Lietuvos kariuomenei oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS. Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ atstovai. Nuo to momento Lietuva tapo visateise šios sistemos savininke. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.
„Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Su NASAMS mes įsigijome sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų – oro erdvės apsaugą.
Ministras taip pat pabrėžia puikią sinergiją tarp Lietuvos ir Norvegijos krašto apsaugos ministerijų, Lietuvos kariuomenės Karinių pajėgų ir kompanijos „Kongsberg“, kurios dėka šis svarbus projektas įvykdytas laiku neviršijant suplanuoto finansavimo.
„Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės,” – pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.
NASAMS – plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia – trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų – Norvegijos – kariuomenės.
Įsigytąją sistemą sudaro šie komponentai – ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 – abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.