Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus apie pirmuosius omikron atmainos atvejus Lietuvoje, didėja tikimybė turėti kontaktą su šia atmaina užsikrėtusiu žmogumi. Tokiems asmenims yra taikomos griežtesnės izoliacijos sąlygos, palyginti su kitomis formomis užsikrėtusiais.
LRT.lt susisiekus su SAM atstovais, jie patikino, kad po kontakto su omikron atmaina užsikrėtusiu žmogumi, taikomos kur kas griežtesnės izoliacijos sąlygos.
„Visi asmenys, nepriklausomai nuo imunizacijos būklės, izoliuojami 10 dienų, jiems privaloma ne anksčiau kaip 7 dieną po paskutinio kontakto atlikti PGR tyrimą. Taip pat atlikti tyrimą iškart nustačius turėtą kontaktą gali nurodyti NVSC atstovai. Izoliacijos sutrumpinti negalima“, – sako SAM spaudos tarnybos vedėja Neringa Mikėnaitė.
SAM atstovės teigimu, atvykimas į Lietuvą trečiųjų šalių piliečiams yra draudžiamas, išskyrus tuos atvejus, kai asmuo atitinka nustatytas išimtis.
„Atvykstant į Lietuvą iš Botsvanos, Esvatinio, Lesoto, Mozambiko, Namibijos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės, privaloma išsitirti iki kelionės likus ne daugiau kaip 72 val. ir vežėjui pateikti neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą, o atvykę į Lietuvą tokie asmenys turi izoliuotis 10 dienų ir atlikti dar du PGR tyrimus: per pirmas tris dienas nuo atvykimo į Lietuvą ir ne anksčiau kaip septintą bei ne vėliau kaip dešimtą dieną po atvykimo. Šie reikalavimai taikomi nepriklausomai nuo asmens imunizacijos būklės, t. y. persirgimo ar vakcinacijos statuso“, – tvirtina N. Mikėnaitė.
Jos teigimu, rekomendacijos gyventojams nesikeičia – siūloma vengti susibūrimo vietų ir laikytis saugaus atstumo, naudoti tinkamas apsaugos priemones, pageidautina – respiratorius, pajutus bent menkiausius peršalimo simptomus – iškart izoliuotis ir testuotis, tokiu būdu apsaugant aplinkinius nuo itin užkrečiamos viruso atmainos.
SAM internetiniame puslapyje teigiama, kad efektyviausia apsauga nuo COVID-19 ir jos atmainų yra vakcinacija. Skirtingų valstybių duomenys rodo, kad vakcinacija, ypač stiprinamoji dozė, tris kartus sumažina riziką užsikrėsti omikron atmaina. Neseniai pagal visą vakcinacijos schemą pasiskiepijusių žmonių tikimybė užsikrėsti mažėja perpus.
Tam pritaria ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkas Gytis Dudas, kuris taip pat išskiria, kad stiprinamoji dozė yra ypač svarbi kovoje su omikron.
„Lieka neaišku, kokią realiai grėsmę kelia ši atmaina, nes vien atvejais beveik niekas nebesiremia. Grėsmė yra sveikatos apsaugos sistemoms, tad net jei prie didelio atvejų skaičius turime ne kritinį ligonių užimtumo lygį, tai tos grėsmės kaip ir nėra.
Tai iš tos pusės vertinti omikron grėsmę yra sudėtinga, nes Lietuvoje nėra aiškus imunizuotos populiacijos rodiklis, nemažai žmonių yra pasirinkę persirgimo kelią. Nemažai rizikos grupių žmonių skiepijasi stiprinamąja doze, todėl reikia tikėtis, kad tai mus ir išgelbės“, – kalba G. Dudas.