Įsivaizduokite, kaip pabundate ir bandote nusiteikti naujai laukiančiai dienai, tačiau vietoje žadintuvo signalo jus pažadina patrankos sviedinio dydžio ledo gabalas.
Būtent taip prieš kelias savaites nutiko vienai šeimai iš Viskonsino.
Šis didžiulis ledo luitas pramušė namo stogą bei lubas ir virš šeimos lovos paliko žiojėti didelę skylę. Ledo kamuolys, svėręs 6 kilogramus, prasimušė pro lubas miegamajame.
„Jei jis būtų nukritęs ant manęs, turbūt būčiau buvęs išsviestas į gatvę. Vos tik jam įskriejus, visa erdvė buvo padengta statybinėmis dulkėmis. Nieko negalėjau matyti,“ – pasakojo namo savininkas Ken Millermon.
Šešis kilogramus svėręs ledo gabalas pridarė tūkstančių dolerių vertės nuostolių.
Iš kur atkeliavo šis ledo gabalas, nukritęs ant gyvenamojo namo Elk Mound kaime, Dunn County apygardoje, Viskonsine, JAV?
„Tą rytą čia turėjome audrą su perkūnija ir dangus buvo tamsus,“ – pasakojo kaimynas Nathaniel Sheri.
Pareigūnai iš Nacionalinės orų tarnybos Chanhassene, Minesotoje, pranešė, kad antradienio ryto audros nebuvo pakankamai stiprios, kad suformuotų tokią didelę krušą.
„Viskas ką žinau, tai, kad Dievas tikrai mane apsaugojo, nes tą rytą galėjau mirti,“ – sakė sutalžyto namo savininkas Millermon.
Beje, panašus atvejis fiksuotas ir Floridoje, Palm City.
Kas yra megakriometeoras?
„Megakriometeoro“ terminas buvo sugalvotas Ispanijos geologo Jesus Martinez-Frias. Taip jis pavadino milžinišką krušos ledėką, kuris Ispanijoje iškrito 2000 metais. Krušos ledėkai, kurie vidutiniškai svėrė tris kilogramus, iš giedro dangaus krito dešimt dienų iš eilės.
Ispanai tąkart stebėjo daugiau nei 50 didžiulių krušos ledukų, sveriančių nuo 0,5 iki kelių dešimčių kilogramų. Krentantys tokie ledėkai ant žemės paliko įspūdingus kraterius, panašius į tuos, kuriuos po savęs palieka tikri krentantys meteorai.
Megakriometeorų fenomenas sutinkamas ne tik Europoje. Pavyzdžiui, 50 kilogramų sveriantis ledo gabalas nukrito Brazilijoje, o 1849 metais Škotijoje iškrito krušos ledėkai, kurių dydis siekė du metrus.
Panašūs ledo gabalai krito Kalifornijoje ir Čikagoje. Iš kur atsiranda megakriometeorai ir kas daro įtaką jų susiformavimui, vis dar yra neaišku.