0.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 23 sausio, 2025

Lietuvos mokslininkai kuria koronaviruo prikibimą slopinančių preparatų prototipą

AutoriusBNSFotoFREEPIK.COM

Lietuvos mokslininkai kuria preparatų, slopinančių pandeminio koronaviruso prikibimą, prototipą.

Kaip pranešė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), „Infekcinių ligų ir patogeninės mikrobiologijos instituto“ mokslininkai pasirašė finansavimo sutartį pagal priemonę „Inostartas“ projektui, kuriuo siekiama sukurti tokį preparatą.

Bendradarbiaudami su Lietuvos ir pasaulio mokslo ir gydymo institucijomis, šio instituto mokslininkai nuo 2016 metų vykdo infekcinių ligų tyrimus, kuria bei vertina naujų terapinių bei diagnostinių priemonių prototipus. Prasidėjus pandemijai, jie ieškojo galimybių savo patirtį ir idėjas pritaikyti kovos su pandeminiu virusu sprendimams.

„Dėl viruso pobūdžio reikalingos į tiesioginį infekcijos procesų slopinimą nukreiptos terapinės priemonės. Įvertinę, kad šiandien SARS-CoV-2 viruso sukeltos infekcijos gydymui turime ribotą vaistų skaičių, ėmėmės ieškoti tikslinių priešvirusinių priemonių, leidžiančių slopinti COVID-19 invaziją, replikaciją šeimininko ląstelėse ir infekcijos plitimą“, – sako instituto vadovas Vidmantas Petraitis.

Naujų kandidatų prieš naujas sparčiai mutuojančio SARS-CoV-2 viruso formas aptikimui bus pritaikyta institute jau sukurta mažųjų molekulių (angl. small molecule) priešvirusinių terapinių kandidatų paieškos platforma.

„Patirties įgyvendinant panašaus pobūdžio projektus jau turėjome, bet greitas mažųjų molekulių koncepcijos kūrimas bei rekombinantinės virusinės technologijos įvaldymas bei pritaikymas priešvirusinio aktyvumo tyrimams buvo iššūkis. Šiuo metu jau esame aktyvaus laboratorinio testavimo etape: vertiname sukurtų ir susintetintų junginių priešvirusinį aktyvumą“, – sako instituto Patologinės mikrobiologijos skyriaus vadovas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Biologinių tyrimų centro infekcijų modelių specialistas Povilas Kavaliauskas.

Pasak mokslininkų, gautas finansavimas leidžia pritraukti naujų mokslininkų ir tyrėjų, tobulinti technologijas, kurios ateityje gales būti panaudotos kitose srityse.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nuo COVID-19 mirė 47 asmenys

confident-noyce

Per savaitę gripas pražudė 5, koronavirusas – 2 asmenis

confident-noyce

Nacionalinis muziejus sulaukė pustrečio šimto eksponatų apie COVID-19

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau