Laidoje „JP.lt diena“ kalbėjęs Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas stebėjosi, kad šių dienų aktualija turėtų būti pandemija, tačiau tik ne Panevėžyje. Anot miesto vadovo, keista, kad kai kurie miestiečiai Stasio Eidrigevičiaus menų centro statybas ir kino centro „Garsas“ ardymą iškelia aukščiau visų kitų naujienų.
„Panevėžiečiai jau pastebėjo, kad kino centre „Garsas“ vyksta rangos darbai, nors jie buvo pristabdyti. Toks buvo Kultūros ministerijos prašymas. Be to, siekėme dialogo su oponentais, vyko nuotolinės konferencijos SEMC klausimais. Buvo pasikeista nuomonėmis. Kadangi įvykdėme visus prašymus, darbai tęsiami toliau“, – teigė R. Račkauskas.
Patyrė psichologinį spaudimą
Meras sako, kad dviprasmybių dėl SEMC atsirado ir dėl menininko Stasio Eidrigevičiaus.
„Jis nepakėlęs oponentų atviro psichologinio spaudimo, buvo suabejojęs dėl savo dalyvavimo projekte. Tačiau dabar S. Eidrigevičius patvirtino savo duotus įsipareigojimus – turime jo surašytą patvirtinimą – įteikti miestui savo sukurtų kūrinių kolekciją. Buvo išsklaidytos abejonės ir dėl menininko vardo suteikimo pastatui. Todėl nebeliko kliuvinių stoviniuoti – darbai tęsiami“, – pasakojo Panevėžio meras.
Darbų rangovas – stiprus
R. Račkauskas priminė, kad rangos darbai jau nupirkti seniai – 2020 metų pabaigoje.
„Projektas yra, statybų leidimas taip pat yra. Rangovas – bendrovė „Panevėžio statybos trestas“ dirba. Šią savaitę prasidėjo kino centro „Garsas“ rekonstrukcijos darbai – esamų pastato konstrukcijų demontavimas, kad būtų galima pradėti naujojo pastato statybas. Šiuo metu viskas rangovo PST rankose, kiek jų gebėjimai leis. Rangovas labai stiprus – PST viena stipriausių statybos įmonė Lietuvoje ir savo miestui pasistengs“, – teigė R. Račkauskas.
Priminė šermuonėlio istoriją
Išgirdęs klausimą, ar neatsiras dar kokių nors kliūčių, kurias sugalvos pilietinės iniciatyvinės grupės, meras R. Račkauskas sako nesąs aiškiaregis.
„To vertėtų paklausti ponios Gemos Umbrasienės, kuri moka pranašauti. Istorija rodo, kad išradingų yra nemažai. Prisiminkime šermuonėlio istoriją, kuris pasirodo nurodytoje vietoje negyvena. Vėliau prasidėjo juodosios orchidėjos, kažkokie ypatingai reti žalčiai. Manu, kad tokios istorijos ir sukuria negeranoriškumus, bet norėčiau pakviesti visas puses, pritarančias ir nepritariančias SEMC, pereiti prie ramaus ir konstruktyvaus dialogo. Yra toks posakis: yra laikas akmenis mėtyti ir yra laikas juos rinkti. Akmenų jau tiek primėtyta, gal dabar pabandome juos rinkti“, – kvietė meras susitaikyti ir ramiai dirbti.
Sentimentų turi
Meras R. Račkauskas sako suprantąs emociškai nusiteikusius visuomenininkus, ginančius kino centrą „Garsas“.
„Kino centras prastovėjo per 50 metų ir daugeliui susijęs su jaunystės prisiminimais. Ir pats turiu sentimentus kino centrui ir ne vieną kino filmą esu žiūrėjęs. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje ir negalima prisirišti prie dalykų, kurių laikas jau praėjo. Kino teatras su beveik 700 vietų sale jau nebėra funkcionalus. Kad ir kokius gražius turime jaunystės prisiminimus“, – dalijosi mintimis R. Račkauskas ir tęsė:
„Prisiminkime britus, kurie turėjo krištolinius rūmus „Crystal Palace“, kurie išstovėjo šimtmetį – iki 20-o amžiaus vidurio. Rūmai buvo Londono simbolis ir pastatyti parodai. Tačiau atėjo laikas ir tuos rūmus nugriovė. Pasikeitė laikmetis ir nebeliko rūmų. Prisiminkime „Lietuvos“ kino teatro istoriją. Buvo šaukiama, kad neleis griauti „Lietuvos“. Tačiau dabar visi džiaugiasi, kad vietoje kino teatro atsirado MO menų centras, kuriuo didžiuojasi visa Lietuva.“
Tarptautinio lygio
R. Račkauskas sako, kad panašiai, kai buvo ginamas kino teatras „Lietuva, elgiamasi ir Panevėžyje.
„Šaukta, kad neleis tildyti „Garso“, nors niekas ir nesiruošia jo nutildyti. Jis kuo puikiausiai funkcionuos naujame menų centre. Manau, kad SEMC didžiuosis ne tik panevėžiečiai, bet ir visa Lietuva, nes tai bus tarptautinio lygio kultūros centras“, – įsitikinęs Panevėžio miesto meras.