Vienintelė Panevėžio sinagoga – parduodamų pastatų sąraše, bendruomenė tikina jos negalinti išpirkti

AutoriusVesta Tizenhauzienė, Dovilė Lisauskaitė (LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt)
FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, BNS

Panevėžio sinagoga atsidūrė Turto banko parduodamų pastatų sąraše. Žydų bendruomenė sako nesuprantanti, kodėl nesistengiama išsaugoti istorijos. Turto banko atstovai tikina, kad sinagogos parduoti neskuba, tačiau teisiškai neatlygintinai pastato perduoti žydų bendruomenei neįmanoma. Jiems siūloma ieškoti rėmėjų.

Į vienintelę Panevėžyje išlikusią sinagogą patekti negalima. Pastatas priklauso Turto bankui ir atsidūrė parduodamųjų sąraše.

„Nedaug liko tokios formos ir amžiaus paveldų. Ne tik žydų, bet ir Lietuvos paveldas įtrauktas į registrą. Ir manyčiau ir žydai, ir lietuviai turi išlaikyt tą paveldą, kuris liko nuo senų metų“, – sako Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas.

Tačiau valstybei priklausančio turto tiesiog atiduoti Panevėžio žydams, pasak turto banko – neįmanoma. Bendruomenė sako, kad išsipirkti istorinį statinį per brangu ir, jų nuomone, būtų neteisinga.

„Nėra tokios galimybės, tik pagal panaudos sutartį mes galim įsigyt šį pastatą. Bet patys suprantat – ne mūsų daiktas. Gausit kokį nors pastatą arba sklypą ir įdėsit savo pinigus, bet jums nepriklausys šitas pastatas. Pati logika prieštarauja“, – tvirtina G. Kofmanas.

Už kritinės būklės sinagogą prašoma apie 30 tūkstančių eurų, dar maždaug 100 tūkst. reiktų jos remontui. Turto banko atstovas sako, kad pastatas tik įtrauktas į parduodamųjų sąrašą, tačiau aukcionas neskelbiamas.

„Kadangi yra pasibaigęs terminas, kada neatlygintinai religinės bendruomenės galėtų pastatą perimti, tai mes jiems rekomendavome bendradarbiauti su geros valios fondu, žydų bendruomenės valdoma organizacija, kad kartu su jais tas pastatas būtų įsigytas. Kitų teisinių būdų kaip perduoti šitą pastatą neatlygintinai šiuo metu nėra“, – aiškina Turto banko komunikacijos skyriaus vadovas Tomas Bagdonas.

Geros valios fondas, kuris rūpinasi žydų paveldo projektų finansavimu kol kas sprendimo nepriėmė. Fondo valdybos pirmininkė sako, kad įsigyti sinagogą galimybė yra, tačiau svarbiausia ne pats pastatas, o kokia veikla jame būtų. Tikimasi ir vietinės valdžios paramos.

F. Kukliansky.

„Pinigai yra skirti žmonėms, o ne pastatams. Ir jeigu žydų demografiškai vis mažėja, o vietinei bendruomenei net prisiminimų apie žydus nereikia, tas visas procesas neturi prasmės. Iki galo tas klausimas nėra išspręstas, iki šių metų pabaigos valdybos sprendimas įvyks“, – nurodo Geros valio fondo valdybos pirmininkė Faina Kukliansky.

Panevėžio miesto savivaldybė teigia, kad sinagogos neplanuoja įsigyti savo nuosavybėn. Jei Geros valios fondas ras būdą pastatą perimti, antrame aukšte įsikurtų Panevėžio žydų bendruomenė, o pirmame būtų maldos namai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Radviliškio rajone pakeitus užrašus ant paminklų žydams, aktyvistai kreipėsi į prokurorus

JP Redakcija

F. Kukliansky sako R. Žemaitaičio pasisakymuose įžvelgianti kurstymą

JP Redakcija

E. Zingeris: Lietuvos partneriai atkreipia dėmesį į šalyje stiprėjantį antisemitizmą

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads