Lietuvos Seimas antradienį per neeilinę sesiją priėmė rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų ir įvesti sankcijas šios šalies pareigūnams. Parlamentarų patvirtintame dokumente taip pat raginama nepripažinti Aliaksandro Lukašenkos legitimumo.
Už dokumentą balsavo 120 Lietuvos parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš, įskaitant ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovus. Susilaikė du Mišrios Seimo narių frakcijos atstovai – Vytautas Bakas ir panevėžietis Povilas Urbšys.
Rezoliucija
Pagal rezoliuciją, sankcijos turėtų apimti draudimą atvykti ir lėšų įšaldymą asmenims, atsakingiems „už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus ir kitus nusikaltimus“.
Parlamentarai paragino nutraukti prievartos naudojimą prieš taikius demonstrantus, nedelsiant paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus, užtikrinti spaudos, susirinkimų ir kitas politines bei pilietines laisves Baltarusijoje.
Rezoliucijoje taip pat kviečiama skirti paramą baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms, surengti neeilinį Europos Vadovų Tarybos posėdį situacijai Baltarusijoje aptarti, įskaitant ir visos Europos Sąjungos embargo Baltarusijos atominės elektrinės Astrave gaminamai elektrai klausimą.
Seimo rezoliuciją teikė visų pagrindinių Seimo frakcijų atstovai. Ja kreipiamasi į Lietuvos, Europos Sąjungos Tarybos, Europos Komisijos, Europos Parlamento vadovus, Europos Sąjungos ir NATO valstybių narių nacionalinius parlamentus ir vyriausybes.
Balsuodami susilaikė
Daugelio nuostabai net du Seimo nariai – Vytautas Bakas ir Povilas Urbšys – balsuodami susilaikė.
Antradienį kalbintas panevėžietis parlamentaras P. Urbšys nedaugžodžiavo ir citavo oficialiai paskelbto rezoliucijos keitimo projektą. Beje, keitimo projektą jie ir pateikė kartu su Seimo nariu V. Baku.
Panevėžietis P. Urbšys įsitikinęs, jog būtina ištirti Baltarusijos vadovo A. Lukašenkos padarytus nusikaltimus prieš savo žmones ir tautą.
„Negalima priimti skubotos rezoliucijos. Juk ją priimame ne sau (Seimui). Todėl ir siūlėme pakeisti rezoliucijos projekto dalį. Formuluotė būtų pakeista, tik jos priėmimas užsitęstų ilgiau nei dabar užtruko“, – aiškino politikas, kodėl priimant rezoliuciją susilaikė.
Paaiškino, kodėl taip balsavo
Kaip ir žadėjo, šiandien P. Urbšys naujienų portalui JP daugiau pakomentavo apie savo balsavimą.
„Pastaruoju metu Baltarusijos tauta sukilo ne tik dėl suklastotų rinkimų, bet ir dėl patirto smurto. Baltarusams ypatingai svarbu, jog per 26 metus įvykdyti Aleksandro Lukašenkos nusikaltimai sulauktų teisinio tarptautinio įvertinimo. Todėl Baltarusijos Nacionalinis gelbėjimo frontas pradėjo rinkti medžiagą tarptautiniam Hagos teismui. Opozicijos atstovai iš Baltarusijos, kurie dalyvavo Seimo posėdyje, irgi atkreipė dėmesį į A. Lukašenkos atsakomybės klausimą. Mes su Seimo nariu Vytautu Baku reaguodami į tai, pasiūlėme Europos Vadovų Tarybos posėdyje ne tik įvertinti situaciją Baltarusijos Respublikoje ar embargą dėl atominės Astravo elektrinė, bet ir papildyti rezoliuciją, įterpiant nuostatą dėl tarptautinio tyrimo inicijavimo A. Lukašenkos padarytiems nusikaltimams įvertinti. Todėl, kai Seimas atmetė pasiūlymą, mes su V. Baku balsuodami už rezoliuciją susilaikėme.
Pateiktoje Seimo posėdžio ištraukoje, svarstant rezoliuciją, galima įvertinti, ar mano pasisakymai – noras „pasirodyti“, ar tai „pozicija be pozicijos“, – teigė P. Urbšys.
Įsitikinęs, jog P. Urbšys norėjo atkreipti į save dėmesį
Tuo tarpu panevėžietis Seimo narys ir buvęs P. Urbšio bendražygis panevėžietis Bronislavas Matelis naujienų portalui JP teigė, kad politikas pirmiausiai turi elgtis sąžiningai ir sprendimus, kuriuos būtina priimti reikia priimti, kai to labiausiai reikia.
„Ši rezoliucija buvo suderinta su Užsienio reikalų ministerija, su Seimo komitetais, su beveik visomis frakcijomis ir su Lietuvos prezidentu. Tai suderinta pozicija, kurią ir reikėjo patvirtinti čia ir dabar. Reikėjo skubėti, nes trečiadienį vyks Europos vadovų tarybos posėdis“, – aiškino jis ir pridūrė:
„Kiekvienas pakeistas rezoliucijos žodis, būtų sutrukdęs rezoliuciją priimti, nes būtų prireikę ne valandos, bet paros ar daugiau dokumentui priimti. Manau, kad P. Urbšys, siūlydamas pakeisti rezoliuciją, norėjo į save atkreipti dėmesį, o ne galvoti apie Baltarusijoje mušamus ir žudomus žmones.“
Pasmerkė ir Europos Parlamento narė
P. Urbšio balsavimą Seime pasmerkė ir Europos Parlamento narė konservatorė Rasa Juknevičienė.
„Perskaičiau Urbšio kalbą Seime – pergudravo pats save. Norėjo būti išskirtinis, kitoks, kad spaudoje jo pavardė šmėžuotų, tačiau rezultatas, kad ir kaip besivartytų, aiškus. Urbšys NEPARĖMĖ kovojančios baltarusių tautos. Jo pasisakymas prieš rezoliuciją ir balsavimas susilaikant, reiškia tai, ką reiškia – jis NEPARĖMĖ savo balsu baltarusių tautos. Tekstas visada gali būti geresnis, tačiau atsisakyti balsuoti vieningai, jei nepriėmė tavo pataisos, tegu ir svarbios, reiškia visišką politinę nekompetenciją. Ypač tarptautiniu požiūriu. Mat, tarptautinė žiniasklaida tikrai neklausinės, kodėl Urbšys susilaikė. Žinia tik viena – balsavo ne visi, o susilaikiusieji bus vertinami kaip neremiantys baltarusių tautos. Ypač smagu Kremliaus propagandai“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė R. Juknevičienė.
Baltarusijoje – protestai
Priminsime, jog Baltarusijos valdžiai paskelbus, kad A. Lukašenka per prezidento rinkimus surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, šalyje kilo ir iki šiol tęsiasi tūkstantiniai protestai. Jie malšinami smurtu – sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių, sulaikytieji praneša apie kankinimus sulaikymo įstaigose.