galimybę, kad virusas gali išplisti mūsų gražioje šventėje“, – sako S. Čaplinskas.

S. Čaplinskas.

Jis tuo pačiu pritaria, kad šiais testais aklais pasikliauti nereikia, nes „joks testas nėra šimtaprocentinis“, tačiau tai tikrai gali padėti: „Viena aišku, kad jei žmogus daug išskiria viruso, šie testai veikia gan gerai, jų tikslumas artimas tiems PGR testams. Geresnių šiuo metu tiesiog nėra“.

Kaip elgtis šventėje, kad kiek įmanoma sumažintume galimą viruso plitimą?

„Atkreipti dėmesį į senelius ir anūkus. Didžiausia grėsmė, kad vaikaičiai gali atnešti virusą savo senjorams seneliams, ypač, jei jie būtų nepaskiepyti. Kiek įmanoma, reikia vėdinti patalpas. Naudoti nosies purškalus, kurie padarytų gleivinę labiau funkcionalią ir sumažintų tikimybę užsikrėsti. Ir, kiek įmanoma, išlaikyti tą atstumą“, – pataria ULAC vadovas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nuo COVID-19 mirė 47 asmenys

JP Redakcija

Per savaitę gripas pražudė 5, koronavirusas – 2 asmenis

JP Redakcija

Nacionalinis muziejus sulaukė pustrečio šimto eksponatų apie COVID-19

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads